VLADACRBABIS
31.7.2021
Kategorie: Politika

Zkroťme vládu náhradou škody

Sdílejte článek:

ZDENĚK KOUDELKA

zdenek-koudelka9877947_0Lidé zvažují, zda žádat vládu o náhradu škody za její nesmyslné zavírání ekonomiky a jiné kovidistické zákazy. Někteří chtějí být ke státu velkorysí a nežádat o náhrady. Ale náhrada je prevencí před dalšími špatnými kroky vlády.

Proč nezavřeli ekonomiku v USA?

Lidé někdy kroutí hlavou nad různými nesmyslnými žádostmi o náhradu škody v USA. Americké právo těmto sporům přeje a tak se vedou soudy o to, že se nešika opařil kávou a chce náhradu po kavárně, protože ho neupozornila, že káva je horká. Anebo kuřáci si vzpomněli, že před 40 lety jim výrobce cigaret neřekl, že mohou onemocnět rakovinou. Moravanům a Čechům to připadá jako spory z vlastní hlouposti. Ale vše má rub a líc.

V USA nedošlo k zavření ekonomiky. V USA byla opatření spojena s tím, zda dotyčný americký stát byl spravován demokraty či republikány. Republikáni volili úspěšně cestu, které se v Evropě říká švédská, demokrati omezovali jako naše vláda. Ovšem ani v demokratických státech se nezastavovala výroba. Američtí politici totiž vědí, že každé omezení povede k žádostem na náhradu škody. Ví také, že v USA soudy poškozeným náhradu škody, včetně ušlého zisku, psychické a citové újmy atd., velkoryse přiznávají. Prostě američtí politici se neschovávali za experty a vědí, jaké právní a finanční důsledky může mí jejich špatné rozhodnutí.

Náhrada škody jako prevence před zvůlí vlády

Jaké je poučení pro nás? Všichni, kteří jsou proti zbytečnému zavírání ekonomiky a hloupým koronavirovým opatřením vlády, by měli žádat o náhradu škody. Je to prevence před dalším zavíráním ekonomiky. Každý politik musí vědět, že za jeho chyby zaplatí stát a pak by měl platit on.

Zbabělé schovávání za tzv. experty

Politik by měl být odborník na správu státu. To nejsou epidemiologové či hygienici. Politik musí každé rozhodnutí zvažovat nikoliv úzkým pohledem omezených zájmů jednoho rezortu, ale pohledem obecným, poměřovat jednotlivé zájmy. Je zbabělé schovávat se za experty. Je zbabělý výrok premiéra, který řekne, že už do něčeho nechce zasahovat. Když se bojí, nemá dělat premiéra. Představme si něco takového u Winstona Churchilla, že by v roce 1941 řekl, že už do války zasahovat nebude, že to nechá na nějakých údajných expertech? To by byla zrada. Stejně tak je zradou demokracie, když premiér a členové vlády jen papouškují tzv. experty. Ti často kašlou na stát a mohou jen realizovat své vlastní zájmy na prodeji toho či onoho zboží.

Škodu mohou vymáhat i nepodnikatelé

Škodu mohou vymáhat např. i organizátoři nezákonně rozpuštěných demonstrací. V Brně rozpustili demonstraci jen proto, že tam jeden řečník mluvil proti rouškám. No a co? To už se nesmí mluvit proti blbostem, jako bylo nařízení, aby i manželé měli roušku v autě na jaře 2020, když v posteli ji mít nemuseli? Šlo o zneužití moci úřady strašící čínskou chřipkou. O náhradu škody mohou organizátoři demonstrací žádat za zmařené náklady na vybudování pódia a ozvučení, ale i lidé, kteří chtěli vyjádřit odpor k vládnímu strašení čínskou chřipkou a vynaložili náklady na cestu. Poškození mají právo na náhradu škody, materiální i psychické újmy například bráněním setkávání lidí či účasti na mši.

Ať škodu platí ti, kteří ji způsobili

Obrovské škody, které bude muset stát zaplatit, způsobili konkrétní lidé. Každý, kdo příjme veřejnou funkcí tím zároveň vyjadřuje, že má znalosti k jejímu vykonávání. Představitelé státu se nemohou vymlouvat na vlastní neschopnost.

Právo může dohnat k odpovědnosti škůdce i po delší době. Zrušená opatření ministra zdravotnictví byla protiprávní. Lidé mohou škodu žádat po státu. Ovšem stát může chtít náhradu škody po tom, kdo ji způsobil.

Ministři nejsou v pracovním poměru. Jejich odpovědnost za škodu tedy není omezena jen do výše čtyř a půl násobku měsíčního platu, jak stanoví zákoník práce pro zaměstnance. Ministr odpovídá za škodu plně, i sta miliony. Aby nedocházelo k tomu, že ministr zdravotnictví bude dál zneužívat moc, lze náhradu škody zaplacenou státem vymáhat po něm.

Hnutí Trikolora Svobodní Soukromníci jde do voleb s tím, že bude chtít zjistit konkrétní lidi, kteří nezákonná opatření vlády připravili. Zasadí se o to, aby se po nich škoda vymáhala. Musí se také rozkryt působení různých poradců a tzv. odborníků, kteří ovlivňovali rozhodování ministerstva a vlády, a prokoumat, jaký vliv na ně měli výrobci a prodejci testů, respirátorů, vakcín a prostě zástupci covidového byznysu, který na něm vydělal miliardy.

Ministerstvo zdravotnictví škůdce tají

Ministerstvo zdravotnictví tají jména odpovědných osob, které se na přípravě protizákonných mimořádných opatření podílely. Proto ignorovalo žádost o poskytnutí informace a reagovalo na ni až po dvou měsících, když jsem navrhl opatření proti nečinnosti Ministerstva zdravotnictví Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ministerstvo zdravotnictví pak uvedlo, že jména neposkytne, protože chce chránit soukromí těchto osob.

Ale cožpak výkon práce úředníka na Ministerstvu zdravotnictví při přípravě zákazů a příkazů je věc soukromá? To je přece věc veřejná. I hygiena, která ukládá pokuty lidem za porušení nezákonných opatření, na rozhodnutích uvádí jméno rozhodující úřední osoby i jméno referenta, který věc zpracoval. I soudci, kteří ruší nezákonná opatření ministerstva, se za rozsudek nestydí a uvedou v něm svá jména. O to ostudnější je tajení odpovědných úředníků Ministerstvem zdravotnictví.

Jak na náhradu škody

Za škodu v nouzovém stavu způsobenou opatřeními vlády odpovídá vláda podle krizového zákona. Za škodu způsobenou za stavu pandemické pohotovosti lze podat žádost o náhradu škody Ministerstvu financí podle pandemického zákona. V případě, že mimořádná opatření byla zrušena jako nezákonná, lze žádat i Ministerstvo zdravotnictví podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Je dána jen 6 měsíční lhůta pro žádost, ale žádost nepodléhá žádnému poplatku. To až případné soudní řízení, pokud by ministerstvo škodu nechtělo zaplatit. Od škody je nutné odečíst částku, kterou podnikatel získal na covidových dotacích.

Vláda jednala úskočně, když do žádostí o covidové dotace vložila to, že žadatel již nemá další nároky vůči státu. Ale nebojte se žádat přesto. Šlo o krok ze strany vlády úskočný, který byl podepisován v tísni. Takové jednání vlády je v rozporu s dobrými mravy a neplatné.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 848 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)