PAPENH
1.7.2021
Kategorie: Historie

Známe svoje pappenheimské

Sdílejte článek:

BŘETISLAV KOLÁČEK

Pokud by v tomato článku viděl nějaké osočení nebo útok, autor předesílá, že jde o fikci až na dějinné události a podobnost s dneškem je čistě náhodná….

“Znát své pappenheimské”. Úsloví, které vyjadřuje, že víme, co čekat od svých lidí (obyčejně v nepříznivém smyslu). O jeho vznik se zasloužil v druhé polovině 18. století německý básník a dramatik Friedrich Schiller”.

S pappenheimskými jsme se setkali už dvakrát v našich dějinách.

“Tento rod se poprvé zapsal do našich dějin 6. července 1415. Stalo se to v Kostnici u Bodamského jezera. Právě skončila mše svatá a po ní byl přiveden Mistr Jan Hus. Napřed ho zbavili kněžského svěcení a na hlavu mu posadili čepici pomalovanou čerty, zápasící o jeho duši. Potom se šlo průvodem za město a kacíře přivázali na hranici. A pak dědičný maršálek, pán z Pappenheimu, „tleskl rukama a pryč odjel“, jak se píše v knihách. Čímž dal povel katovi, aby hranici podpálil. A hranice vzplála, tam na břehu Rýna…”
Podruhé v českých dějinách se jednalo o statečného maršála von Pappenheim o 205 let později.
“Je 8. listopadu 1620, jsme na Bílé hoře. Zuří třicetiletá válka. Na straně Albrechta z Valdštejna proti švédským vojskům bojuje pluk Pappenheimských. Velí mu nesmírně schopný voják, polní maršál, hrabě Gottfried Heinrich von Pappenheim. Pluku velel už ve svých necelých třiceti! Všichni obdivovali jeho rozhodnost a odvahu.

Gottfried z Pappenheimu se svým osobním nasazením v boji zasloužil o výsledek bitvy na Bílé hoře, když se postavil do čela umdlévajících katolických vojsk. Nechali ho tam pak na bojišti ležet těžce raněného až do druhého dne, málem tam vypustil duši! Ale pak ho bohatě odměnili za statečnost a léta jsem velel elitnímu oddílu kyrysníků. Von Pappenheim padl v bitvě u Lützenu roku 1632 raněn dělovou koulí”.
A nyní, z pera slavného německého spisovatele Fridricha Schillera přichází samotný vznik přísloví:
V jeho tragédii Valdštejnova smrt vévoda Albrecht z Valdštejna říká: „Daran erkenn ich meine Pappenheimer“, čili „Tak ve vás poznávám své pappenheimské.“

Valdštejn těmito slovy odpovídá zástupcům Pappenheimova pluku, kteří se přišli generalissima, svého velitele, optat, co je pravdy na tom, že se vojevůdce chystá zradit císaře a přejít na švédskou stranu.
Vojáci chtěli vyjádřit oddanost a věrnost císaři. Císařský generalissimus jim za to svým výrokem sice poděkoval a pochválil je, jasně však na jejich otázku neodpověděl.

Tolik dějinné souvislosti, které mají, dle mého názoru přesah dodneška, dělí nás jen 400 let.

V roce 2020, konkrétně 1. března se poprvé objevil na našem území virus tzv. Covid 19 původně ze SARS – CoV – 2. Od té doby proti němu “bojujeme” s menším či větším úspěchem. Jedno je však jasné, ti kdo řídí běh našich událostí, jako by byly obdařeni věšteckým darem. Vloni, když po obrovském vzedmutí na jaře, provázeném superakcí celonárodním šití roušek, lockdownech s menším či větším úspěchem, likvidací mnoha živnostníků, kulturních aktïvit, amatérského sportu, jako by na konci května a června svitla jiskra naděje na konci tunelu , že tato tzv. neprávem nazvaná pandemie končí. Slavilo se různým způsobem, rozvolňovalo se, vracelo se vše tzv. do normálu a jásalo. No a kolem dálnic, konkrétně kolem naší, “slavné” páteřní komunikace D1 se začaly objevovat billboardy s poutačem na covid pasy, které budou zavedeny za rok !….

To bylo na počátku léta v roce 2020….

Nu a pak proběhlo léto s výjezdem našich spoluobčanů k moři a jinam do ciziny i po vlasti. Podzim nás kromě krásných barev v přírodě a bohaté sklizně vrátil zase na začátek a začalo se opět znovu, co bylo popsáno v předešlých odstavcích s tím rozdílem, že jsme přidali systém dvou roušek místo jedné, respirátorů, různých mutací posaných nejprve zeměpisně, pak řeckou abecedou, omezení pohybu jen na okresy a katastry a pak pořád dokola opakující se stareotyp: vakcíny jsou – nejsou, očkovací centra jsou – nejsou, termíny na očkování jsou – nejsou, sputnik je – není, nouzový stav pořád dokola, nepovedený pandemický zákon, demonstrace a protesty, těžkooděnci, zaklekávání občanů, slzný plyn, atd, atd. Jako by vše tu bylo znovu, ale tvrději, sofistikovaněji, vědečtěji….a pak přichází květen, červen letošního roku a čísla klesají, počty nemocných klesají, počty očkovaných naopak stoupají….a přichází letošní odjezd k moři a po návratu – snad jen to jen moje domněnka….bude zase vše jinak (prý se to už šeptá v nemocnicích mezi personálem), že v srpnu je to tu nanovo, jen se k písmenům řecké abecedy (je jich 24) začne přidávat plus atd. Koncem června 2021 nastává bod zvratu, jako vloni, nastupuje metoda “chorvatský cukr a indický bič”, která na jedné straně využívá popularitu této destinace mezi našimi spoluobčany, je jim tedy umožněna cesta k moři za podmínek za a), za b), za c)…..a zároveň je vyhrožováno “indickým” bičem, kdy mutace koronaviru delta je používánaná na daleko přísnějších opatření, která přijdou nejspíš konce srpna a začátkem září a pak pořád dokola.

Vážení naši vládní představitelé, naši papenheimští, můžete vzít na to jed, že tentokrát plánované repete bude už bez nás, řádných občanů, kteří se chtějí vrátit do normálu. Ne ale do vašeho normálu tedy nenormálu, který zamýšlíte s covid pasem s QR kódy na podzim 2021, ale do toho normálu, který tu byl naposledy 28.2.2020. Realizaci vašich opatření z pera globálního prediktora, doufejme, lid tohoto státu odmítne. “Papenheimští”, tedy vy, jste tentokrát odhaleni s náležitým předstihem. Známe totiž vaše záměry jako vévoda Albrecht z Valdštejna znal své “pappenheimské”..

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 285 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)