51339
16.4.2019
Kategorie: Společnost

Zkáza Notre Dame je vyvrcholením dlouhodobého vandalizování francouzských chrámů

Sdílejte článek:

KATARÍNA HANZLÍKOVÁ

Katedrála Notre-Dame se probudila do popela. Od časného rána přicházeli Pařížané na kolech nebo pěšky k místu katastrofy a silné emoce bylo stále cítit. Denní světlo odkrylo rozsah škod, který je obrovský. Po 5 hodinách se hasičům podařilo dostat oheň pod kontrolu. I když ještě večer panovaly obavy, že katedrálu se nepodaří zachránit, chrám sice ohromně poškozen, ale přece stojí.

 Zatímco svět sledoval horor, jak historická katedrála hoří, pravdou je, že včerejší katastrofa je pouze poslední ze sérií incidentů, po kterých francouzské kostely zůstaly zdevastované.

V únoru například v chrámu Notre Dame des Enfants v Nimes vandalové potřeli stěny chrámu exkrementy a zničili konsekrované hostie (přeměněny na Boží tělo).

V témže měsíci někdo podpálil oltář v Katedrále Saint-Alain v Lavaur, a potřel sochy a kříže. V této souvislosti policie zadržela dva teenagery.

4. února zase někdo zdevastoval sochu Panny Marie v kostele Sv. Mikuláše v Houilles. O pár dní na to kdosi opět znesvětil eucharistii na oltáři v chrámu Notre Dame v Dijonu.

Poslední týden byl však vrcholem, kdy Francie zasáhla vlna vandalizování až 12 katolických kostelů či desakralizace posvátných objektů. Požár v Notre Dame se zatím zdá být nehodou spojenou s neopatrnému renovací chrámu, ale padající věž v plamenech hluboce zasáhla katolické i nevěřící Francie jakož i celý svět nejvíce. Jakoby se až nyní probudili …

Rektor katedrály monsignor Patrick Chauvet uvedl, že nejvzácnější relikvie, Kristovu trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka se podařilo zachránit. Pokladna katedrály zůstala naštěstí ušetřena, podle odhadů minimálně 30% pokladů se podařilo ochránit, mezi nimi vzácné kalichy, svícny a obrazy.

Chauvet byl pohnut, když se kolem půlnoci v doprovodu s primátorku města Anne Hidalgovou dostavil na místo. Tváří tvář katastrofě a ztrátě množství uměleckých děl rektor se pohnutí ptal. “Pane, proč?”. Hasiči se snažili s velkým úsilím a často i s nasazením vlastního života zachránit co nejvíce uměleckých a historických pokladů.

Generální vikář pařížské arcidiecéze navštívil interiér chrámu a naskytl se mu smutný pohled. “Vnějšek stojí, ale uvnitř je všechno černé. Jediné co jsem viděl, byl zlatý kříž stále stojící na svém místě. Je to Notre Dame celého světa, která shořela. “

Pohled na oltář v hlavní chrámové lodi během požáru Katedrály Notre-Dame v Paříži 15. dubna 2019 

Policie už během včerejšího dne začala vyšetřovat požár, vyslechnutí byly i dělníci pracující na rekonstrukci katedrály. Policie oznámila, že požár vyšetřuje jako nehodu a vyloučila terorismus. Najdou se však i jiné hlasy, jako např. zástupce radnice v Neuilly, Philippe Karsenty, který odmítá uvěřit, že šlo o nehodu a přirovnal včerejší požár ke “francouzskému 11. září”.

“Kostely jsou ve Francii vandalizované každý týden. Politická korektnost nás nutí, abychom uvěřili tomu, že jde o nehodu. “

Ještě během noci se množství křesťanů shromáždilo k modlitbě v ulicích. Požár katedrály je zprávou číslo 1 nejen ve francouzských médiích ale i ve světě. Prezident Macron vyjádřil odhodlání znovu postavit katedrálu a zároveň vyhlásil národní sbírku na její rekonstrukci.

Rodina francouzského miliardáře François-Henri Pinaultem, ředitele mezinárodní luxusní skupiny Kering, přislíbila na obnovu katedrály 100 milionů eur. Po něm se ozval další miliardář, který přislíbil na obnovu 200 milionů eur. Deset milionů eur odblokuje i region Île – de -Acres. Oslovení odborníci se shodují, že oprava Notre- Dame bude trvat celá desetiletí.

Autor: Katarína Hanzlíková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 360 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
43 komentářů