PRASATKO
24.12.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Zlaté prasátko

Sdílejte článek:

MAJKA DUBOVÁ

Když jsem byla malé dítě, říkala mamka „kdo chce dnes, na Štědrý den, uvidět zlaté prasátko, nesmí až do večeře sníst ani soustíčko“. Nevím jestli jsem to někdy vydržela, nevzpomínám si, ale zlatého čuníka jsem ten den nikdy neviděla. Ani nikdy jindy. Dnes ráno jsem si na to vzpomněla, co kdyby? Ráno bez snídaně, před chvilkou kafíčko (to není snad sousto) a k tomu, ale jen pro vás. Jeden kousek cukrovíčka jsem si vložila do úst. Potají. Šla jsem do koupelny, zavřela za sebou dveře, nerozsvítila. V naprosté tmě jsem ten pidikousek zblajzla. To přece nemohl Ježíšek vidět!

Když už jsem u vzpomínek z mého dětství, zmíním kapra. Tradiční štědrovečerní večeře mi nikdy nic neříkala. Ryby nejím. Kapr ve vaně čekal snad den, dva, než ho táta připravil mamce ke kuchyňské úpravě. Museli jsme všichni asistovat, malý dvoreček pak potřeboval dvouhodinový úklid. Vždycky táta ukazoval „dušičku“ a já, snad jako čtyřletá, jsem si myslela, že i v mém těle je taková dušička. Dnes už si to nemyslím a vím, že lidská dušička je o něčem, v něčem, zcela jiném.

Také musím konstatovat, že Ježíšek, a to už tenkrát, nebyl žádný mladík. Měl špatnou paměť. Samozřejmě jsem věděla, že naděluje pod stromeček mamka a táta, dárky kupují. Mamka si myslela, že o jejím tajném ježíškovském místě nevím. Věděla jsem i šmejdila. Jeden rok jsem napsala „Ježíšku, prosím tě, přines mi velkou mrkací panenku.“ A když velkou, tak se pochopitelně nemohla krabice s panenkou do tajné skrýše vejít. Kde je? Kam ji Ježíšek (mamka) schoval? Dárek jsem objevila pod postelí. Tajně jsem se tam chodila jenom dívat. Každý den. Nemohla jsem se dočkat až bude pod stromečkem. Cililink – Ježíšek přišel. Těch dárků. „Kde je panenka, o kterou jsem si psala?“ V ten moment mamka hodila šipku a z pod postele jí koukaly jen nohy. „Á, tady ji Ježíšek nechal, tady je!“

Štědrý večer by neměl být jen dnes. Štědrý den by neměl být jen dnes. Štědrý s malým „š“ by mohl být každý den. Ke štědrosti snad neslouží jen hmotné dárky. Štědrostí může být hezké slovo, úsměv, pochopení….. Co myslíte?

Za pár hodin už nastane ten sváteční večer. Užijte si ho v klidu a pohodě, stejně jako já. Možná i to zlaté prasátko letos konečně uvidím.

Hezké Vánoce

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 433,00 Kč
Vybráno 41.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 056 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.