cv1
18.2.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Životopis a motivační dopis – jak je správně napsat?

Sdílejte článek:

Kdokoliv se uchází o nové místo, pravděpodobně se nevyhne sepsání svého životopisu a motivačního dopisu. Mnoho lidí z toho má obavy, protože přesně neví, jak na to. Stačí přitom dodržovat pár zásad a atraktivní CV a motivační dopis jsou na světě. Které zásady to jsou? Jak nejlépe postupovat?

Životopis je pro osobu ucházející se o pracovní pozici něco jako vizitka. Leccos na něj prozrazuje nejen samotným obsahem, ale i svou formou. Hned na úvod je proto potřeba důrazně připomenout, že do životopisu ani motivačního dopisu nepatří pravopisné chyby, hovorové výrazy nebo dokonce vulgarismy. Asi není potřeba dodávat, že se vždy musí jednat o pravdivé údaje.

Člověk by měl mít na paměti, že životopis i motivační dopis jsou vysoce formální dokumenty, které ho reprezentují. Na jeho tvorbu je proto zapotřebí vyčlenit si dostatek času a oba dokumenty postupně vyšperkovat k dokonalosti.

Životopis – strukturovaný, atraktivní a efektivní

Jak napsat životopis? Personalisté většinou žádají strukturovaný životopis. To znamená, že by posílané CV nemělo obsahovat zdlouhavé věty, ale jen jasná a stručná hesla. Nikoho nebaví číst zdlouhavé texty, personalisté navíc obvykle bývají zahlceni prací, nemají čas trávit nad každým životopisem zbytečně moc času.

I z toho důvodu lze v životopise některé věci zcela vynechat. Jedná se například o informace o vystudování základní školy nebo pracovní zkušenosti starší 15 let. Zvláště ve chvíli, kdy by se životopis „nafukoval“ na více než dva listy formátu A4, se eliminace těchto informací velice hodí.

Jak již bylo řečeno, nejen obsah, ale také vzhled hraje svoji roli. Měl by působit elegantně, profesionálně. V tomto případě neplatí, že kreativitě se meze nekladou. Žadatel o zaměstnání by měl ponechat na uzdě své výtvarné či grafické nadání a měl by se držet osvědčeného, čistého konceptu.

Životopis pozvedne na vyšší úroveň přehlednost, přičemž ty nejdůležitější informace by měly být vidět na první pohled. Mohou proto být zvýrazněné, ale i zde by se měl žadatel krotit. Ani přemíra barevného značení, ani přemíra použitých fontů vč. velikostí není žádoucí.

Fotografie do životopisu bezpochyby patří. Musí být ovšem vkusná, formální, hodící se k dané situaci. Určitě nebude působit dobře, pokud se bude jednat o momentku z dovolené, rozostřenou fotografii nebo například snímek, kde se kromě žadatele nachází ještě jiné osoby.

Jaká by měla být struktura atraktivního životopisu? V úvodu se prezentují osobní údaje, následují pracovní zkušenosti a poté je vhodné zmínit vzdělání a absolvované kurzy. Závěr může zmiňovat další zkušenosti a dovednosti, ideálně vztažené k nabízené pracovní pozici.

Někteří personalisté oceňují i méně formální informace, například o tom, jaké má žadatel hobby. Proč je to důležité? Protože na základě těchto informací si lze celkem příjemně nezávazně popovídat o volnočasových aktivitách, začít tím hovor, žadatele uvolnit a „rozmluvit“.

A co naopak do strukturovaného životopisu vůbec nepatří? Jedná se o údaje typu: náboženské vyznání, sexuální orientace, politické smýšlení apod.

Více tipů k sepsání životopisu, ale také mnoho dalších rad a článků na téma „kariéra“ lze najít na www.hardyn.cz.

Motivační dopis – hlavní zásady

V motivačním dopisu se žadatel o zaměstnání může rozepsat již ve větách. Rozsah by však neměl přesáhnout ½ až ¾ strany A4. Nejčastěji se motivační dopis posílá přímo v těle e-mailu. To z toho důvodu, aby si ho personalista přečetl jako první a až následně klikl na CV v příloze e-mailu.

Účelem motivačního dopisu je zaujmout natolik, aby došlo na osobní pohovor. Nepatří sem ale žádné podbízivé fráze nebo zbytečně emoční projevy. Bohatě postačuje, že z něj bude patrný profesionální zájem o danou pracovní pozici.

Po stručném úvodu motivačního dopisu (oslovení a informace, odkud se o dané pozici člověk dozvěděl) lze přímočaře přejít k tomu nejdůležitějšímu – proč se na danou pozici hodí, jaké má k tomu předpoklady a jaké zkušenosti a schopnosti může nabídnout. Není přitom cílem zahltit motivační dopisy superlativy o sobě samém. Stačí zvolit 3 nejdůležitější schopnosti, které s ohledem na nabízenou pozici budou adekvátní, a ty písemně prezentovat.

Závěr motivačního dopisu se také obejde bez zbytečných frází. Vhodné je poděkování za čas věnovaný osobě žadatele a připomenutí, že se uchazeč těší na případnou osobní schůzku. Nesmí vynechat také uvedení dostupných kontaktů.

Nutno také zmínit, že na motivační dopis personalista neodpovídá. Není proto vhodné do něj vkládat dotazy týkající se pozice – například na upřesnění platu či jiných nabízených bonusů. Zcela nevhodné jsou dotazy například na možnost výpověď dohodou, protože už samotná otázka nahrává případné hrozící fluktuaci zaměstnance.

Motivační dopis se doporučuje zpracovávat, resp. alespoň drobně obměňovat při každé odpovědi na pracovní nabídku. Působí to podstatně lépe, než když má člověk jen strohou „šablonu“, kterou rozesílá na všechny strany. Pokud motivační dopis reaguje přímo na danou pozici, získává obvykle uchazeč plusové body navíc.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 271 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...