vladacr2018
26.11.2018
Kategorie: Politika

Zlý sen v parlamentu

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR 23. 11. 2018 hlasovala o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Platná ústava vládu, která je ve funkci, z ohledu na stabilitu politického prostředí poněkud chrání: k povalení vlády nestačí většina přítomných poslanců, jako k jejímu ustavení – ale nutná je nadpoloviční většina všech zvolených poslanců, tedy 101. Babišova vláda se tak udržela u moci, i když většina přítomných poslanců jí vyslovila nedůvěru (92 proti vládě, 90 pro vládu).
.
Hlasování předcházelo přes sedm hodin diskuse – a to většinou, pokud mohu posoudit z asi třetiny debaty, kterou jsem sledoval, ne plané. (Ovšem stenografický přepis diskuse má rozsah středně silné knihy.) Vystoupení Andreje Babiše a jeho nohsledů mi však připadalo jak zlý sen (jediný malý příklad: rozpočet s obrovským deficitem v době konjunktury, rozpočet potlačující investice a rozhazující populisticky peníze potencionálním voličům ANO, označil premiér slovním spojením „skvělý rozpočet“; ne „dobrý“, ne třebas „funkční“ – ale přímo „skvělý“!).
.
Kromě jiných se mi líbil projev Mikuláše Ferjenčíka, ve kterém poslanec za piráty výstižně rozebral, jak špatně Babišova vláda pracuje. Však také premiér po skončení jednání sněmovny napadl především piráty, kteří prý jej nejvíce „uráželi“ a „ponižovali“ – a byli při svých vystoupeních „pod vlivem drog“!
.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, odhlédněme nyní od podezření z maření vyšetřování, kterému čelí pan premiér v kauze dotačního podvodu, do kterého zatáhl i svoje vlastní děti, čímž je vystavil teď bohužel té velmi nepříjemné osobní situaci, nicméně to bylo jeho rozhodnutí je do toho zatáhnout a je to i jeho odpovědnost. Nicméně o tom já mluvit nechci. Já budu mluvit především o tom, co tato vláda dělá a především nedělá v ekonomické oblasti.

Když se podíváme na rozpočtovou politiku vlády, tak navzdory velmi dobré ekonomické situaci země navrhuje deficitní státní rozpočet, nezvládá realizovat investice, těch investic se realizuje o desítky procent méně, než je ve státním rozpočtu plánováno, a můžeme jenom doufat, že se ta situace aspoň o něco zlepší, ale už nyní je jasné, že ty původní sliby se rok od roku odkládají dál a dál do budoucnosti. Stejně tak vláda neřeší úspory chodu státního aparátu. Nevidíme žádný plán na to, jak zredukovat některé byrokratické agendy, jak slučovat práci úředníků do efektivnějších celků v případě, že dělají to samé např. napříč ministerstvy. Ministerstvo práce a sociálních věcí vybírá peníze na sociální pojištění, daňová správa vybírá daně a ti lidé dělají fakticky to samé, občané vyplňují stále stejné formuláře dvakrát a žádná úspora ani plán na ni tady nenastala. Stejně tak vláda neřeší problém nedostatku odborníků, např. na Ministerstvu spravedlnosti jsou desítky neobsazených míst pro kvalifikované lidi právě proto, že stát jim nenabízí adekvátní hodnocení vůči jejich kvalifikaci. Stát není schopný získat ajťáky, právníky, projektové manažery, lidi, kteří jsou potřeba na to, aby se nějaké věci posunuly dopředu, a v důsledku toho se nakonec spousta agend outsourcuje na externí dodavatele, kteří to dělají daleko dráže, než by to mohli dělat zaměstnanci státu, přestože by byli adekvátně zaplaceni a měli by lepší platy, než jim stát nyní nabízí.

Výběr daní – to je vlajková loď premiéra Andreje Babiše. Ale když se podíváme na ta čísla, tak ukazují, že ten výhled není zdaleka tak dobrý, jak pan premiér předstírá do médií. Když porovnáme plnění státního rozpočtu za první pololetí roku 2017 a první pololetí roku 2018, současný stav vykazuje horší čísla jak v oblasti DPH, tak v oblasti daní z příjmů právnických osob. Procentuálně klesá naplněnost rozpočtu oproti plánu ve srovnání s minulým rokem. Co je ještě více alarmující, že v oblasti daně z příjmů právnických osob dochází i k poklesu v číslech absolutních. Za první pololetí roku 2018 vybrala Česká republika na daních téměř o miliardu méně od právnických osob než za stejné období předchozího roku. Zatímco vláda rozjela daňový kombajn na živnostníky, tlačí další vlny EET, máme tady zajišťovací příkazy a spoustu represivních opatření, kontrolní hlášení, tak zjevně velké firmy daňové povinnosti unikají a vláda není schopna vybrat od největších korporací ani tolik daní jako v minulém roce.

ANO hodně mluví o stabilním daňovém prostředí, předvídatelnosti, o státu vstřícném pro podnikatele. Podívejme se, jak to probíhá v praxi. Máme tady novelu daňových zákonů, daňový balíček, tisk 206, a ten se nepodařilo schválit tak, aby vstoupil v účinnost k 1. lednu. Je to vina poslanců ANO, kteří si odhlasovali předčasné prázdniny, abych vám odpověděl, paní ministryně, prostřednictvím pana předsedajícího, místo toho, aby se tímto zákonem zabývali včas, aby se stihl schválit. To je to vaše pověstné heslo, že makáte. Radši jste odjeli na prázdniny a podnikatele jste nechali na holičkách. V červenci skončila schůze Poslanecké sněmovny o dva dny dříve a tento zákon se kvůli tomu nestihl projednat, protože jste chtěli jet na prázdniny. (Poslanec Hájek nesouhlasí.) Odpovídám tady lidem ze sálu.

Další zásadní ekonomický problém této země, který vláda absolutně neřeší, je odliv zisků z této země. Ten dosahuje podle údajů Českého statistického úřadu za rok 2017 více než 8 % hrubého domácího produktu, podle různých metodik se to pohybuje mezi 300 a 400 mld. korun ročně, a reálně je to v tuto chvíli největší balvan na noze naší ekonomiky, který prakticky znemožňuje, abychom ten Západ někdy dohnali. Já bych čekal, že vláda v takové situaci udělá nějakou pracovní skupinu a začne vytvářet plán a soubor opatření, jak tuto situaci řešit, například jak zvýhodnit reinvestice, jak bránit odlivu peněz do daňových rájů, jak podpořit kontrolu výběru daní u největších korporací, jak na evropské úrovni spolupracovat, aby byl Facebook a Google adekvátně daněn. Místo toho se neděje vůbec nic, naopak často opatření na úrovni Evropské unie Česká republika bojkotuje. To je zcela zásadní problém naší ekonomiky, který vláda absolutně neřeší.

Andrej Babiš se často chlubí, že zažíváme čas bezprecedentní prosperity. Ano, je to tak. Nicméně podíl vlády na tom je spíše na úrovni, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Tím, že vláda toho v ekonomické oblasti mnoho neudělala, zajistila určitou relativní stabilitu, například u daní, což samozřejmě podnikatelskému sektoru do určité míry pomáhá. Problém ale je, že v celé řadě oblastí zaostáváme. Zaostáváme v oblasti vzdělávání, kde třeba u učňovských oborů je situace tristní a místo toho, aby vláda řešila problémy kvality těch škol, perspektivy jejich studentů, tak řeší to, že se omezí místa na školách jiných, o které je větší zájem. Zaostáváme v oblasti infrastruktury. Stavba vysokorychlostní železnice je v nedohlednu. Dobudování dálniční sítě slibuje ministr Ťok za dvanáct let, to už tady určitě vládnout nebude. Stejně tak úroveň veřejné správy je v tuhle chvíli jedna z největších brzd růstu ekonomiky České republiky. A opět žádné světlo na konci tunelu není v dohledu. Státní správa je stále stejně zkostnatělá a vláda nedělá žádné kroky pro to, aby se situace zlepšila, a to jsou i ty věcné důvody, proč tato vláda moji důvěru nedostane.

Děkuji za pozornost.

.
Na druhém pólu bylo třeba vystoupení poslance Jiřího Miholy (KDU-ČSL), které vzbuzovalo dojem, že řečník řeší otázku, jak vystoupit coby opozice – ale současně si to u Babiše nerozházet, aby mohl být přijatelný jako jeho spojenec v nějaké příští vládě…
.
Na dvou židlích poposedávala i celá sociální demokracie: předsedovi Janu Hamáčkovi se podařilo vyjednat jednotný postoj strany, v níž se část vlivných politiků chce držet Babišovy vlády jako klíště, a část z ní chce co nejrychleji odejít. Všichni to řešení přirovnávají k příslovečné Chytré horákyni, právem: ani nahá, ani oblečená – vládu chceme, ale nepodpoříme ji; nepodpoříme ji – ale nebudeme hlasovat proti ní; koalici s ANO chceme, ale premiérem by měl být někdo jiný než předseda ANO, ale je jasné, že ANO na tento náš požadavek nepřistoupí, takže… Čas hlasování o vládě, v níž zasedá pět ministrů za ČSSD, strávili poslanci ČSSD na chodbě. Vládu to neohrozilo a Andrej Babiš se za to na Jana Hamáčka vůbec nezlobí: pokud byli ve sněmovně během debaty někdy přítomní předsedové vládních stran oba a zabrala je kamera, bavili se spolu srdečně a usmívali se na sebe. A komentátor Babišových Lidových novin Petr Kamberský v České televizi řekl, že Chytrá horákyně je kladná postava. Deník Právo naopak napsal, že ČSSD volila mezi rozkolem a ostudou. Dodal bych, že její voliči (ti zatím zbylí) to jistě zhodnotí.
.
Zato jednotná jak z jednoho kusu oceli je Komunistická strana Čech & Moravy: čeští marxisté-leninovci stáli za superkapitalistou Babišem tak věrně a důsledně, že předseda ODS Petr Fiala právem řekl: „KSČM se stala pouhou politickou frakcí ANO.“
.
To nejvýstižnější a nejpodstatnější však při debatě i po ní řekli podle mého názoru poslanci TOP 09 – tedy strany, která (nestane-li se nějaký zázrak) v příští sněmovně asi nebude: všechno to stále více připomíná „lacinou béčkovou gangsterku“ (Miroslav Kalousek); podpořit takovouto vládu „je v rozporu se slibem poslance“ (Miroslav Kalousek); pokud zůstane Andrej Babiš premiérem, hrozí, „že kauza Čapí hnízdo nebude řádně vyšetřována“ (Jiří Pospíšil); „drolí se právní stát“ (Markéta Pekarová Adamová).
.
Byla to jen „jedna z bitev boje, který pokračuje“, dodával nám po hlasování naději předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
.
Snad ano. Snad máme útěchu v tom, že z každého zlého snu se člověk nakonec přece probudí.
.
Jenže toto je zlý sen, který se nám jen nezdá. Podivně fungující-nefungující orgány činné v trestím řízení, únosy na Krym, Rusové, Číňani…
.
Dokud bude Andrej Babiš imponovat třetině českých voličů, situace ve všem, zahraničněpoliticky, morálně i z hlediska právního státu se bude u nás jen zhoršovat. Překvapení a gangsterek bude přibývat.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 972,00 Kč
Vybráno 34.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 77 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 2,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.