140dalnice
14.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Změny rychlosti na dálnici šokují experty?

Sdílejte článek:

J3K

Je neuvěřitelné, jakou demagogií je provázena diskuze o možnosti zvýšit rychlost na českých dálnicích. Závratný uvažovaný rozdíl o 10km/hod dělá mnohým zásadní problém. Malá ukázka ve zprávách na Nově, kdy nedomrlý mládežník za volantem tvrdí, že to rozhodně není vhodné, nám opět ukazuje na to, kam se evidentně studovaný mladík se svým nesamostatným uvažováním spojeným s výchovou k naprostému podřizování se autoritám dostal.

 

Představa, že by se měl přizpůsobit něčemu jinému, než má zakódováno, jej úplně šokovala. Potěš pánbůh každého, kdo za ním musí občas jet. Nejde totiž o disciplínu, ale o ztrátu přirozeného pudu rozvíjet se. Ten chlapec je buď celoživotně vyděšený, nebo prostě nemá koule. Komu se zdá tento výraz nepřiměřený, tak je nemá také. Bohužel žijeme v době, kdy získat řidičský průkaz je drahá záležitost na straně jedné a výnosná na té druhé.

Desetina spoluobčanů sedí za volantem jen proto, že si zaplatili, určitá část ženského elementu díky svým krásným nohám, naopak jsme ochuzeni často o dobré řidiče sbírající body za překročení rychlosti a menší přestupky, kteří jich nasbírali v průběhu delšího období průběžně směšných 12 a bohužel tak, že se žádné nestihnuly odečíst. Je nutno předeslat, že mezi ně nelze počítat opilce a feťáky. Policisté číhající s radary za křovím či zastávkou v místech, kde + 15 až 20 km na tachometru není ničím jiným, než logickým vyhodnocením situace v místě opuštěné komunikace kdesi na periférii města, či schovaní tak, aby majitel vozidla ještě nedobrzdil před značkou obec, případně na jrejím konci už zrychlil o pár metrů dříve, jsou prostě grázlové plníci pokladny státu a obcí. Argument, že zákony se musí dodržovat, neobstojí, neboť právě u nás je řada z zákonných norem především nástrojem pro buzeraci a u jiných samotní jejich tvůrci vytváří zadní vrátka pro ty, už nichž se s porušováním počítá a stojí nad prostým lidem. Týká se to kompletní Sbírky zákonů, nikoliv ne jen těch týkajících se dopravy.

Dalším diskutujícím byl minimálně pětašedesátiletý ,, dopravní odborník” z ÚAMK podivující se, že zvýšením limitu se může někdo zabývat. Možná vychází z vlastních reakčních časů, je také reálné, že si uvědomuje, že by v max 140km/hod na českých dálnicích byla pro něho již nezvládnutelná. Začal argumentovat ušetřeným časem na trase Praha-Hradec Králové, kdy spočítal 10 minut, déle upozornil na to, že by všichni hned jezdili, nedej bože, 150km/hod.

To, že většina inteligentních dopravních policistů toto tempo toleruje, protože si uvědomují, že stotřicítka na dálnici je především buzerace, tento expert asi neví. Nevíme, kde se tito odborníci rodí, ale pokud se sedí pouze ve svých kancelářích a posuzují statistiky, měli by vědět, že nepřiměřená rychlost jako důvod nehody se udává často jen proto, že jiná příčina by se těžko popisovala. Ve skutečnosti jedeme rychleji vždy, když nestačíme zastavit, jenže důvod k tomu, abychom to museli udělat, může být většinou z říše naprosto neočekávaných překvapení. Většinou důvodem k nehodě je nepozornost. Jedete li 160 km/hod, jste ve větším střehu, než když to po stejné dálnici valíte 70. Jedinou výjimkou v tomto případu je nenadálá zácpa, jrnže její vznik má své zákonitosti, které se přehlíží a dá se jim často předejít inteligentním značením a varovným systémem. Navíc chybí tvrdé postihy řidičů kamionů především ze zahraničí, jejichž chování je na silnicích arogantní.Tady ale experti chybí a výchova řidičů pokulhává. Zbylí dva byli dotazovaní byli řidiči středního věku, kteří okamžitě s touto úpravou souhlasili.

Je třeba si uvědomit, že v našich sousedních státech už politici i přes odpor pseudoekologů nemajících v ruce žádný důkaz o tom, že by rychlejší jízda znečišťovala ovzduší, zvýšení povolené rychlosti schválili. Platí to především pro Rakousko. Také v Německu se noha na plynu nemusí většinou úplně krotit a Poláci stopadesátkou jezdí běžně. Naše dálnice sice nejsou výkvětem kvality, ale taková dé pětka bývá poloprázdná a jet po ní 130 po překonání českých hranic směrem z Německa je prostě smutnou záležitostí. Podobně jsou na tom některé úseky na D1, D2 a směry na Hradec Králové, České Budějovice a ani na Liberec není třeba se táhnout jako šnek.

Pojďme si to shrnout. Rychlost 140km/hod zdaleka neznamená riziko, se kterým by se průměrný řidič neměl vypořádat. A špatný řidič za volantem nemá co dělat. Konstrukční rychlost moderních vozidel je podstatně vyšší a jejich bezpečnost předběhla dobu spojenou s omezováním rychlostí a naší svobody. Ekologové nemají jediný pádný důvod protestovat.

Politici..tam je to rozdělené podle priorit. Nečekejme od Pirátů a Zelených souhlasné přikyvování. Ti první podporují spíše marjánku a hackery, auto je pro ně pouze prostředek k přepravě, nikoliv vášeň a koníček. Zelení principiálně budou souznívat s ekology a neziskovkami hájícími životní prostředí křečků a podobných živočichů. Topka, STAN a socani se budou řídit tím, co jim doporučí Brusel, takže se dá očekávat většinou nesouhlas, protože svobodu občanů se musí co nejvíce krouhat. ODS…tam je to složité. Pokud Václav Klaus mladší bude se zvýšením souhlasit, Fiala se postaví proti a mladý Novotný nám to vysvětlí. Kdyby však Klaus řekl, že se mu líbí dosavadní limit, Fiala by zajásal a šlápnul na plyn. KDU-ČSL se obrátí pohledem k bohu a počká, jak to dopadne. Vzhledem k tomu, že návrh pochází z dílny ANO, ale předkládá ho nestraník Ťok, Babiš počká na veřejné mínění a spočítá si, o kolik by při jedné z variant přišel peněz, ČT24 rozjede pomocí expertů kampaň proti změně a přidá kritiku termínů oprav dálnic, to aby to Ťokovi pořádně osolila. Přidají se umělci a neziskovky, nafoukne se bublina, Miloš Zeman se nevyjádří a my řidiči budeme mít nalepené oči na tachometru s tím, že do 150ti to může projít. Což u méně schopných povede k solidní ráně, protože střídavě čučet na budík a sledovat, neblížíme li se k policejnímu civilně maskovanému autu, je natolik náročné, že se dá přehlédnout kličkující kamion.

Demence některých jedinců je do nebe volající. Existuje mnoho velmi zkušených řidičů, pro které jsou dálniční rychlosti z Německa naprosto ideální. Lze pochopit, že u nás ne každý je natolik kvalitní, že by zvládal dé jedničku dvoustovkou, nicméně kdo si neporadí se stočtyřicítkou, nemá za volantem co dělat. O tom, že se lidé v nízkých rychlostech za volantem nudí a čtou si na internetu, už jsme psali. Nebezpečnou není většinou vyšší rychlost, ale naopak ta nižší vyvolávající pocit, že se nic neděje. Je škoda, že rozhovory k této diskuzi neposkytují právě ti, kteří najezdí ročně mnoho desítek tisíc kilometrů.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 822 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
62 komentářů