ready-made-spolecnost
27.6.2017
Kategorie: Historie

Ztráta paměti a převlékači kabátů

Sdílejte článek:

JAN HOFÍREK

Po Listopadu 1989 se jim říkalo převlékači kabátů. Byla to zkrátka taková dobová móda, kdy se z komunistů a estébáků stávali demokraté a národ jim to baštil i s navijákem. To, že je takový přerod z grázla na dobráka nemožný docházelo tenkrát málokomu, nejspíš proto, že lidi ve své většině mají krátkou paměť.

A nejen to – oni přímo úmyslně a dokonce rádi zapomínají, samozřejmě ke své vlastní škodě, neboť politici s touto lidskou vlastností kalkulují a s oblibou ji využívají. Mám dojem, že dnes se znovu vrací ona osvědčená polistopadová taktika výměny obnošené garderóby, tentokrát za přizpůsobivé sako koblihové korektnosti, kdy z převlékacích kabinek stranických sekretariátů vychází rádoby nové tváře. Jistě, šaty dělaj člověka a politika tím spíš, ale bez přičinlivé pomoci nás, společensko-politických sklerotiků, by to těm manekýnům sotva mohlo procházet. Zaorálek prostě zůstane Zaorálkem, i když si uváže zbrusu novou kravatu a v televizi začne říkat pravý opak toho, čím nás krmil včera a jestliže ho neprokoukneme, pak to je jen a pouze naše vlastní blbost. Ale začnu Šafrem.

Tento pán dnes píše pro tzv. Svobodné fórum, kde se rozčiluje, že Babiš má Mladou frontu a tamní novináři skáčou podle jeho not. Jestliže je smyslem této mé úvahy zamyšlení se nad tím, jak je pro člověka důležitá paměť, pak asi sotva mohu začít lepším příkladem. Šafrovi bych jeho svatý hněv patrně uvěřil, kdybych si nevzpomněl na dobu, kdy Mladé frontě šéfoval on a pro německé majitele dělal vše, co jim viděl na očích. Tehdy se tomu škváru mezi obecným lidem říkalo Junge Front Heute a domnívám se, že plným právem. Když se třeba blížilo hlasování o našem vstupu do Evropské unie, nechal Šafr na první stránku natisknout obrovské ANO. Dnes ANO kritizuje, protože mu šéfuje Babiš, který ten německý plátek koupil a udělal z něj český bulvár. Mimochodem – představte si, že ti, kteří Mladou frontu proklínají jako neobjektivní probabišovské noviny, si zde založili a provozují své blogy, viďte, paní Valachová a další…

O Zaorálkovi již řeč byla, takže ve stručnosti ještě toto: Když se nedávno stal v ČSSD volebním lídrem, pronesl plamennou, bohužel však současně dosti zmatenou řeč, z níž jsem si zapamatoval sice jen jednu větu, zato však takovou, která toho chytrolína v mých očích deklasovala na nevolitelného šíbra. „Musíme se také zabývat jednotlivými lidmi, jejich problémy a starostmi, ukázat jim, že jsme připraveni pomoci každému člověku, zkrátka pomáhat a chránit.“ Asi jsem to necitoval úplně přesně, ale smysl jsem snad vystihl. Jde o to, že tento ochránce slabých a bezbranných před časem nejenže nijak účinně nepomohl paní Evě Michalákové, když jí norské úřady unesly děti, ale dokonce (když byl novináři dotazován, proč v té věci nic nedělá) nazlobeně prohlásil: „A to máme jako vyhlásit Norsku válku?“ Takže znovu vidíme, jak je důležité pamatovat si, co kdo v minulosti řekl nebo udělal – já teď do Zaorálka vidím jak do hubené kozy a o jeho dnešních úlisných proslovech si myslím své.

Bělobrádek chameleónovitý je taky pěkný vykuk. Ačkoli se pasuje do role politika nového typu, v praxi pokračuje dál v osvědčené lidovecké taktice – tři a půl roku vládnout s kýmkoli, poslušně zvedat ruce pro cokoli a pak těsně před volbami své koaliční partnery podrazit, podrobit zdrcující kritice a zcela se od nich distancovat. Tato hra na slušňácké neviňátko Bělobrádkovi kupodivu vychází, ale opět jen díky špatné paměti voličů, kteří si nevzpomínají, že třeba EET, na něž dnes lidovci tak nadávají, předtím svými hlasy podpořili.

Nevolitelná je pro mě rovněž ODS, protože si leccos pamatuji. Třeba silácké Topolánkovy řeči o tom, jak nikdy nepodepíše nic, co by zavánělo federalistickou Evropou a koncem národních států, načež poslušně srazil podpatky a plnil bruselské instrukce s takřka svazáckým nadšením. A Petr Fiala mě zatím nepřesvědčil, že by se tato ódéesácká habaďůra na voliče nějak změnila, zvláště pak, když ve straně nadále působí Miroslava Němcová, která v plném politickém zdraví přežila všechny kmotry.

Úprk všelijakých podivných existencí pod ochranná křídla Babišova ANO a následný nárůst volebních preferencí tohoto obskurního spolku by sotva bylo možné, kdyby veřejnost nezapomněla na názorové eskapády Teličky, Jourové, Zlatušky či Jermanové, především však na minulost samotného Andreje. Tady jde už samozřejmě skleróza ruku v ruce s debilitou.

No, mohl bych pokračovat, ale snad jsem i na těchto několika příkladech demonstroval dostatečně jasně, jak je pro člověka důležitá paměť, resp. že její ztráta vhání lidi do náruče politických šarlatánů, hochštaplerů a sobotků. Kéž bychom na to pamatovali u volebních uren.

Autor: Jan Hofírek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Vladimír Menšík 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Richard Kovaříček 250,- Kč

Celkem za měsíc: 20 505,00 Kč
Vybráno 58.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 108 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.