obili
2.8.2020
Kategorie: Ekonomika

Žňové střípky: Příběh zelených zrn

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Žně se posunuly do závěrečné dlouhé fáze, kdy už se celkem nic neděje a čeká se na poslední opozdilce, kteří budou sekat ještě nejméně dva týdny. Já už jsem se vyvázal z nejhorších šichet a tak mám zase čas na psaní. 

V následujících několika dnech budou vycházet krátké články na zemědělská témata. Přece jenom jsem si s leckým popovídal a dozvěděl jsem se spoustu věcí, které mě zase připravily o iluze a které budou zajímavé i pro vás. 

Dnes dokončím již načnutý příběh, jak to celé s obilím letos dopadlo. 

O Jižní Moravě se říká, že všechny zemědělské trendy se potvrdí i v ostatních částech republiky. Proto všichni zemědělci s napětím sledují naší situaci, aby se psychicky připravili na to, co je čeká a nemine. Takže: 

Zelená zrna jsou a je jich fakt hodně. Dost to “kazilo” laboratorní rozbory. Troufám si tvrdit, že nejméně čtvrtina letošní úrody padne do krmné kategorie. Ani ne pro ta zelená zrna, ale pro ty pokažené rozbory. Zelená zrna vnášela do vzorků hodnoty díky kterým vše vyšlo hůře než bez nich. Krmného zboží je asi čtyřikrát tolik než bylo loni. Kdo potřebujete pro králíky a slepice, jeďte se domluvit s první zemědělcem v okolí. Dostanete dobrou cenu a dostanete toho dost. 

Samozřejmě jsem se ptal, jak se to s těmi zelenými zrny bude řešit, když budou plesnivět. Jak budeme řešit všechny ty mykotoxiny a další problémy…

Snadno přátelé…

Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi. Na polích se desikovat nesmí. Žádné herbicidy, které by ukončovaly růst, žádné “zarovnávání zralosti”. Zemědělec má smůlu, protože mu na takovém poli hynou zajíčci, včelky, motýle a podobně. Prostě bude vozit mizerný materiál a dostávat za něj mizernou cenu. 

Ale pro skladování obilí nic podobného neplatí…. Tam neumírají zajíčci ani koloušci, nikdo tam nevidí, nikdo tomu vlastně nerozumí a tak toto skladování oněm přísným ojronormám ušlo. Zkrátka a dobře přijede firma Václav Sadílek s.r.o. vybavená spostou jedů od Uragánu po Gastoxin, bude mít spoustu vykuřovadel a dalších nástrojů, spoustu chemických přípravků, které jsou podle všech amerických zdravotnických studií zcela a totálně neškodné a mají štempl od těch nejproslulejších univerzit a tohle všechno se bude “aplikovat”.  Aplikace příslušného prostředku zajistí, že zrno rádoby dozraje, sežere samo sebe, doschne a zmenší se. Při čištění pak propadne sítem. 

Asi nemusím zdůrazňovat, že cena této aplikace je o chlup levnější než cena, kterou by dostal zemědělec, kdyby existoval způsob, jak vypěstovat pšenici bez podrostů. Takže… zemědělec se má zase o něco hůř, dostane horší cenu, kombajny se víc nadřou, vše půjde pomaleji  a bude ještě více závislé na libovůli počasí. A vy spotřebitelé za odměnu dostanete prakticky ty stejné jedy jako předtím, jen vám je tam naleje někdo jiný a někde jinde. Ale… a to zdůrazďuji… včele, motýle a zajíci jsou ochránění. To jenom kdyby vám začalo vrtat hlavou, že zaječí mrtvolka nadělá víc randálu a má vliv na více zákonů než mrtvolka lidská. 

Mimochodem… deště se na úrodě výrazně podepsaly tím, že podle všech testů mouka blbě kyne, ba skoro nekyne. Zrno totiž v klasu neumřelo. Pořád dostávalo vodu a pořád a pořád a pořád mělo chuť klíčit a sklizeno bylo, až se mu to klíčení skoro podařilo. A to jsme na suché jižní moravě. Na Vysočině napršelo ještě dvakrát tolik co u nás. Na Hané jakbysmet. O Polabí nemám detailní infromace, ale předpokládám, že to tam bude také pěkná dávka vody. 

Opět netřeba zoufat... Roundup sice v chlebu už mít nebudete, ale přidají vám zase něco jiného zcela neškodného, co zařídí, aby to vypadalo, že mouka kyne. Až si koupíte první bagetku někdy v říjnu, to už se pojede z nové úrody, tak si vzpomeňte, cože to v ní máte.

Jinak výnos je minimálně dvojnásobný oproti loňsku. Alespoň u nás. Jsme zavezení až po špunty a leckoho jsme museli prosit, aby si nechal úrodu doma i když jsme ji koupili, protože to prostě není kam dávat. A to nás za dva měsíce čekají kukuřice, které jsou i tři metry vysoké a budou dávat minimálně patnáct tun z hektaru. 

Řepky je podle předpokladů méně a protože se na ni zakázala celá řada postřiků, má i velmi mizernou olejnatost. U nás řepka vyšla, ale Haná je totální propadák. Bude hodně zemědělců, kteří nad ní letos zlomí hůl, protože rok byl ze zemědělského  hlediska dobrý, ale řepce se prostě nedaří. Teď bude pár let vládnout mezi blbci radost, jak to Andrejovi nandali a že zvítězili nad žlutými lány a pak třeba někomu dojde, že řepka je v osevním postupu stejně významná jako všechny ostatní plodiny. Troufám si předpovídat, že příští rok se řepka dostane na předrevoluční výměry. 

Příběhy zelených zrn se budou opakovat ještě dlouho. Samozřejmě se budou vymýšlet jiné fígle, jak na to jít, ale dnešní systém pěstování komodit vznikal sedmdesát let. Umřelo kvůli tomu hodně lidí, když se měnily poměry a člověka nahrazovala technika. Nebyl moc rozdíl mezi SSSR a USA. Nástup traktorů, kombajnů a chemie zabil možná víc lidí než druhá světová válka.  Stále směřujeme k větším traktorům, větším kombajnům a přesnějším chemickým prostředkům, které řeší i ty nejdrobnější odchylky přírody od průmyslového zpracování. 

Jestli si někdo myslí, že nějaké nařízení EU nebo našich aktivistů vezme těch sedmdesát let nějak zrychleně zpátky a nastolí hned a okamžitě ráj na zemi, tak mu doporučuju si přečíst, jak to bylo, když se ráj stavěl právě pomocí toho, co se dneska zavrhuje. Každá taková změna prostě zabíjí. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 333,00 Kč
Vybráno 38.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 105 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
politicon.cz
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.