samet2
17.10.2019
Kategorie: Historie

Zklamaná generace … 30 let po převratu

Sdílejte článek:

COM/ZAV

Sokrates už před 2500 lety lidstvo varoval slovy: Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem, vznikne tyranie horší, než dokáže nejhorší monarchie nebo oligarchie “. Za tato slova byl starořecký filozof odsouzen na smrt.

Nástup demokracie s sebou v dějinách přinášel lidem naději. Ať už v otázkách svobody, práv nebo ve zlepšení životní úrovně. Podobně tomu bylo i u nás, kdy jsme v příchodu demokracie na území postkomunistické země viděli ideály v soukromém i celospolečenském rozvoji. S nadšením jsme cinkali klíči na náměstích a v prvních svobodných volbách jsme si zvolili naše demokratické spasitele. S odstupem času třiceti let můžeme vidět výsledky našeho úsilí o změnu k lepšímu. Něžná revoluce z roku 1989 však s sebou přinesla nejedno zklamání.

Představitelkou zklamané, respektive oklamané, generace je i paní Katka Kokoruďová, která byla členkou nejvyšší federální volební komise v roce 1990. Oslovila naši redakci, protože cítila potřebu vyprávět svůj příběh o nenaplněné naději v lepší život v demokracii.

Paní Katka pochází z Nitry. Její otec byl novinář František Schingler, s nímž společně s rodinou prožila část života v Praze. Dnes invalidní důchodkyně byla celý svůj život ambiciózní žena se zdravou dávkou rebelie v srdci. Nikdy nepatřila mezi osoby snadno manipulovatelné, o čemž svědčí i její vzdor proti systému, když se jako mladá rozhodla odejít z města, kde pracovala, aby žila ústraní, v malebné části země na východě Slovenska. Zde se v poměrně pozdním věku seznámila se svým už nebohým manželem, se kterým mají syna.

Během života vystřídala několik zaměstnání, na které ráda vzpomíná. Její komunikativnost ji přivedla až k postu asistentky p. Ledňáčka, který byl jedním ze zakladatelů tzv. Svobodného Bloku, v jehož rámci kandidoval se svou stranou (Strana České neutrality) v roce 1990 do parlamentu. Šlo o stranu opírající se o západní konzervatismus, jejímž cílem byla primárně svobodná ekonomika. Strana se sice toho roku do parlamentu nedostala, paní Katka se však díky jejím vzniku dostala k volbám blíž než plánovala. Byla delegovaná do nejvyšší federální volební komise, jejímž úkolem bylo během výjezdů kontrolovat jednotlivé volební obvody. Členové této komise byli vybíráni na základě profesních kritérií, které Katka splňovala díky své schopnosti pracovat s počítačem. Vzpomíná si na exkurzi v Slovenském statistickém úřadě:

Přesvědčili nás, že technika je tak dokonalá, že manipulace s výsledky voleb je nemožná. Dodnes věřím tomu, že samotný výsledek voleb nebyl zmanipulován, ale lidé ano “, začíná objasňovat své rozhořčení pramenící ze slepé důvěry v svobodný stát.

Socialistický režim měnil charakter lidí a do mládeže zasel důvěru v státnost. Jednoduše, žili jsme v době, kdy se nenosilo kritické smýšlení a nikdo to ani nepokládal za nutné. Politici, kněží a učitelé byli vážené osobnosti a když řekli, že věci se mají tak, či onak, veřejnost jim plně důvěřovala, a tak postupně jsme svolili postupnou západní infiltraci bez schopnosti se bránit “.

17. listopad nebyl den, ale proces

Nedávno jsem napsala do televize, která má ve své produkci seriál, kde vystupují běžní lidé z mé generace, a nabízejí své pohledy a názory na časy dnes již minulé. S nadějí na objektivitu veřejnoprávního média jsem je pozvala na návštěvu, abych se o své poznatky podělila. Cítila jsem ale během natáčení stres a shon a jakoby podsouvání názorů. Když mi položili otázku, co říkám na 17. listopad, nabyla jsem pocit, že nechápou na co se mě ptají. 17. listopad nebyl přece den, šlo o proces, který jsme všichni vnímali. Šlo o změnu, která se dotkla našich každodenních životů, šlo o ideály a víru v jejich uskutečnění no a v neposlední řadě o zklamání, které nastalo “.

 Vzpomínáte si, v jaké víře jste v ten den přišli na náměstí?

To bylo tolik slibů. Věřila jsem, že najdu lepší uplatnění, rozšíří se mi možnost zaměstnat se a budu se mít dobře. Ve smyslu ekonomické samostatnosti. Realita však byla úplně jiná. Mnoho lidí přišlo o zaměstnání, rozpadly se státní podniky, přešly do rukou soukromníků. Zkrachovaly i továrny, domácí družstva. Otevřely se hranice, čímž umožnili sice vycestovat ze země, což nám ale bez kapitálu nebylo v konečném důsledku nic platné. Klesla úroveň školství, o zdravotnictví ani nemluvě. Vadilo nám čekat u lékaře v řadě dvě hodiny, no a dnes čekáme čtyři. Jednou větou katastrofa “.

omluva

Co však paní Katku roky tíží u srdce je, že cítí odpovědnost za to, kde se Slovensko ocitá dnes. A to ve stavu, ve kterém se začínají naplňovat Sokratova slova o demokracii: ” Chudí budou chtít část majetku bohatých, mladí práva starých, ženy práva mužů, cizinci práva občanů, zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní”.

“Mrzí mě, že jsem tehdy nesledovala politiku více. Byla však taková doba. Lidé mysleli na práci, rodinu a jak jsem vzpomínala, v politicích byla plná důvěra a neuvažovali jsme nad tím, zda a proč by nás někdo lhal nebo manipuloval. Šlo bohužel o slepou důvěru a já cítím potřebu po letech vyslovit omluvu, že i já jsem svou nezodpovědností přispěla k tomu, že dnes se řítíme do větší totality než kdykoliv předtím “.

 Společný jmenovatel manipulace – média

Tak jako dnes, tak i v časech převratu měla média na lidi obrovský vliv. Rádio, televize, plakáty, letáky, divadlo. I z toho důvodu paní Katka za hlavního manipulátoru té doby označuje mainstream. ” Vlastně se od tehdy v této oblasti téměř nic nezměnilo”, dodává zklamaně. Paní Katka ve svém důchodovém věku skvěle ovládá výdobytky moderní techniky a sleduje dění na politické scéně doma i ve světě prostřednictvím internetu.

Svoboda je relativní pojem

Snad největším mantinelem pro vysněnou svobodu slibovanou v roce 1989 se stal vstup Slovenska do Evropské Unie v roce 2004. Od té doby metodou owertonovho okna přijímáme diktát stále širších rozměrů od mocnosti, akorát v jiném obalu než byla ta, z pod které jsme se toužili vymanit . O svobodě už můžeme dnes jen polemizovat. Použije se názorová cenzura a žijeme upsaní velkým nadnárodním institucím. Pojem svoboda se tak stává více relativním než reálným.

” Vznik nových liberálních stran, které se tak rádi ohánějí pojmy jako hodnoty a čest si zřejmě ani neuvědomují, co to ty hodnoty vlastně jsou a že vycházejí z morálky a ta vychází z Božího desatera, které je zřejmě politikům v naší křesťanské zemi neznámé “, dodává na závěr.

Během našeho rozhovoru jsme s paní Kokoruďovou probrali několik aktuálních celospolečenských témat. Nostalgicky vzpomínala na dobu před rokem 1989 a vykreslila obraz o svém životě po revolucí. Ukázala nám pamětní fotografie ze 17. listopadu, z nichž nás zaujaly zejména zobrazující transparenty v ulicích. Vidět jsme mohli například hesla aktivistů Greenpeace, počítačových firem, a hesla transparentů v německém jazyce. K samotným parlamentním volbám z roku 1990 má bývala členka volební komise odložených několik výstřižků z novin a dnes se na průběh voleb a účast voličů dívá jinýma očima než před třiceti lety.

Paní Katka je jednou z mnoha ze své generace, kteří cítí zklamání z toho, co bylo slibované a nikdy se nenastalo. Je jednou z těch, co stáli na náměstích a věřili ve svobodu. Jednou z těch, co se cítí ukřivděni a podvedeni. No a v neposlední řadě, je Katka představitelkou skupiny, která neignoruje, a nenechá se manipulovat jedinými možnými obecně přijatými názory.

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 000,00 Kč
Vybráno 34.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 151 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
126 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.