PRASATKO
24.12.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Zlaté prasátko

Sdílejte článek:

MAJKA DUBOVÁ

Když jsem byla malé dítě, říkala mamka „kdo chce dnes, na Štědrý den, uvidět zlaté prasátko, nesmí až do večeře sníst ani soustíčko“. Nevím jestli jsem to někdy vydržela, nevzpomínám si, ale zlatého čuníka jsem ten den nikdy neviděla. Ani nikdy jindy. Dnes ráno jsem si na to vzpomněla, co kdyby? Ráno bez snídaně, před chvilkou kafíčko (to není snad sousto) a k tomu, ale jen pro vás. Jeden kousek cukrovíčka jsem si vložila do úst. Potají. Šla jsem do koupelny, zavřela za sebou dveře, nerozsvítila. V naprosté tmě jsem ten pidikousek zblajzla. To přece nemohl Ježíšek vidět!

Když už jsem u vzpomínek z mého dětství, zmíním kapra. Tradiční štědrovečerní večeře mi nikdy nic neříkala. Ryby nejím. Kapr ve vaně čekal snad den, dva, než ho táta připravil mamce ke kuchyňské úpravě. Museli jsme všichni asistovat, malý dvoreček pak potřeboval dvouhodinový úklid. Vždycky táta ukazoval „dušičku“ a já, snad jako čtyřletá, jsem si myslela, že i v mém těle je taková dušička. Dnes už si to nemyslím a vím, že lidská dušička je o něčem, v něčem, zcela jiném.

Také musím konstatovat, že Ježíšek, a to už tenkrát, nebyl žádný mladík. Měl špatnou paměť. Samozřejmě jsem věděla, že naděluje pod stromeček mamka a táta, dárky kupují. Mamka si myslela, že o jejím tajném ježíškovském místě nevím. Věděla jsem i šmejdila. Jeden rok jsem napsala „Ježíšku, prosím tě, přines mi velkou mrkací panenku.“ A když velkou, tak se pochopitelně nemohla krabice s panenkou do tajné skrýše vejít. Kde je? Kam ji Ježíšek (mamka) schoval? Dárek jsem objevila pod postelí. Tajně jsem se tam chodila jenom dívat. Každý den. Nemohla jsem se dočkat až bude pod stromečkem. Cililink – Ježíšek přišel. Těch dárků. „Kde je panenka, o kterou jsem si psala?“ V ten moment mamka hodila šipku a z pod postele jí koukaly jen nohy. „Á, tady ji Ježíšek nechal, tady je!“

Štědrý večer by neměl být jen dnes. Štědrý den by neměl být jen dnes. Štědrý s malým „š“ by mohl být každý den. Ke štědrosti snad neslouží jen hmotné dárky. Štědrostí může být hezké slovo, úsměv, pochopení….. Co myslíte?

Za pár hodin už nastane ten sváteční večer. Užijte si ho v klidu a pohodě, stejně jako já. Možná i to zlaté prasátko letos konečně uvidím.

Hezké Vánoce

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 114 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)