rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním
30.10.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Znáte rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

Sdílejte článek:

Pojmy povinné ručení a havarijní pojištění zná snad každý uživatel motorového vozidla, ovšem ne každý si je jistý, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jak název napovídá, povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, které vyjede na silnici. Oproti tomu havarijní pojištění je dobrovolné, dokáže však krýt škody, které se k povinnému ručení nevztahují. Jaké jsou mezi nimi další rozdíly? A kde sjednat nejlevnější?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jinými slovy povinné ručení nebo zákonné pojištění, ukládá zákon č. 168/1999 Sb. Pokud se po komunikaci pohybuje vozidlo, které nemá sjednané zákonné pojištění, řidiči hrozí pokuta v rozmezí 5 000 až 40 000 Kč.

Nejlevnější povinné ručení lze sjednat na internetové adrese srovnávačů pojištění, mezi takové patří srovnávač https://www.123ruceni.cz/. Ceny zde začínají již na 968 Kč. All Risk havarijní pojištění, varianta, která kryje veškerá možná pojistitelná rizika, lze na tomto srovnávači sjednat přes internet od částky 2 153 Kč.

Havarijní pojištění je oproti povinnému ručení zcela dobrovolné. Záleží pouze na uživateli, zda své vozidlo nechá pojistit. Přináší však několik výhod, například kryje škody na vašem vozidle, které povinné ručení neobsahuje. Jaké další rozdíly jsou mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

povinne ruceni vs havarijni pojisteni

1. Povinné ručení: odpovědnost za škodu

Nutnost mít sjednané povinné ručení auta již byla zmíněna v úvodu. Co ale zákonné pojištění kryje?

Jinými slovy se jedná o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. To znamená, že povinné ručení kryje takové škody, které uživatel pojištěného vozidla způsobí třetí osobě, a to jak na majetku, tak na zdraví, životě nebo ve formě ušlého zisku.

Kryje tedy takové škody, za které jste způsobili vy, jakožto řidič auta, a nesete za ně odpovědnost. Jako příklady pokrytí škod přes toto povinné auto pojištění lze uvést následující situace:

 • způsobení nehody (např. při smyku, předjíždění, nedání přednosti atd.)
 • odření jiného vozidla při parkování
 • poničení plotu, auta, domu apod. při nevybrání zatáčky
 • srážka s cyklistou či chodcem
 • pád přepravovaného nákladu z přívěsného vozíku

2. Havarijní pojištění: ochrana vozidla uživatele

Na rozdíl od povinného ručení nemají řidiči v České republice povinnost zřizovat si havarijní pojištění auta, jeho sjednání se však v mnoha případech vyplatí. Havarijní pojištění totiž kryje škody na vašem automobilu, ať jste jej poškodili vlastním přičiněním nebo je viníkem někdo (nebo něco) jiný.

Co tedy kryje havarijní pojištění?

 • řidičem zaviněnou nehodu – v případě poškození vlastního vozidla
 • odcizení, krádež vozidla
 • srážku se zvěří
 • poškození či zničení vozidla živelnými pohromami (bouřka, kroupy, sněhová kalamita, vytopení auta při povodni aj.)
 • vandalismus
 • pád předmětu na vůz (např. strom při bouřce, štěrk na přední okno atd.)

Ve zkratce lze tyto dva rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním shrnout následovně: zatímco povinné ručení kryje škody způsobené vámi třetí osobě, havarijní pojištění pokrývá ztráty na vašem voze – a to způsobenou vámi, neznámým viníkem (vandalem) nebo živelnou pohromou.

havarijni pojisteni nebo povinne ruceni

3. Co udává cenu pojistného?

Existuje hned několik parametrů, které mohou ovlivnit výši pojistného povinného ručení. Jedná se zejména o věk a místo bydliště (lokalita) řidiče, řidičská zkušenost, beznehodovost, technické parametry automobilu (např. typ, značka,objem a výkon motoru), roční nájezd, popřípadě užití vozidla.

Vedle toho cena pojistného v rámci havarijního pojištění závisí na pojistných rizicích (řidičem zvolené rizika, která bude pojištění krýt – např. krádež, vandalismus, střet se zvěří aj.), dále na spoluúčasti (předem určená částka, kterou se pojištěný podílí na pojistné události – u povinného ručení se neplatí), účelu a druhu vozidla, jeho značka, stáří a cena.

4. Na co se nevztahuje ani zákonné, ani havarijní pojištění?

Povinné ručení a havarijní pojištění nekryjí škody za všech situací. Ani jedno pojištění nelze uplatnit například při řízení bez platného řidičského průkazu nebo pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, v takovém případě mohou pojišťovny vymáhat uhrazení škod.

Nároku na pokrytí škod pojištěním mohou řidiči snadno přijít i v případě, že utečou od místa nehody.

Již dávno neplatí, že pro zřízení výhodných pojištění se musí zajít na pobočku pojišťovny. Povinné ručení i havarijní pojištění je možné sjednat online, z pohodlí domova. Různé srovnávače (např. výše zmíněný portál 123pojisteni.cz) navíc nabízí online kalkulačky, díky kterým lze najít to nejvýhodnější.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 371,00 Kč
Vybráno 58.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 234 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.