inkluz2
4.7.2018
Kategorie: Společnost

Zpackaná inkluze

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Tohle si snad české školství nezasloužilo. Jednak bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou, jež znala situaci v našem vzdělávání z doby, kdy sama chodila do školy.

 

  • Motto “Především střez a chraň své srdce, vždyť z něho vychází život.” (Přísloví Šalamounova, První sbírka, Nabytí moudrosti, 4.23)

Tohle si snad české školství nezasloužilo. Jednak bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou, jež znala situaci v našem vzdělávání z doby, kdy sama chodila do školy. Jednak si české školství nezasloužilo inkluzi. Protože bývalá ministryně školství Kateřina Valachová není vystudovaným pedagogem, zavedla do školství inkluzi. A tím zasadila další hřebík do rakve našich škol.

Mluvila jsem s absolventkou pedagogické fakulty, která nějaký čas učila na základní škole. Poté, co viděla, jakou další ránu utrpělo české školství zavedením inkluze, rozhodla se, že ze ZŠ odejde a že se tam nikdy nevrátí. Tradiční vyučovací proces, dá-li se tak ještě nazvat situaci po roce 1989, už není o vzdělávání. Inkluze nabořila vyučování natolik, že se žáci nic nemohou naučit, stačí jen, aby byl do třídy včleněn žák, jenž vyžaduje specifické vyučovací postupy a pomůcky, a pak všechno padá. Díky inkluzi se do škol dostávají žáci, kteří trpí závažnou poruchou učení, ale rovněž žáci, kteří trpí poruchou osobnosti. Role učitele již pozbyla jakéhokoli významu, dá se říci, že dnešní učitel dnes nemůže vůbec nic, jeho práva jsou natolik omezená, že v zájmu toho, aby se nedostal do jakéhokoli rozporu s možným obviněním z diskriminace, raději rezignuje a řídí se slovy “Děj se vůle boží.”

Mít ve třídě žáka s poruchou osobnosti, žáka, jenž musí užívat psychofarmaka, není nic záviděníhodného. A nikdy není jisté, zda žák tlumící léky užívá, musí se vždy počítat s tím, že psychicky nemocný žák nějakým způsobem vyučování naruší. Výkřiky v hodinách, agresivita, neschopnost koncentrace, neartikulované skřeky. To vše může být kolorit dnešní české základní školy. Ostatní žáci zůstávají v pozadí, v centru pozornosti je žák, jenž patří do jiné péče. Do speciální školy.

Kdo toto vše může ustát, zřejmě učitelé, kteří ve školství strávili drahnou řádku let a nemají jinou možnost. Mladí učitelé se školám raději vyhnou v obavách, co by se s jejich psychikou stalo, jestliže by tam zůstali. Žádné zvýšení platů nemůže vyřešit situaci, která ve školství nastala.

Sama bych nikdy na základní školu učit nešla. Stačil mi jeden rok, abych viděla, co se na školách děje. Vulgarita, organizovaná lenost a neschopnost vedení. Chce-li dnes ještě někdo učit, pak se jedině musí orientovat na výběrové střední či vysoké školy. jinak učitelství pozbývá jakéhokoli smyslu. Člověk musí v prvé řadě chránit sám sebe, své vlastní zdraví, jež se nedá nikdy zaplatit. I sebevětší zvýšení platů ve školství nepovede k tomu, aby se tam někdo hrnul. A to vše má na svědomí zejména sociální demokracie, která svými ministry napáchala hodně škod v českém školství, které kdysi bývalo špičkou. Dnes tomu už bohužel tak není…

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 311,11 Kč
Vybráno 12.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.