Bodovy_system_-_policie_04_503_0
20.11.2018
Kategorie: Společnost

Zrušme konečně bodový systém, nic neřeší

Sdílejte článek:

MAREK HEJDUK

Když se zaváděl bodový systém v dopravě, byli jsme v očekávání, jak se změní chování českých řidičů.

Bodový systém je zaveden od 1.7.2006 a z praxe vyplývá, že nic zázračného nepřinesl. Dopravních přestupků a nehod neubylo. Bodovy systém z hlediska práva tak trochu porušuje jednu z tradičních právních zásad a to takovou, že ne dvakrát v jedné a téže věci – ne bis in idem. Udělení sankce ve formě pokuty a rovněž udělení bodů tuto zásadu porušuje.

Navíc bodový systém měl fungovat jako strašák pro motoristy. To se v praxi též neosvědčilo. Existuje více a více případů, kdy se řidiči tzv. vyboduji, a i tak jezdí dále, někteří ani nevědí, že už se vybodovali. Evidentně bodový systém tuto situaci neřeší. Je třeba zavést takové mechanismy, aby motoristé věděli, jak se mají chovat a jaké tresty za jejich porušení bude následovat.

Nedávno se mě samotnému stala situace, kdy na konci dálnice byla rychlost postupně omezena ze 130 na 90 a následně na 70 v úseku cca 200 metrů. Hádejte, co se stalo za tou 70? Ano, stala tam hlídka, v místě, kde byl rovný přehledný úsek, takřka žádné nebezpečí, a dostal jsem pokutu za to, že jsem na zmíněné 70 jel „neuvěřitelných“ 82. K tomu jsem vyfasoval pochopitelně i body.

A v této souvislosti se ptám, je toto skutečně nutné? Jsou tato opatření prováděna policii ČR skutečně zaměřena na prevenci nebo jen na vybrání patřičných peněz do rozpočtu? Jsem toho názoru, že by bylo efektivnější se zaměřit na to, jak je dané porušení zákona vymáháno a jaký následek pro pachatele měl. Ponechme na účastnících silničního provozu více svobody v rozhodování, zcela jistě musejí existovat a platit obecná pravidla, ale záleží, co bude následovat při jejich porušení. Body to jistě nevyřeší.

A na závěr snad už jen jeden logicky paradox: Když nejsem připoután, dostanu tři body. Ohrožuji přitom jen sám sebe. Kdežto dva body dostanu za telefonování za volantem, kde naopak ohrožuji nejen sebe ale i všechny ostatní. Není to trochu nesmyslné?

Autor: Marek Hejduk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 6 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.