PRASATKO
24.12.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Zlaté prasátko

Loading...
Sdílejte článek:

MAJKA DUBOVÁ

Když jsem byla malé dítě, říkala mamka „kdo chce dnes, na Štědrý den, uvidět zlaté prasátko, nesmí až do večeře sníst ani soustíčko“. Nevím jestli jsem to někdy vydržela, nevzpomínám si, ale zlatého čuníka jsem ten den nikdy neviděla. Ani nikdy jindy. Dnes ráno jsem si na to vzpomněla, co kdyby? Ráno bez snídaně, před chvilkou kafíčko (to není snad sousto) a k tomu, ale jen pro vás. Jeden kousek cukrovíčka jsem si vložila do úst. Potají. Šla jsem do koupelny, zavřela za sebou dveře, nerozsvítila. V naprosté tmě jsem ten pidikousek zblajzla. To přece nemohl Ježíšek vidět!

Když už jsem u vzpomínek z mého dětství, zmíním kapra. Tradiční štědrovečerní večeře mi nikdy nic neříkala. Ryby nejím. Kapr ve vaně čekal snad den, dva, než ho táta připravil mamce ke kuchyňské úpravě. Museli jsme všichni asistovat, malý dvoreček pak potřeboval dvouhodinový úklid. Vždycky táta ukazoval „dušičku“ a já, snad jako čtyřletá, jsem si myslela, že i v mém těle je taková dušička. Dnes už si to nemyslím a vím, že lidská dušička je o něčem, v něčem, zcela jiném.

Také musím konstatovat, že Ježíšek, a to už tenkrát, nebyl žádný mladík. Měl špatnou paměť. Samozřejmě jsem věděla, že naděluje pod stromeček mamka a táta, dárky kupují. Mamka si myslela, že o jejím tajném ježíškovském místě nevím. Věděla jsem i šmejdila. Jeden rok jsem napsala „Ježíšku, prosím tě, přines mi velkou mrkací panenku.“ A když velkou, tak se pochopitelně nemohla krabice s panenkou do tajné skrýše vejít. Kde je? Kam ji Ježíšek (mamka) schoval? Dárek jsem objevila pod postelí. Tajně jsem se tam chodila jenom dívat. Každý den. Nemohla jsem se dočkat až bude pod stromečkem. Cililink – Ježíšek přišel. Těch dárků. „Kde je panenka, o kterou jsem si psala?“ V ten moment mamka hodila šipku a z pod postele jí koukaly jen nohy. „Á, tady ji Ježíšek nechal, tady je!“

Štědrý večer by neměl být jen dnes. Štědrý den by neměl být jen dnes. Štědrý s malým „š“ by mohl být každý den. Ke štědrosti snad neslouží jen hmotné dárky. Štědrostí může být hezké slovo, úsměv, pochopení….. Co myslíte?

Za pár hodin už nastane ten sváteční večer. Užijte si ho v klidu a pohodě, stejně jako já. Možná i to zlaté prasátko letos konečně uvidím.

Hezké Vánoce

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur)


Celkem za měsíc: 12 479,78 Kč
Vybráno 35.65%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 911 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.