KURZARBEIT
15.9.2020
Kategorie: Ekonomika

Zločinný kurzarbeit? A co sociální politika?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMarkéta Šichtařová nazývá připravovaný zákon o kurzarbeitu jako zločinný. Ovšem z mého pohledu se jedná jen o další dávku sociální politiky, která vítězí nad trhem bez přívlastků.

Markéta Šichtařová popisuje kurzarbeit – to je mimochodem krásný příklad toho, jak germanismy pronikají do češtiny i v současnosti – těmito slovyTak především tímto způsobem se jen v lidech pěstuje veskrze socialistická, chybná, až zločinná představa, že mají nárok na něco za nic. V tomto případě nárok na peníze za to, že zůstanou doma a nebudou pracovat. Což není pravda. Ve vesmíru jaksi neplatí, že následek vznikne bez příčiny. Neboli hodnoty se nevyprodukují bez práce.

Velkou část svého komentáře se Šichtařová zabývá otázkou tak zvaných „zombie firem“Zombie firmy jsou obrovské zlo. Jedná se o firmy, které už dávno zbankrotovat měly, ale díky permanentní infuzi úvěrů se zápornými sazbami přežívají. Bank of America Merrill Lynch koncem roku 2019, tedy těsně před pandemií covid-19 a novou krizí, odhadovala, že takových neživotaschopných firem je ve vyspělých ekonomikách kolem 13 %. Dnes jich bude – právě i díky kurzarbeitu – ještě víc. To kvůli nim se postupně z evropské ekonomiky stává nefunkční, nekonkurenceschopný kolos typu bývalého RVHP. Tedy – ne že by zombíci vegetili jen v Evropě, ale je jich tu bezkonkurenčně procentuálně nejvíc.

Argumentů má ve svém komentáři ještě mnohem více, nicméně právě výše uvedený argument o tom, že se jedná o socialistický instrument „zločinné“ povahy, je zřejmě alfou a omegou celého komentáře. Nedá mi, a musím k výše uvedenému zločinu uvést pár poznámek.

Koncept současného “kapitalismu”, zejména jeho sociální politika, vytvořil systém, v němž i ony zmiňované „zombie firmy“ plavou, sice hodně blízko k hladině, nicméně plavou. Jen skutečně málo států tak zvaného vyspělého světa se v posledních letech dokázalo vypořádat s nezaměstnaností tak, jako Spojené státy. Nezaměstnanost tam od konce posledního finančního otřesu z let 2007/8 už za druhého funkčního období Baracka Obamy vytrvale klesala a před nástupem virové pandemie se udržovala na hodnotě 3,5 % práceschopného obyvatelstva. O této hodnotě nezaměstnanosti se obvykle hovoří jako o hodnotě, kdy pracuje každý, kdo chce a může. Mezi nezaměstnanými jsou v daném případě zejména ti, kteří pracovat nechtějí a nechávají se živit státem. Také se někdy o těchto nezaměstnaných hovoří jako o nezaměstnatelných. Když už do práce nastoupí – například pod pohrůžkou, že jim stát sebere nějaké dávky – odkroutí si pár měsíců v práci a pak se vrátí mezi nezaměstnané. A obvykle to probíhá tak, že nastoupí, po pár dnech či týdnech onemocní a pak už je v práci nikdo neuvidí. V EU mělo či má podobnou nezaměstnanost jako USA jen několik málo států, mezi nimi i Česko. Jinak jsou státy, kde je nezaměstnanost trvale dvouciferná. Vidíme tedy, že sociální politika vyspělého světa vytvořila obrovskou skupinu lidí, kteří nepracují a pobírají podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky.

Česko kurzarbeit využilo po nástupu virové pandemie a umožnilo firmám nepropouštět zaměstnance, pro které nebyla náhle z důvodu vládních opatření práce. Nezaměstnanost proto u nás zůstala velmi nízká. To v USA zafungoval trh práce naprosto jinak a zřejmě tak, jak byl kdysi vymyšlen. Firmy zaměstnance propustily, takže nezaměstnanost v USA skokově vzrostla až k 15 % v dubnu, aby po opětovném rozjezdu ekonomiky klesala zhruba o dva procentní body měsíčně a na konci srpna činila asi 8,5 %. Evropská média včetně těch našich poukazovala na „asociálnost amerického systému“. (Nicméně i v USA byly schváleny Kongresem finanční stimuly pro obyvatele, jednorázové platby, na kterých byl dokonce podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa). Tam ještě kurzarbeit nedorazil. Možná ale, že ho tam po případném vítězství levicové socialistické Demokratické strany na čele s Joe Bidenem jako figurou pro „středového voliče“ také zavedou.

Proč o tom píšu? Protože o sociální politice státu v podpoře nezaměstnaných či nezaměstnatelných se jako o zločinné nepíše. Přitom však umožňuje „zombie zaměstnancům“ ukrýt se v systému a nepracovat, třeba celý život. Přitom tento systém je stejně „zločinný“ jako onen Šichtařovou zmiňovaný kurzarbeit. Je to stejný koncept inherence státu, my už ho ale všeobecně považujeme za naprosto „normální“ a jako o zločinném se o něm nepíše.

Kurzarbeit tedy není nic jiného než pokračování zásahů státu do ekonomiky. Nyní se ale na rozdíl od ad hoc zákona „Antivirus“, který dělal to samé jen po dobu omezení vyhlášených vládou během virové pandemie a po ní, připravuje zákon, který má platit stále. A bude moci být použit i v jiných případech než při „zamčení ekonomiky“ při nástupu pandemie. Na zásazích státu do „tržní ekonomiky bez přívlastků“, pro kterou se čas od času vyjádří Václav Klaus starší, je současná ekonomika založena. Je-li kurzarbeit zločinný, jak o něm píše Šichtařová, jak označit celkový vliv státu na chod západních ekonomik? Zločin na druhou? To už nechávám na posouzení čtenářovi.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 688 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.