lgbt-polsko-678x381
18.7.2021
Kategorie: Společnost

Zóny bez LGBT aneb jak zrušit něco, co neexistuje

Sdílejte článek:

KN

Krásný nový zelený svět z dílny Franse Timmermanse, toho času dlícího v Česku, vyvolal jisté znepokojení i v tzv. starých unijních zemích, například ve Francii, kde stačilo zamýšlené zvýšení cen pohonných hmot z ekologických důvodů, a v zemi s rozloženou veřejnou dopravou to vyvolalo nebývalé protesty (hnutí Žluté vesty), které leckde přecházely do výbuchů hněvu a násilí. Prezident Macron tehdy zažil skutečné obavy o svůj život, když dav, který předtím vypálil prefekturu ve městě Le Puy-en-Velay, se začal shlukovat kolem prezidentské kolony a hrozit prezidentovi smrtí.

Vláda nakonec od plánovaného zdražení ustoupila. Timmermansův balíček je řádově radikálnější, dokonce do té míry, že jistou skepsi vyvolal dokonce i v tradičně disciplinovaném Německu.

Oblíbení otloukánci

A proto se zase na pořad dostali oblíbení otloukánci: Polsko a Maďarsko. Podobně jako když státům Severu (například Nizozemsku či Švédsku) vadilo, že v novém víceletém finančním rámci mají opět doplácet na Italy, Španěly či Francouze s jejich gigantickými dluhy. Jenže postavit se proti těmto velkým a tradičním členům EU nešlo, aniž by se EU otřásla v základech, tak to vzali oklikou přes Poláky a Maďary, kteří si údajně žádné peníze nezaslouží, protože ohrožují tzv. právní stát, a útoky na ně patří k bontonu.

Je běžné, že diskuse i o zdánlivě zcela nesouvisejících tématech (např. vraždy investigativních novinářů na Slovensku a na Maltě) sklouzne k Polákům a Maďarům (kde žádní novináři nezemřeli, ale MOHLI BY).

A tak není žádným překvapením, že i tentokrát Komise rychle přešaltrovala a namísto řešení Timmermansovy studnice nápadů zahájila řízení s Maďarskem a Polskem kvůli obavám z porušování práv sexuálních menšin. Zatímco v maďarském případě je důvodem nový zákon zakazující propagaci LGBT ve školách, u Poláků jde o údajné zóny bez LGBT, které vyhlásily desítky polských měst.

Těmto městům byly už dříve zastaveny příspěvky z unijních fondů.

Co chce Komise dál, není jasné. Protože… žádné zóny bez LGBT v Polsku neexistují a nikdy neexistovaly, je tedy docela obtížné je zrušit. Miliony Evropanů si navíc myslí, že v Polsku při vjezdu do měst a obcí visí cedule, které zapovídají vjezd LGBT lidem.

Jak se to stalo?

Spor propukl poté, co byl starostou Varšavy v říjnu 2018 zvolen pozdější prezidentský kandidát Rafał Trzaskowski. Na poměry Občanské Platformy, která se ještě jako vládní strana bránila schválení byť jen nějaké formy registrovaného partnerství, byl Trzaskowski výrazně vlevo, což zvlášť vynikalo v porovnání s jeho předchůdkyní a stranickou kolegyní Hannou Gronkiewicz-Waltzovou, jinak aktivní členkou hnutí katolické charismatické obnovy.

Jako jeden z prvních kroků v úřadě Trzaskowski podepsal „Chartu práv LGBT“, v níž se vedle některých praktických opatření pro gay a lesbickou komunitu (např. vybudování hostelu pro LGBT mládež) město zavazuje i k zavedení sexuální výchovy podle standardů Světové zdravotnické organizace na varšavských školách.

To, a nikoliv otázka homosexuality, představovalo kámen úrazu. Postmoderní pojetí sexuality podle WHO stanoví jediné kritérium, a to dobrovolnost jednání. Pro katolíky s restriktivním postojem k předmanželskému, mimomanželskému či stejnopohlavnímu sexu může být problematické. Rámcová doporučení pro jednotlivé věkové skupiny se mohou jevit jako předčasná a poučování dětí o masturbaci na půdě vzdělávací instituce také může vyvolávat pochybnosti i u lidí s liberálnějším postojem k sexualitě.

(V dokumentu WHO mimo jiné stojí, že s dětmi ve věku 0 až 4 roky se má hovořit o „radostech spojených s dotýkáním vlastního těla“ a děti ve věku 6 až 9 let by zase měly být poučeny o „základních metodách antikoncepce“ – k čemu to prvňákům bude podle autorů dobré a jestli jim to má vnucovat zrovna učitel, nevíme.)

Ukázková Fake News

Schylovalo se k volbám do Evropského parlamentu a PiS neomylně vycítilo, že Trzaskowského krok lze velmi dobře využít ve vlastní kampani. K varšavské „bezpečné zóně pro LGBT“ začaly místní samosprávy pod vedením PiS v různých částech východního a jihovýchodního Polska přijímat kontradeklarace, v nichž se zavazovaly k podpoře přirozených rodin a tradičních hodnot, a mimo jiné se v této deklaracích také distancovaly od „ideologie LGBT“.

Tady by příběh skončil, nebýt… LGBT aktivisty Barta Staszewského (na úvodní fotografii), mimochodem stipendisty Obamovy nadace v Polsku. Staszewski dostal geniální nápad, že se u vjezdů do obcí, které přijaly výše zmíněnou deklaraci, vyfotí s vlastnoručně vyrobenou cedulí „LGBT FREE ZONE“. Tyto fotografie sebe i dalších LGBT osob umístil na svůj Twitter s anglickým popiskem, v němž nezmiňoval, že jde o jeho dílo.

A protože lež oběhne svět dřív, než si pravda nazuje boty, žije polovina Evropy v tom, že v Polsku LGBT lidé nesmějí na některá místa. Evidentně i eurokomisaři. Mimochodem ukázková fake news.

Jak Poláci zruší neexistující zóny, nevíme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 695 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)