repkao
26.4.2019
Kategorie: Politika

Žluté peklo po roce zpět

Sdílejte článek:

J3K

Je s podivem, jak málo těm našim slavným politikům skutečně záleží na lidech žijících v této zemi. Řada jejich rozhodnutí patří do oblasti, ve které by mohli rozhodovat lépe nesvéprávní, než to dělají naše elity. Je evidentní, že peníze nesmrdí a je v podstatě jedno, z jakého zdroje přitečou. Paradoxem je, že státní finance nejsou v nijak dobré kondici, chybí na uspokojení většiny základních občanských potřeb, ale kapsy politiků se nadále nepřiměřeně plní a jejich život je většinou vysoce nadstandardní. Mimo své vysoké platy, různé bonusy a nezdaněné příjmy mají i výhody spojené s menšími výdaji na bydlení, jídlo a dopravu.

Zatímco řada seniorů, matek samoživitelek, mladých rodin a sociálně slabších či nemocí strádajících lidí (Romy sem nepočítejme, ty si své sociální dávky vždy obstarají) žije minima, mlaskající politici a s nimi spojení lobbisté a celý průmysl kolem nich jedou na plné obrátky. Dojné krávy vytvořené z občanů platících daně sice jedou na doraz, ale pořád se mají relativně dobře na to, aby mohly financovat státní rozpočet obsahující plno vyloženě nesmyslných výdajových položek. Přebujelý úřednický a kontrolní aparát, rozsáhlý a záměrně nepřehledný neziskový sektor, sociální podpora neproduktivních skupin obyvatelů, předražené zakázky, z nichž se část vrací okruhem do kapes politiků, dotace solární elektřiny, biopaliv, přehmaty v oblasti IT zakázek, financování liberálně demokratické České televize, to vše jsou namátkou vybrané žumpy, do kterých odtékají stovky miliard korun vybraných od daňových poplatníků ročně. Šrouby se přesto dále utahují a zdaleka jsme ještě s daněním čehokoliv nepřestali.

Máme tady jaro a pole se nám opět zažlutila. Náš předseda vlády je zároveň majitelem mnoha společností a jejich portfolium je natolik široké, že zasahuje do mnoha sfér našeho hospodářství. Přestože byl přinucen všechny firmy vložit do svěřeneckého fondu, je naprosto jasné, kdo vlastní Agfrofert a vše kolem něj i nyní. Vliv Babiše na zásadní vládní a parlamentní rozhodnutí je jednoznačný a nelze pochybovat o tom, že si své ,,ošéfuje”. Přestože potraviny z jeho holdingu většinou kvalitou nijak nepřesvědčují, v zemědělství se chová jako dobyvatel na cizích územích, ovládá výrobu hnojiv a trh s nimi, nadále pevně svírá otěže při rozhodování o zásadních věcech. Příkladem jsou biopaliva. Naše žlutá pole jasně říkají, že jsme v tomto směru velmi zaostalými a zabýváme se výrobou především prvogeneračních biopaliv. K tomu je řepka potřeba. Druhá generace se z ní již nevyrábí, používají se na ni odpady a suroviny, které nedevastují krajinu. Jenže k pokroku ve výrobě je třeba mít znalosti, technologii a investice. Pro Babiše bylo jednoduší pirátsky převzít firmu, která to umí, ale zatvrzelost a hrdost původních majitelů mu v tom i přes veškerou snahu poskoků předsedy vlády na Finanční správě částečně zabránila. Babiš tak jede dál v devastaci krajiny, přestože je prokázáno, že tato starší biopaliva jsou drahá, poškozující motory a navíc jejich hlavní zdroj patří k největšímu svinstvu, které lze pěstovat. Ale jsou díky lobbingu Babiše dotovaná, takže o co jde?

Řepka je plodina velmi náročná na vodu, živiny a chemickou úpravu. Stala se jedovatou pro řadu druhů zvířat od hmyzu až po velké savce. Záplava pylu je jen otravnou součástí pěstování řepky. Jeho dopady jsou přímo tragické pro hospodaření s půdou. Žlutá bylina totiž přímo vysává živiny, které se do země musí dodávat různými dalšími cestami. Hnojení, postřiky a chemické přípravky sice zlepšují úrodu, ale zároveň působí jako jed. Plodina je navíc náročná na vodu a i následný proces výroby biopaliv sebou přináší zvýšené nároky na tuto životadárnou kapalinu. Přitom její nedostatek je více jak zjevný. V podstatě lze říct, že zákaz pěstování řepky by znamenal mnoho výhod. Vynechme teď rychlejší degeneraci motorů a dalších potřebných zařízení v automobilu, ale také možnost navrátit se postupně k větší samostatnosti v oblasti osazování ploch jinými plodinami. Takovými, které lépe hospodaří s vodou a jsou šetrnější k půdě. Jestliže samotní zemědělci nepochopí, že v dlouhodobém horizontu je řepka i pro ně de facto devastující a příjmy za její produkci jsou krátkodobé, byť asi dostatečné, budeme nadále svědky toho, jak si tu někdo plní kapsu na úkor nás všech.

Politické síly na změně nemají dostatečný zájem. Andrej Babiš nadále prosazuje vlastní plány a jeho voliči vůbec neřeší důsledky vlastní volby. Nedostatek kvalitních možností vybrat si jiný subjekt, který by ve vrcholné politice zastupoval zájmy občanů, myslel na prosperitu nikoliv svou, ale státu, způsobuje volební preference, nad kterými i po více letech Babiše v politice stojí rozum. Přestože tlak na likvidaci Babiše stoupá, ukazuje se, jak minoritní vliv mají i přes dlouhodobou angažovanost v politické sféře Topka, ODS a STAN. Jejich vliv klesá stále více. SPD se proti Babišovi tolik nevyjadřuje, KDU-ČSL je vcelku nepodstatná a Piráti teprve vytváří svou síť chapadel, kterými by rádi jednou ovládali značnou část zákulisí veřejného dění. Zbývající dvě strany, tedy ČSSD a KSČ profitují na přicucnutí se k ANO a proti biopalivům prostě nepůjdou. Je to nic nestojí a za podržení Babiše mohou požadovat jiné úlitby. Dokud pro Babiše bude řepka výnosná, nelze tedy očekávat, že se přístup k ní ze strany zemědělců a státu změní. Občan může nesouhlasit, nadávat, stěžovat si či prostě jen reptat, ale je mu to houby platné. Peníze vrchnosti nesmrdí, zemědělcům také ne a skutečně dobrých hospodářů myslících na budoucnost máme minimum. Přiznejme si, že se zvůli postavit neumíme a asi to ani umět nechceme. Až nám zase zvýší daně, na někoho zakleknou, až budete muset měnit motor či jenom uklízet ten žlutý nepořádek, nestěžujte si. Za mnohé si můžete sami. I vy jste voliči.

Autor: J3.K


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 704 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
82 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.