cikaniosada
8.7.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Zlepšení situace Romů

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Pan Zdechovský napsal blog, v němž popisuje cestu ke zlepšení životních podmínek Romů, kteří se sami chtějí přičinit. A jako spousta podobných projektů i tento má stejnou charakteristiku: je přehršlí slov o tom proč, ale ne jak.

V blogu zde nám pan Zdechovský vítězoslavně sděluje, že už to rozštípl. Že rozmotal onen gordický uzel, který nás zde třicet let tíží jako koule na noze. Že už ví, jak pomoci těm romským rodinám, které se chtějí vlastním přičiněním vymanit z kolotoče nezdaru, společenského upozadění a chudoby. Stačí je jen v počátku popostrčit a to možností vlastního sociálního bydlení. Kdo si právě udělal kafe a hodlá se začíst do sáhodlouhého výčtu parametrů, nastavení a systémových vychytávek, ten bude zklamán. O samotném projektu “jak by to mělo fungovat” není v celém blogu ani větička! O tom “jak by to mělo vypadat” jsou v devatenácti odstavcích uvedeny pouhé čtyři neurčité věty. Zbytek je popis toho jak je to dnes všechno špatně a jak to bude někdy potom všechno dobře a proč je to prospěšné. Ty čtyři věty popisující celý projekt jsou tyto:

  • Záměrem je cíleně pomoci extrémně sociálně slabým rodinám, které získají šanci na startovací bydlení, aby pak přešli do normálního života. To pak musí sami řádně splácet, což je nutí si najít práci a začít do ní chodit.
  • Princip je jednoduchý: Pokud romská rodina nemá dluhy, chodí do práce, děti do školy, může si požádat o sociální bydlení. Pokud splní celkové parametry, je jim udělena půjčka a postaven dům z unimobuněk.

Už jen tady vidíme, že si tyto věty navzájem odporují minimálně hned ve čtyřech věcech. A to: rodina, která chodí do práce a nemá žádné dluhy je extrémně sociálně slabá. A protože si nemůže dovolit vlastní bydlení, my ji ho poskytneme a ona si ho bude platit ze svého a protože tím, že něco začne platit, přestane být extrémně slabá, tak začne chodit do práce. Tak s takovou prezentací projektu by vyhodila učitelka od tabule i šesťáka. Celé to na mě působí, jako když mi nějaký fiškus nabízí půjčku a v celém půlhodinovém monologu z něj nedostanu výši splátek, délku splácení, ani kolik přeplatím. Já chápu, že se třeba pan Zdechovský chtěl vyhnout citlivým parametrům společenské pomoci někomu a proto zdůrazňuje jen celospolečenský přínos, ale takto opravdu ne. Koneckonců on sám zdůrazňuje, že se nejedná o levicový systém dávek a grantů, ale o návratnou investici, tedy win-win. Tak to potom nevím proč tolik tajností. K celému projektu je přiložen odkaz jak už to funguje na Slovensku, ze kterého se dozvíte ještě míň, než z etikety na lentilkách. 

Stránka je tak profesionálně propracovaná, že po zadání češtiny vám vyjede v angličtině, takže zadejte slovenštinu. Ale ani z té se o projektu nic nedozvíte. Žádné kdo, komu, za kolik a na jak dlouho. Pouze, že:

  • Najdôležitejším aktérom v programe je klient- stavebník a jeho rodina. Rómske rodiny stavajú a financujú svoje vlastné domy – počas celého procesu ich usmerňujú sociálni pracovníci. Majú prístup k potrebným mikropôžičkám, ktoré splácajú pobočke miestnej sporiteľne.

Mám rád články pana Zdechovského, prakticky všechny mu karmuji, ale…financovat si stavbu domu mikroúvěrem (5000kč – 50 000kč)? A rodina si sama amatérsky postaví dům od zdí, přes topení, rozvodů vody a elektřiny až po střechu a to všechno za pár šupů? Jako z jahodníku naznak jsem ještě nepadl, to jako fakt ne. Pojďme se podívat na další šlehy celého projektu, který by jako vypadl z pera chytré horákyně a uvidíme, zda by to mohlo fungovat a proč to nepůjde. Začněme u otázky komu.

A komu tím posloužíte, co?

Celý projekt je určený, jak jsme se už dozvěděli, extrémně sociálně slabým rodinám, které chodí do práce proto, aby jednou v budoucnu začaly chodit do práce. A samozřejmě jen těm romským. Tady už se dostáváme do prvního konfliktu a to přímo s Ústavou ČR, konkrétně LZPS v sekci rovného přístupu bez ohledu na rasu, původ atd. Dobrá přeskočme to a ptejme se rovnou, kdo je to Rom. To neví ani sám pan Zdechovský, a v diskuzi pod svým vlastním blogem poznamenává, že: u řady lidí romského původu vůbec nepoznáte podle příjmení a vizáže, že jsou Romové.

Tak já nevím, v občance to napsané nemají, na čele také ne, takže asi uplatníme princip, který se používá u studentů romského původu žádajících o stipendium určené jen a výhradně Romům, zde:

Žadatelé o stipendium musí splňovat následující kritéria: Hlásit se k romství a na veřejnosti být ochotný/á vystupovat jako Rom/ka, toto dokládá čestným prohlášením

To je v celku dobrá zpráva pro mladé, bílé, pracující rodiny. Stačí se převléct za Romy, na něco zadrnkat a zajuchat a mají šanci získat startovací byt. Dosud totiž tuhle možnost neměly absolutně žádnou a nikoho to nezajímalo. I tady z tohoto projektu vyplývá, že tvůrci chtějí pomáhat jen té části Romů, která žije v pohodě, má řadu možností a žádné problémy s ní nejsou. Tedy něco jako úleva na dani velkopodnikatelům. Když už jsme si tedy vyjasnili, že jsme si nic neujasnili, můžeme se směle posunout k otázce za kolik.

A daně, uhlíři, daně zaplacený máš?

Jak už víme, bydlení si budou šťastlivci částečně platit sami a to skrze svou práci do něj vloženou a pomocí mikropůjček. Pan Zdechovský mluví dokonce o dospěláckých půjčkách, ovšem už neuvádí jakých. Pouze, že: chceme dát půjčku, která bude mít pevná kritéria, a buď splníš, nebo nesplníš. Je možné na začátku někomu pomoci, ale investici musí vrátit.

Jen bych ho chtěl upozornit, že půjčky lze dnes poskytovat pouze podle zákona 257/2016sb. o spotřebitelském úvěru, který dozoruje přímo ČNB, a který protlačila právě KDU-ČSL, které on je členem a poslancem v EP. A dále ho upozorňuji, že pokuty udělované ČNB za nesprávné posouzení bonity klienta jsou 20mio. Ale je možné, že autoři projektu nemají na mysli žádné úlevy a výjimky z tohoto zákona pro své klienty. Prostě chtějí poskytnout úvěr jen těm extrémně sociálně slabým, kteří na to budou bohatě mít. Potom je ale divné, proč ty půjčky chtějí rozdávat oni, když na ni má takový abonent nárok v kterékoliv jiné bance. No popojedem.

Za další mi není jasné, k čemu ta půjčka má sloužit, protože na zaplacení onoho bydlení určitě ne. Na nájem a energie by se jednalo typicky o dluhovou spirálu. Možná si z ní budou ono sociální bydlení spolufinancovat. To by ale potom notně zase zamíchalo vlastnickými vztahy a není zřejmé, jak takového spolumajitele, případného budoucího neplatiče, z bytu vystrnadit. No ono to prakticky nejde ani dnes a ani z cizího. Přesto pan Zdechovský s lehkostí Alexandra Dumase píše: Z absolutní chudoby se tak dostanou do mnohem důstojnějšího prostředí, které po čase vymění za byt nebo domek. Řada romských rodin si prošla montovanou stavbou a dnes už žijí ve svém bytě.

Tady už vyloženě tápu v tom, co to bude za nemovitost, komu bude patřit a co a kolik v ní bydlící bude platit spolu se splácením oné půjčky, o které pro změnu zase nevíme, na co si jí žadatel vlastně pořizoval. Protože v diskuzi pod svým blogem to pan Zdechovský dorazí tématickým příkladem z Rakouska: Ti lidé dostanou materiál a ty baráky si sami připraví. Je to know how z Rakouska ozkoušené na Slovensku. A funguje to.

Takže mám půjčku, materiál a rodinu a spolu stavíme, pardon pouze připravujeme něco, co nám nepatří, patřit nikdy ani nebude a z čeho nás po čase vyrazí, protože už budeme tak nastartovaní, že zvesela potáhneme o dům dál. Tak když už jsme si vysvětlili, že vůbec nevíme komu a za kolik, můžeme se bodře posunout ke zjištění, že netušíme ani proč.

Proč bychom se netěšili, když nám dá, když nám dá.

Účel celého projektu, jak je v článku mnohonásobně zdůrazněno, tkví v tom, aby mladá rodina nastartovala svůj život na té správné koleji, rozpoznala hodnoty jistoty bydlení, řádné péče o děti, poctivé práce a naspořila si do budoucího života i nějakou tu kopičku k realizaci vlastního bydlení. A to prosím pěkně rodina, která už někde bydlí, o děti se řádně stará a do práce poctivě chodí. No budiž. Sice nevím jak se lépe spoří poté, co splácíte onu půjčku, kterou jste předtím neměli, ale znovu, no budiž. Autor se brání tomu, že by celý projekt byl jen tupým rozhazováním sociální pomoci a zdůrazňuje, že se jedná spíše o návratnost investic. Já z toho sice sta miliony ze státní kasy a desítky různých sociálních a terénních přisluhovačů cítím na hony, ale nechme mluvit jeho. Jako příklad, kam by tato pomoc mohla pozitivně dopadnout, uvádí v diskuzi toto: Třeba v pátek jsem byl v severních Čechách – otec rodiny pracuje jako popelář, maminka je doma s děťátkem na mateřské, prostě normální rodina a bydlí ve zdevastované garsonce. Nemají dluhy, ale nemají ani dostatek peněz na hypotéku.

Cože? Tak jednak zpřísnění kritérií k získání hypotéky prosazovala, tak jako u půjček, opět KDU-ČSL a to konkrétně velký bojovník proti lichvě a dluhům z půjček pan Marek Výborný. A potom, když onen zaměstnaný taťka nemá ani na to, aby si opravil garsonku ve které bydlí jeho vlastní mimčo, ač mu to jako nájemníkovi ukládá nařízení vlády 308/2015 v sekci povinnosti nájemníka (podlahy, části dveří, oken, elektrických a vodovodních koncových zařízení, malování atd.), jak asi potom splatí bydlení v unimobuňce a ještě si u toho našetří paklík na vlastní budoucí bydlení? A kdybych byl škodolibý, tak připomenu, že v době onoho vládního nařízení byla součásti vlády opět KDU-ČSL. Ale nejsem, takže nepřipomínám.

Celkově se o novém, přelomovém projektu dá říct asi toto: je to další hurá akce naprosto k ničemu. Šméčko, které má zakrýt rozdávání sociálních bytů jen někomu a už na furt. Záhadná žena pod rouškou, o které nevíme ani to, zda je to fakt ženská. Něco, co nebude fungovat. A když ano, tak úplně jinak, jinde a pro někoho jiného. Jitrnice, jakou svět neviděl, a hned tak ani neuvidí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 297 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)