svoboda1018
12.1.2019
Kategorie: Společnost

Zlatá devadesátá, to byla ještě svoboda

Sdílejte článek:

VLADIMÍR PIKORA

Čím dál víc jsem šokován tím, jak rychle mizí svoboda. Dlouho jsem si myslel, že to je můj subjektivní pocit, protože jsem na osobní svobodu hodně vysazen. Minulý týden jsem ale pochopil, že stejně jako já to vnímá hodně lidí. Pouze značná část z nich mlčí, protože se už bojí.

Přesvědčil mě rozhovor s hercem Petrem Čtvrtníčkem. Dostal dotaz, zda se ještě někdy bude točit Česká soda. Odpověděl něco šíleného: „V podobě, v níž jsme pořad dělali, je to dnes absolutně nevysílatelné. Svoboda, která byla v divokých devadesátých letech, už tady nikdy nebude. Nejsou na to podmínky, otevřenost a vůle, kterou jsme měli.“

Bojím se, že má pravdu. Pravá svoboda skončila. Jak je to možné? Proč? Česká soda byla fenomén. Na té jsem vyrostl. Dnes není v pravém slova smyslu psaný zákon, který by zakazoval něco říct. Lidé mají přesto strach. Postupně se do našich hlav vkradla autocenzura. Nejednou je mnoho zakázaných témat. Už není možné dělat si srandu z každého a ze všeho.

Lidé se mentálně vrátili do osmdesátých let. To vždy ty nejlepší fóry začínaly tím, že se vypravěč vtipu rozhlédl a řekl: „Ale nesmíš to nikomu říkat, jinak by mi zavřeli tátu.“ Teď sice nikdo neupozorňuje, že se vtipy nesmí šířit, ale dá si dobrý pozor, před kým je říká.

V hospodě je mnoho lidí, kteří se mnou souhlasí, ale pak řeknou, že na Facebooku moje hlášky raději nepalcovali, protože se báli. Čeho? Prý byly mé vtipy o Babišovi a jedna jeho firma je jejich velký klient. Aha, takže je tu strach politicko-obchodní. Ano, někteří politici zaměstnávají hodně lidí. Takže naši svobodu ničí to, že politiku nedělají politici, ale podnikatelé. To je asi vysvětlení, proč je Twitter plný velmi aktivních lidí schovaných za přezdívky. Vždy je mi jich líto. Jejich předpokakanost je nekonečná.

Ale toto je jen věc domácí. Strach mluvit pozoruji i v zahraničí, a ještě houšť. A tam třeba mnohde ještě vládnou skuteční politici s idejemi. Tam je to zase podle mě dáno odklonem od demokracie bez přívlastků, kde vládne většina, k demokracii liberální, kde vládne menšina.

Zatímco v devadesátých letech se všichni báli hlavně toho, aby nebyla cenzura, dnes se všichni bojí hlavně toho, aby se něco někoho nedotklo. Tím pádem došlo k pravému opaku. Autocenzura je všude. O menšinách se smí mluvit jen hezky.

Ruku v ruce s tím jde boj proti sexualitě. Feministky vygradovaly hnutí #metoo do absurdních podob. Muži se dostali do situace, že se bojí zaměstnat feministky, že budou obviněni z podržení dveří, a zároveň se bojí je nezaměstnat, že budou obviněni z jejich diskriminace. Problém se dostal do slepé uličky.

Podobně se všichni bojí obvinění z rasismu. I tady došlo k otočení situace do té míry, že se běloch v mnoha končinách stal štvancem. Údajně má pykat za kolonialismus. To vidíme na zabavování půdy bělochům v Jižní Africe i na amerických Oskarech. Situace rozhodně není vyvážená a globální vůdci se tváří, že to nevidí. (Ostatně jak může bílý Čech za kolonialismus?)

Ani sexuální menšiny si neberou servítky. Nemají problém s potíráním přírodních zákonů. Většina jim ustupuje, aby menšiny nebyly pohoršeny. Manželství lidí stejného pohlaví je tím nejmenším, kde většina ustoupila. Třeba já s tím nemám problém, protože manželství nejlépe řeší společný majetek. Vložení třetího pohlaví do německého zákonodárství je ale jiná káva. Protože u třetího pohlaví to nekončí. Už jsou genderovými studiemi vymyšlena další pohlaví. Už jich jsou desítky. Dál se tedy bude tlačit na pilu.

Jakmile někdo vyjádří jiný názor, je ihned okřiknut. Já nemám nic proti jakýmkoliv menšinám jako takovým, mám ale hodně proti nevyváženosti: Jakmile se mluví o kvótách na pohlaví, rasu, jakmile někdo dostal práci, protože je gay, tak už je to špatně. Příslušnost k menšině není důvodem pro žádný typ diskriminace, tedy ani pro diskriminaci pozitivní. Příslušnost k menšině nesmí zavdávat žádnou výhodu proti majoritě. A to se právě nyní děje.

Svoboda slova je tedy okřikovateli systematicky zašlapávána. Právo na názor má přeci každý, i když je tento názor nepohodlný. Dobrým příkladem je nedávná příhoda z České televize, kdy jeden diskutující prohlásil, že je Václav Havel vlastizrádce, a moderátor se ihned ozval, že to nedovolí říkat. Chápu, že moderátorovi takový názor nemusel být po chuti. Jenomže neumožnit ve veřejnoprávním médiu říct názor je porušení ústavně dané svobody slova.

Jak je to možné? Je snad moderátor veřejnoprávní televize soudce, aby posuzoval, co se smí, nebo nesmí říkat? A takové okřikování vidíme ve společnosti všude. Vždyť moderátor mohl říct, že s tímto výrokem nesouhlasí, a další diskutující se k tomu mohli vyjádřit. Ale bránit někomu ve vyjádření názoru je nedemokratické. To je nesvoboda. To je návrat totality.

Já třeba Havla rozhodně nepovažuji za vlastizrádce, ale současně chápu, že si někdo může myslet něco jiného. A určitě mu nehodlám zakazovat jeho názor. Pokud mám pravdu, tak mu názor vysvětlím, pokud to nedokážu, asi má pravda není dost jednoznačná. Svoboda je o diskusi, nikoli o zákazech.

Podobnou nesvobodu nám nadiktovali zákazem kouření. Já nikdy nekouřil, teprve až z protestu proti dalšímu nesmyslnému zákazu jsem si zapálil. Zákaz udělal z nekuřáka kuřáka. Zákazy prostě nefungují.

Globálně největším bojovníkem proti svobodě je podle mě Facebook. Ten si stanovil tak nesmyslná pravidla komunity, že jsem je porušil i já, když jsem jednou sdílel obálku časopisu Reflex. Pamatujete si na ten obrázek, kde je Miloš Zeman jako bůh slasti a krásky mu dolévají víno? Facebooku se nelíbilo, že krásky byly bez podprsenky, a zákaz na tři dny byl na světě.

Všechny kostely jsou plné ňader a nikdo s tím nikdy neměl problém. Facebook je ale mravokárce a vychovává nás. Podobné to je s vyjadřováním o menšinách. Kamarádka se sama o sobě (!) po dovolené vyjádřila, že je tmavá jak cikánka, a vyfasovala měsíc. Časem možná přijdou i umístěnky do Brixenu. Svoboda slova je absolutně porušována kecy, že Facebook je prý soukromý, a tudíž může porušovat i Ústavu třeba v podobě porušování listovního tajemství. Nemůže. Ústava je nadřazena pravidlům soukromé společnosti.

Zákazů je tolik, že už ani nevím, co se ještě smí. Zdravý rozum se vytratil. Chci, aby se vrátila Česká soda se svou politickou nekorektností. To, že se něco někoho dotkne, ještě není důvodem k tomu, aby to nebylo vysloveno. Liberální demokracie je prostě konec svobody.

ZDROJ: Blog Vladimír Pikora

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Martin Vojtíšek 500,- Kč, Jiří Mondek 500,- Kč, Helena Kominíková 100,- Kč, Michal Horák 666,- Kč, Hana Pekárková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Pavel Michalík 500,- Kč, Jaroslav Borufka 300,- Kč, Rene Grabmuller 2000,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Mgr. Jiří Kraus 1984,- Kč, Jaroslav Neuman 200,- Kč, Martina Franzová 1000,- Kč, Jan Traxler 1000,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, Milan Hlaváček 200,- Kč, Šárka Průdková 300,- Kč, Nezn. dárce (poštou) 250,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Ladislav Matoušek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Jozef Sykora 249,80 (10 eur), Josef Bílek 200,- Kč, Jan Králíček 1000,- Kč, Jan Cerny 5000,- Kč, Vitesse PSP Ltd. 100,- Kč, Jan Pšenička 400,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 300,- Kč, Jiří Chudý 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Josef Bárta 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 45 415,80 Kč
Vybráno 129.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 790 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
127 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.