KURZARBEIT
15.9.2020
Kategorie: Ekonomika

Zločinný kurzarbeit? A co sociální politika?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMarkéta Šichtařová nazývá připravovaný zákon o kurzarbeitu jako zločinný. Ovšem z mého pohledu se jedná jen o další dávku sociální politiky, která vítězí nad trhem bez přívlastků.

Markéta Šichtařová popisuje kurzarbeit – to je mimochodem krásný příklad toho, jak germanismy pronikají do češtiny i v současnosti – těmito slovyTak především tímto způsobem se jen v lidech pěstuje veskrze socialistická, chybná, až zločinná představa, že mají nárok na něco za nic. V tomto případě nárok na peníze za to, že zůstanou doma a nebudou pracovat. Což není pravda. Ve vesmíru jaksi neplatí, že následek vznikne bez příčiny. Neboli hodnoty se nevyprodukují bez práce.

Velkou část svého komentáře se Šichtařová zabývá otázkou tak zvaných „zombie firem“Zombie firmy jsou obrovské zlo. Jedná se o firmy, které už dávno zbankrotovat měly, ale díky permanentní infuzi úvěrů se zápornými sazbami přežívají. Bank of America Merrill Lynch koncem roku 2019, tedy těsně před pandemií covid-19 a novou krizí, odhadovala, že takových neživotaschopných firem je ve vyspělých ekonomikách kolem 13 %. Dnes jich bude – právě i díky kurzarbeitu – ještě víc. To kvůli nim se postupně z evropské ekonomiky stává nefunkční, nekonkurenceschopný kolos typu bývalého RVHP. Tedy – ne že by zombíci vegetili jen v Evropě, ale je jich tu bezkonkurenčně procentuálně nejvíc.

Argumentů má ve svém komentáři ještě mnohem více, nicméně právě výše uvedený argument o tom, že se jedná o socialistický instrument „zločinné“ povahy, je zřejmě alfou a omegou celého komentáře. Nedá mi, a musím k výše uvedenému zločinu uvést pár poznámek.

Koncept současného “kapitalismu”, zejména jeho sociální politika, vytvořil systém, v němž i ony zmiňované „zombie firmy“ plavou, sice hodně blízko k hladině, nicméně plavou. Jen skutečně málo států tak zvaného vyspělého světa se v posledních letech dokázalo vypořádat s nezaměstnaností tak, jako Spojené státy. Nezaměstnanost tam od konce posledního finančního otřesu z let 2007/8 už za druhého funkčního období Baracka Obamy vytrvale klesala a před nástupem virové pandemie se udržovala na hodnotě 3,5 % práceschopného obyvatelstva. O této hodnotě nezaměstnanosti se obvykle hovoří jako o hodnotě, kdy pracuje každý, kdo chce a může. Mezi nezaměstnanými jsou v daném případě zejména ti, kteří pracovat nechtějí a nechávají se živit státem. Také se někdy o těchto nezaměstnaných hovoří jako o nezaměstnatelných. Když už do práce nastoupí – například pod pohrůžkou, že jim stát sebere nějaké dávky – odkroutí si pár měsíců v práci a pak se vrátí mezi nezaměstnané. A obvykle to probíhá tak, že nastoupí, po pár dnech či týdnech onemocní a pak už je v práci nikdo neuvidí. V EU mělo či má podobnou nezaměstnanost jako USA jen několik málo států, mezi nimi i Česko. Jinak jsou státy, kde je nezaměstnanost trvale dvouciferná. Vidíme tedy, že sociální politika vyspělého světa vytvořila obrovskou skupinu lidí, kteří nepracují a pobírají podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky.

Česko kurzarbeit využilo po nástupu virové pandemie a umožnilo firmám nepropouštět zaměstnance, pro které nebyla náhle z důvodu vládních opatření práce. Nezaměstnanost proto u nás zůstala velmi nízká. To v USA zafungoval trh práce naprosto jinak a zřejmě tak, jak byl kdysi vymyšlen. Firmy zaměstnance propustily, takže nezaměstnanost v USA skokově vzrostla až k 15 % v dubnu, aby po opětovném rozjezdu ekonomiky klesala zhruba o dva procentní body měsíčně a na konci srpna činila asi 8,5 %. Evropská média včetně těch našich poukazovala na „asociálnost amerického systému“. (Nicméně i v USA byly schváleny Kongresem finanční stimuly pro obyvatele, jednorázové platby, na kterých byl dokonce podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa). Tam ještě kurzarbeit nedorazil. Možná ale, že ho tam po případném vítězství levicové socialistické Demokratické strany na čele s Joe Bidenem jako figurou pro „středového voliče“ také zavedou.

Proč o tom píšu? Protože o sociální politice státu v podpoře nezaměstnaných či nezaměstnatelných se jako o zločinné nepíše. Přitom však umožňuje „zombie zaměstnancům“ ukrýt se v systému a nepracovat, třeba celý život. Přitom tento systém je stejně „zločinný“ jako onen Šichtařovou zmiňovaný kurzarbeit. Je to stejný koncept inherence státu, my už ho ale všeobecně považujeme za naprosto „normální“ a jako o zločinném se o něm nepíše.

Kurzarbeit tedy není nic jiného než pokračování zásahů státu do ekonomiky. Nyní se ale na rozdíl od ad hoc zákona „Antivirus“, který dělal to samé jen po dobu omezení vyhlášených vládou během virové pandemie a po ní, připravuje zákon, který má platit stále. A bude moci být použit i v jiných případech než při „zamčení ekonomiky“ při nástupu pandemie. Na zásazích státu do „tržní ekonomiky bez přívlastků“, pro kterou se čas od času vyjádří Václav Klaus starší, je současná ekonomika založena. Je-li kurzarbeit zločinný, jak o něm píše Šichtařová, jak označit celkový vliv státu na chod západních ekonomik? Zločin na druhou? To už nechávám na posouzení čtenářovi.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 725 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.