51339
16.4.2019
Kategorie: Společnost

Zkáza Notre Dame je vyvrcholením dlouhodobého vandalizování francouzských chrámů

Sdílejte článek:

KATARÍNA HANZLÍKOVÁ

Katedrála Notre-Dame se probudila do popela. Od časného rána přicházeli Pařížané na kolech nebo pěšky k místu katastrofy a silné emoce bylo stále cítit. Denní světlo odkrylo rozsah škod, který je obrovský. Po 5 hodinách se hasičům podařilo dostat oheň pod kontrolu. I když ještě večer panovaly obavy, že katedrálu se nepodaří zachránit, chrám sice ohromně poškozen, ale přece stojí.

 Zatímco svět sledoval horor, jak historická katedrála hoří, pravdou je, že včerejší katastrofa je pouze poslední ze sérií incidentů, po kterých francouzské kostely zůstaly zdevastované.

V únoru například v chrámu Notre Dame des Enfants v Nimes vandalové potřeli stěny chrámu exkrementy a zničili konsekrované hostie (přeměněny na Boží tělo).

V témže měsíci někdo podpálil oltář v Katedrále Saint-Alain v Lavaur, a potřel sochy a kříže. V této souvislosti policie zadržela dva teenagery.

4. února zase někdo zdevastoval sochu Panny Marie v kostele Sv. Mikuláše v Houilles. O pár dní na to kdosi opět znesvětil eucharistii na oltáři v chrámu Notre Dame v Dijonu.

Poslední týden byl však vrcholem, kdy Francie zasáhla vlna vandalizování až 12 katolických kostelů či desakralizace posvátných objektů. Požár v Notre Dame se zatím zdá být nehodou spojenou s neopatrnému renovací chrámu, ale padající věž v plamenech hluboce zasáhla katolické i nevěřící Francie jakož i celý svět nejvíce. Jakoby se až nyní probudili …

Rektor katedrály monsignor Patrick Chauvet uvedl, že nejvzácnější relikvie, Kristovu trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka se podařilo zachránit. Pokladna katedrály zůstala naštěstí ušetřena, podle odhadů minimálně 30% pokladů se podařilo ochránit, mezi nimi vzácné kalichy, svícny a obrazy.

Chauvet byl pohnut, když se kolem půlnoci v doprovodu s primátorku města Anne Hidalgovou dostavil na místo. Tváří tvář katastrofě a ztrátě množství uměleckých děl rektor se pohnutí ptal. “Pane, proč?”. Hasiči se snažili s velkým úsilím a často i s nasazením vlastního života zachránit co nejvíce uměleckých a historických pokladů.

Generální vikář pařížské arcidiecéze navštívil interiér chrámu a naskytl se mu smutný pohled. “Vnějšek stojí, ale uvnitř je všechno černé. Jediné co jsem viděl, byl zlatý kříž stále stojící na svém místě. Je to Notre Dame celého světa, která shořela. “

Pohled na oltář v hlavní chrámové lodi během požáru Katedrály Notre-Dame v Paříži 15. dubna 2019 

Policie už během včerejšího dne začala vyšetřovat požár, vyslechnutí byly i dělníci pracující na rekonstrukci katedrály. Policie oznámila, že požár vyšetřuje jako nehodu a vyloučila terorismus. Najdou se však i jiné hlasy, jako např. zástupce radnice v Neuilly, Philippe Karsenty, který odmítá uvěřit, že šlo o nehodu a přirovnal včerejší požár ke “francouzskému 11. září”.

“Kostely jsou ve Francii vandalizované každý týden. Politická korektnost nás nutí, abychom uvěřili tomu, že jde o nehodu. “

Ještě během noci se množství křesťanů shromáždilo k modlitbě v ulicích. Požár katedrály je zprávou číslo 1 nejen ve francouzských médiích ale i ve světě. Prezident Macron vyjádřil odhodlání znovu postavit katedrálu a zároveň vyhlásil národní sbírku na její rekonstrukci.

Rodina francouzského miliardáře François-Henri Pinaultem, ředitele mezinárodní luxusní skupiny Kering, přislíbila na obnovu katedrály 100 milionů eur. Po něm se ozval další miliardář, který přislíbil na obnovu 200 milionů eur. Deset milionů eur odblokuje i region Île – de -Acres. Oslovení odborníci se shodují, že oprava Notre- Dame bude trvat celá desetiletí.

Autor: Katarína Hanzlíková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 13 455,00 Kč
Vybráno 38.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 304 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.