30.5.2014
Kategorie: Ekonomika

Zrušme firmy se zastaralými dokumenty!

Sdílejte článek:

OD: TOMÁŠ HOUŠKA 30|05|2014

Naši zákonodárci přišli na to, jak významně oživit českou ekonomiku a konečně zavést pořádek do evidence právnických osob: Všechny právnické osoby musí do konce června předělat své zakládací dokumenty počínaje společenskými smlouvami. Jinak je stát prostě zruší.

 

 

Firmy se zastaralými společenskými smlouvami stát přece nepotřebuje, leda by zatěžovaly státní administrativu zbytečnými upomínkami, výstrahami a správními řízeními. Nová legislativa zavádí několik nových termínů a těmi je třeba ty staré pojmy, které jsme používali v temných časech až doteď. Postaru se prostě žít nedá.

 

Napadlo by vás, že tu povinnost budou mít jen firmy nově vznikající. Ba ne. Všechny. Přece tu nechceme nějaký neřízený bordel.

 

Takže tu máme asi tak 370.000 firem, které budou nuceny absolvovat kolečko od právníka k notáři a pak alou na rejstříkový soud. Jak nové společenské smlouvy napsat většinou s jistotou neví ani ti právníci. Ale dobře, budeme mít šikovného právníka a on to za 5.000,- správně sepíše. A pak to u notáře za 3.700,- dostane správnou formu notářského zápisu a za 2.000,- poplatek v podobě kolku to rejstříkový soud zapíše. Takže každá taková firma vyplázne nejméně 10.700,- jen tak, prostě proto, že si nějaký zákonodárce vzpoměl.

 

 

Když se to pronásobí, vyjde nám číslo blížící se 4 miliardám. To už je slušné. 740 milionů stát vybere na poplatcích za kolek, 1,85 miliardy dostanou vydělat komerční právníci a 1,369 miliardy u notářů. Uznejte, 740 milionů je pro stát hezký příjem, za to už se dá zaplatit nějaká pěkná odkloněná veřejná zakázka, skoro by stálo za úvahu, zda to firmám nenařídit každaročně. Koneckonců exkomunista Vladimír Dlouhý prý usiluje o povinné členství (rozuměj placení příspěvků) všech podnikatelů v Hospodářské komoře. A ve statistice to všechno naskočí jako zvýšení HDP, takže taky dobře, ne? Čím víc poplatků, tím lepší HDP.

 

Kdo to vymyslel, není tak těžké dohledat, stejně jako se na webu poslanecké sněmovny dá dohledat, kdo pro tuhle geniální myšlenku hlasoval. Abychom tam tyhle byznys-bustery mohli zvolit znovu. To by bylo, aby se ty firmy nepřeregistrovaly někam jinam.

 

Přiznám se, že by mi vlastně přišlo na místě, kdyby se našel nějaký právník, který by místo sepisování nové společenské smlouvy ČR zažaloval pro šikanu podnikatelů. Jakože ono to nic jiného v poslední době není. Nežádám, aby stát firmám jakkoli pomáhal, nestojím o dotace a investiční pobídky. Hlavně by ale stát neměl škodit.

 

A blb, který vymyslel a schválil tohle, je ryzí škůdce a měl by být stíhaný za sabotáž.

 

ZDROJ: Tomáš Houška

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 16 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.