radarfra
4.3.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Žluté vesty, radary a více úmrtí na francouzských silnicích. Demagogie …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Hloupý demagog se často usvědčí sám. A někdy tím také, nechtěně, strhne i masku stejně pitomého systému, kterému slouží.

Francouzský ministr vnitra, Christophe Castaner, před pár dny osočil „žluté vesty”, že stojí za zvýšeným počtem úmrtí na francouzských silnicích. Učinil tak v jedné z těch povinných, každodenních chvilek nenávisti, ve kterých se představitelé francouzského establishmentu pokoušejí obrátit veřejné mínění proti (podivuhodně vytrvalým) protestujícím.

Podstatou páně ministrovy agitky byl sport, který se v posledních měsících stává mezi Francouzi obecně a mezi žlutými vestami zvláště, velice populárním. Likvidace rychlostních radarů. Ano, těch hnusných, anonymních bedýnek u cesty, co vás bryskně udají, když za nedělního svítání na liduprázdné silnici překročíte limit o 5 kilometrů v hodině…. I když jste jediným, kdo tam za poslední půlhodinu projel.

Začalo to loni v létě. Francie snížila rychlostní limit na silnicích 1. třídy mimo obec z 90 na 80 km/h. A zavedla drakonické pokuty. Francouzský lid zareagoval vzápětí. Začal úřední bedýnky, stojící stejně jako u nás na místech, „kde se vybere”, tedy na přehledných a bezpečných úsecích, všelikými vynalézavými způsoby „zneschopňovat”. Od prostého rozbíjení, přes stylové sprejování kamer žlutou barvou, až po nejlevnější a nejúčinnější způsob – nasazení „igelitky”. Ta sice nebrání radaru měřit, ale jaksi znemožňuje tu druhou fázi úředního aktu. Identifikaci provinilce. Protože přes barvu či igelit poznávací značku nezaostří….

Ale zpět k panu ministrovi. Prohlásil „Zhruba 75 procent radarů bylo buď zničeno, nebo poškozeno, či jinak vyřazeno z provozu.”  Loni v prosinci prý tak příslušné úřady zaznamenaly čtyřikrát více přestupků, z toho nárůst překračování rychlosti o 400 procent. Rozpor nehledejte, protože většina vyřazených radarů stále měří, ale holt nefotí. Následkem toho (a teď to přijde) „došlo ke zvýšení úmrtnosti při nehodách o 3,9 procenta v lednu v porovnání se stejným měsícem loňského roku.”

Tak si to rozeberme. Zvýšení počtu úmrtí při nehodě o 3,9 procenta v rámci jednoho měsíce roku  je v toleranci běžných výkyvů a z hlediska celého roku na hranici statistické chyby.  3-5% výchylka v lednu může být dána i počasím. Stačí 2 teplé, předčasně jarní víkendy, kdy na silnice vyjede po zimní pauze „letní” množství řidičů. Anebo naopak jeden víkend s namrzajícím mrholením…

Ale pojďme na vyšší, obecnější level. Francouzský stát usoudil, že jakési jednání (zvýšená rychlost) je nebezpečné. Zakázal je, i přes zjevný nesouhlas obyvatelstva.  K hlídání svého zákazu instaloval tisíce zařízení. Když se jich, těch hlídačů, 75%, tedy tři čtvrtiny vyřadí, zvýší to údajné následky (před kterými má zákaz chránit) o 3,9%. Logická otázka musí následovat: Vyplatila se tahle investice? Když poklesem počtu drahých a sofistikovaných „hlídačů” o tři čtvrtiny se zvýší negativní jev jen o 3,9%?

A ještě obecněji. Počet přestupků, toho zakázaného, nebezpečného jednání, se podle pana ministra  zvýšil o 400%. Je tedy dnes čistým pětinásobkem původního – do vzpoury občansva 100%, teď 500%. A přitom nárůst negativních následků  (v jednom měsíci roku) je jen o 3,9%. Z toho vyplývá druhá a mnohem zásadnější otázka: Proč stát vrhá takové prostředky, technické i organizačně úřední,  na přísné, až umanuté hlídání jevu, který má se smrtelnými nehodami zjevně jen minimální souvislost? Nemíří ve své represi zcela mimo?

Odpověď dali páně ministrovi podřízení. Podle vyjádření francouzského ministerstva vnitra dosáhl „výpadek” příjmů z pokut již téměř miliardy eur.

vylicil

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 877 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
politicon.cz
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.