rouska-1024x683
4.4.2020
Kategorie: Společnost

Zpět k normálu?!

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Roušky pořád nejsou, na některých pražských obvodech distribuují seniorům ne moc praktické, ale láskou bastlené v ručních pracech ušlechtilé mládeže, málo je plicních respiračních jednotek, celoplošné rychlé testování by rychle pohnulo s koronavirovým problémem, ale testů taky málo, odněkud je nedovezli. Ani tato fakta neotevřou oči Evropskou unií a globalizací posedlé většině.

V Německu jsou schopni provést půl milionu testování na COVID-19 týdně, jsou schopni rychle odhalit potenciální ohniska epidemie. V Itálii a podobně v ČR je testů pořád málo, bez rychlého a plošnějšího testování se s epidemií moc nepokročí. V Itálii v počáteční fázi virové krize měli k dispozici kolem 5 tisíc plicních respiračních jednotek, v Anglii 4 tisíce a v Německu kolem 28 tisíc a rychle plánují zdvojnásobení. Přikládá se tomu zásluha měkčího dopadu infekce na Německo než na Španělsko a Itálii.

V Německu je dnes 70 000 infikovaných, zemřelo kolem 720 lidí, v Itálii 105 000 infikovaných, umřelo 12 500 lidí, přitom karanténa v Německu není ve srovnání s italskou zdaleka tak restriktivní. Úmrtnost v Německu 1%, v Itálii 12%, ve Španělsku 9%. Velmi zajímavá německá statistika, z nakažených jsou pouze 3% lidi nad 80 let, přitom podíl tohoto věkového segmentu v populaci činí 7%, střední hodnota věku pacientů s COVID-19 je 46 let, v Itálii 63, Česko asi blíž italské hodnotě. Důvod lehčího průběhu se přikládá dobrému zdravotním vybavení, které je v Německu lepší než jinde v Evropě, určitě hraje důležitou roli skutečnost, že v zemi není nedostatek zdravotního personálu, který dlouhodobě odsávají ze sousedních zemí. Německá politika pod maskou velkorysé humánnosti vykazuje silně egoistické prvky a organizační talent k tomu. Němci si hned na počátku virové krize okamžitě zajistili 10 tisíc plicních ventilačních aparátů (k 28 tisícům stávajících), rychle vytvořili ve zdravotních zařízeních speciální bloky pro nemocné. Velkým rizikovým faktorem, který potencoval fatální rozšíření epidemie v Lombardii je nepřirozená otevřenost země různým podobám imigrace, např. přítomnost několika stovek tisíců Číňanů, kteří přijeli do země na sezonní zemědělské práce.

Pandemie zabila globální iluze o rozumné světové vládě a seberegulujících principech trhu, ale bohužel globalisté přežijí tento Stalingrad a budou dál otravovat politické klima obzvlášť v Evropě. Nedávný virtuální summit dvacítky nejvlivnějších zemí světa nic nového ke krizi neřekl. Dvacítka naznala, že spasit světovou ekonomiku může suma 5 bilionů dolarů, které ovšem mají v rukou národní vlády a Evropská banka v případě eurozóny. Každý ze států se bude snažit spasit svoji ekonomiku, paradoxní situace pouze v případě eurozóny, urve víc jižní část nebo se podaří severní části kolem Německa blokovat ekonomické oživení celé zóny na úkor německého oživení. Ani v případě velmi přirozeného společného postupu na vakcíně se dvacítka neshodla, o vakcínu proti COVID-19 se vede národní soutěž.

V první fázi epidemie ozřejmila, že globalizace ekonomiky vzala státům a vládám i nejpřirozenější nástroje rychlého jednání, jako jsou sanitární a zdravotní pomůcky a léky. Až bizarní stupeň závislosti na azijském importu, která může zvrátit evropské demografické trendy, ve francouzském seriozním Causeur píše dnes Sébastien Thiboumery, že hrozí eminentní nedostatek ve Francii velmi žádané komodity prezervativů, v časech karantény nepředstavitelná hrůza. Malajský výrobce Karex z důvodu karantény zastavil výrobu, a další klíčoví producenti této komodity v Číně a Thajsku jsou podobně postiženi.

Nemedicínské následky pandemie mohou být pro mnohé stejně fatální jako samotný virus. Stupeň depresívnosti postvirových scénářů závisí na odhadech délky trvání masové karantény. Hluboké recesi neutečeme v žádném případě. Na virtuálním summitu dvacítky se ozřejmilo a v celé Evropské unie to platí dávno, že kromě národního egoismu nic jiného v současném světě vlastně nemá váhu. Globalizace skončila, o tom není pochyb a nastolí se nejvágnější egoistické principy. Jenom země, které budou schopny zabezpečit autonomní fungování ekonomického a sociálního systému obstojí ve výzvách 21. století, špatně dopadnou ty země, které rozhodování za svůj osud svěří nadnárodní organizaci, kterou tak jako tak ovládají egoistické zájmy někoho jiného.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 764 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 2,92 out of 5)
Loading...
loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.