cv1
18.2.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Životopis a motivační dopis – jak je správně napsat?

Sdílejte článek:

Kdokoliv se uchází o nové místo, pravděpodobně se nevyhne sepsání svého životopisu a motivačního dopisu. Mnoho lidí z toho má obavy, protože přesně neví, jak na to. Stačí přitom dodržovat pár zásad a atraktivní CV a motivační dopis jsou na světě. Které zásady to jsou? Jak nejlépe postupovat?

Životopis je pro osobu ucházející se o pracovní pozici něco jako vizitka. Leccos na něj prozrazuje nejen samotným obsahem, ale i svou formou. Hned na úvod je proto potřeba důrazně připomenout, že do životopisu ani motivačního dopisu nepatří pravopisné chyby, hovorové výrazy nebo dokonce vulgarismy. Asi není potřeba dodávat, že se vždy musí jednat o pravdivé údaje.

Člověk by měl mít na paměti, že životopis i motivační dopis jsou vysoce formální dokumenty, které ho reprezentují. Na jeho tvorbu je proto zapotřebí vyčlenit si dostatek času a oba dokumenty postupně vyšperkovat k dokonalosti.

Životopis – strukturovaný, atraktivní a efektivní

Jak napsat životopis? Personalisté většinou žádají strukturovaný životopis. To znamená, že by posílané CV nemělo obsahovat zdlouhavé věty, ale jen jasná a stručná hesla. Nikoho nebaví číst zdlouhavé texty, personalisté navíc obvykle bývají zahlceni prací, nemají čas trávit nad každým životopisem zbytečně moc času.

I z toho důvodu lze v životopise některé věci zcela vynechat. Jedná se například o informace o vystudování základní školy nebo pracovní zkušenosti starší 15 let. Zvláště ve chvíli, kdy by se životopis „nafukoval“ na více než dva listy formátu A4, se eliminace těchto informací velice hodí.

Jak již bylo řečeno, nejen obsah, ale také vzhled hraje svoji roli. Měl by působit elegantně, profesionálně. V tomto případě neplatí, že kreativitě se meze nekladou. Žadatel o zaměstnání by měl ponechat na uzdě své výtvarné či grafické nadání a měl by se držet osvědčeného, čistého konceptu.

Životopis pozvedne na vyšší úroveň přehlednost, přičemž ty nejdůležitější informace by měly být vidět na první pohled. Mohou proto být zvýrazněné, ale i zde by se měl žadatel krotit. Ani přemíra barevného značení, ani přemíra použitých fontů vč. velikostí není žádoucí.

Fotografie do životopisu bezpochyby patří. Musí být ovšem vkusná, formální, hodící se k dané situaci. Určitě nebude působit dobře, pokud se bude jednat o momentku z dovolené, rozostřenou fotografii nebo například snímek, kde se kromě žadatele nachází ještě jiné osoby.

Jaká by měla být struktura atraktivního životopisu? V úvodu se prezentují osobní údaje, následují pracovní zkušenosti a poté je vhodné zmínit vzdělání a absolvované kurzy. Závěr může zmiňovat další zkušenosti a dovednosti, ideálně vztažené k nabízené pracovní pozici.

Někteří personalisté oceňují i méně formální informace, například o tom, jaké má žadatel hobby. Proč je to důležité? Protože na základě těchto informací si lze celkem příjemně nezávazně popovídat o volnočasových aktivitách, začít tím hovor, žadatele uvolnit a „rozmluvit“.

A co naopak do strukturovaného životopisu vůbec nepatří? Jedná se o údaje typu: náboženské vyznání, sexuální orientace, politické smýšlení apod.

Více tipů k sepsání životopisu, ale také mnoho dalších rad a článků na téma „kariéra“ lze najít na www.hardyn.cz.

Motivační dopis – hlavní zásady

V motivačním dopisu se žadatel o zaměstnání může rozepsat již ve větách. Rozsah by však neměl přesáhnout ½ až ¾ strany A4. Nejčastěji se motivační dopis posílá přímo v těle e-mailu. To z toho důvodu, aby si ho personalista přečetl jako první a až následně klikl na CV v příloze e-mailu.

Účelem motivačního dopisu je zaujmout natolik, aby došlo na osobní pohovor. Nepatří sem ale žádné podbízivé fráze nebo zbytečně emoční projevy. Bohatě postačuje, že z něj bude patrný profesionální zájem o danou pracovní pozici.

Po stručném úvodu motivačního dopisu (oslovení a informace, odkud se o dané pozici člověk dozvěděl) lze přímočaře přejít k tomu nejdůležitějšímu – proč se na danou pozici hodí, jaké má k tomu předpoklady a jaké zkušenosti a schopnosti může nabídnout. Není přitom cílem zahltit motivační dopisy superlativy o sobě samém. Stačí zvolit 3 nejdůležitější schopnosti, které s ohledem na nabízenou pozici budou adekvátní, a ty písemně prezentovat.

Závěr motivačního dopisu se také obejde bez zbytečných frází. Vhodné je poděkování za čas věnovaný osobě žadatele a připomenutí, že se uchazeč těší na případnou osobní schůzku. Nesmí vynechat také uvedení dostupných kontaktů.

Nutno také zmínit, že na motivační dopis personalista neodpovídá. Není proto vhodné do něj vkládat dotazy týkající se pozice – například na upřesnění platu či jiných nabízených bonusů. Zcela nevhodné jsou dotazy například na možnost výpověď dohodou, protože už samotná otázka nahrává případné hrozící fluktuaci zaměstnance.

Motivační dopis se doporučuje zpracovávat, resp. alespoň drobně obměňovat při každé odpovědi na pracovní nabídku. Působí to podstatně lépe, než když má člověk jen strohou „šablonu“, kterou rozesílá na všechny strany. Pokud motivační dopis reaguje přímo na danou pozici, získává obvykle uchazeč plusové body navíc.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 831,00 Kč
Vybráno 53.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 150 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.