VSE1da98a_Gagarin_skaf
12.4.2021
Kategorie: Historie

Zrušili mi svátek a znovuzavedli Gagarina … a co připomínka narozenin Karla Kryla?

Sdílejte článek:

JIŘÍ FIALA

Aniž bych chtěl popírat přínos Jurije Gagarina k pokroku vědy, zejména té raketové a kosmické, nějak mi vymizení zmínek o jeho závratně přelomovém letu do vesmíru v uplynulém období vůbec nechybělo.

Dost jsem si jich užil za minulé totality – a ještě mi to z hlavy nevymizelo.

Krom toho, myslím si, že tenhle národ by si měl připomínat pro něj zásadně důležitější osobnosti a události než ty, které bohatě – a na 100 let dopředu – připomínal a oslavoval minulý režim. 

Při vzpomínce ne Gagarina rozhodně nezapomeňme, že vzniknul jen jako vedlejší produkt mocenské touhy sovětských vládců dostat se Američanům na kobylku i z vesmíru a přelstít tak jejich technologickou převahu a náskok. 

A – samozřejmě – jako mohutná propagandistická akce k omráčení celého světa, který tehdy ještě nemohl tušit, že celá slavná komunistická říše a údajná naděje všech pracujících světa se historicky brzy – a zcela logicky, jako každá totalita –  rozpadne jako domeček z karet, a to ne pod útoky amerických zbraní, ale pod útoky hladu a kolapsu ekonomiky, nezvládající nadále utáhnout sovětské jaderné programy, snažící se stůj co stůj držet krok s Amerikou a Západem. 

Ostatně, k poznání vyspělosti sovětské techniky, ale i celé tamní společnosti, jsme právě my, Češi, měli zcela výjimečnou, byť nezáviděníhodnou příležitost o pouhých 6 let později, když nám tuto vyspělost přijela manifestovat a zblízka ukázat okupační sovětská armáda – a dost to otřáslo i těmi nadšenci, kteří nad Gagarinem ještě nekonečně jásali.

Když viděli hygienu a zásobování této armády armád, ze které měl mít celý svět hrůzu, rychle jim došel humor i nadšení. 

krylk

Karel Kryl 12. dubna 1944 Kroměříž – 3. března 1994 Mnichov

S Gagarinem nutno vzpomenout, že – opět, po roce – nadchází onen známý Den národní rozpolcenosti, kdy půlka národa vzpomíná na Gagarinův let (a časy tehdy s ním spojené) – a druhá půlka slaví narozeniny Karla Kryla. 

Nikdy jsme se netajili tím, že patříme k té půlce druhé – a dost nás udivuje, že ani v rámci tzv. “vyváženosti” se ani TV, ani rozhlas neobtěžují tohoto, pro náš národ rozhodně důležitějšího, písničkáře a básníka připomenout – když už jednostranně připomínají Gagarinův let. 

Pamětníci normalizace se tak zase mohou znovu cítit jako za mlada… Konečně, vládne tu přeci estébák. A jeho klaka. 

Á propos, nějak mi zrušili svátek !! Který jsem každoročně slavil. 

Ptáte se, jaký – když Jiřího je až za 14 dnů ? 

No, přeci Den osvobozených politických vězňů ... vzniklý jako připomínka amerického osvobození koncentračního táboru Buchenwald v dubnu 1945. Právě dnešního dne. 

Marně tento den hledám ve všech možných kalendářích, ač tam dříve zcela jasně byl… 

Nebo – že by to nebyla náhoda ? 

Pravdivý výraz reality ?  

Aha – už jsem se dovtípil… Političtí vězni tu sice stále jsou – ale dosud je nikdo neosvobodil. 

A obávám se, že navíc by jich kvapem mohlo začít přibývat… 

Jednostranný Gagarin tomu bohužel jednoznačně nasvědčuje… 

  • Ing. Jiří Fiala
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 259 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,90 out of 5)
Loading...
93 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)