25.12.2013
Kategorie: Ekonomika

Životní zlom živnostníka: Končím s podnikáním. Dřu jen na stát

Sdílejte článek:

OD: HANA ČECHOVÁ 25|12|2013

Karel, provozující malý obchod na Chebsku, je přesvědčen, že vláda vlastně neví, jak těžký život dnes mají drobní živnostníci. Stále více doplácejí na jejich omyly, špatné reformy a na “děsivé” hospodaření státu. A to doslova.

 

 

“Už nevědí, jak by nám pustili žilou. Z půl milionu hrubého, který za rok vydělám díky tomu, že dřu od rána do večera, o sobotách, nedělích i svátcích a na vše jsem úplně sám, mi nakonec zůstane průměrná mzda. Více než polovinu zisku spolkne nájem, daň a DPH, sociální a zdravotní pojistné. Odboráři nás ale pořád považují za skupinu, která nic neplatí. Ale o velkých firmách, které zneužívají daňových rájů a o tom hazardu, kde se platí jen jakési korupční odvody, to se raději mlčí. To je nestydatost! Když jsem v zimě onemocněl s čtyřicítkami a musel ulehnout, nedostal jsem ani korunu, protože živnostník má nárok na nemocenskou až po 14 dnech nemoci. Zachází se s námi hůř než se zločinci. Proč nějaký placený odborářský či partajní tlachal mluví do živnostníků? Ať zkusí sám podnikat a pak uvidíme, jak bude uvažovat.”

 

Strach z DPH

 

Karel prozradil, proč mnozí živnostníci, které zná, zatajují část svých příjmů: “Kdyby nás tak nebuzerovali, platili bychom daně bez problémů, těch 15 procent je optimálních. Ale je nad námi bič DPH, hranici k povinnému DPH chtějí snížit na 750 tisíc. Kdo si uvědomuje, že kvůli tomu musíme najmout a platit účetní firmu? Kdo z drobných živnostníků to umí správně spočítat a dělat všechna ta přiznání a podobné kraviny. Co to je papírů, co musíme vyplnit. Pak se najednou diví, že se snižuje výběr daní. Ať vláda bojuje proti miliardám, které utíkají z hazardu a z ministerstev, z fondů EU, atd. Registrační pokladny daně nezachrání.”

 

Herna a bordel, kam se podíváš

 

Nejvíce ale Karla štve fakt, že maloobchod u nás hyne na úbytě, zatímco pár kilometrů od Chebu, v Německu, doslova kvete: “Jak to, že tam přežili pekaři, řezníci, obuvníci a další drobní živnostníci? Jak to, že tam nenarazíte na hernu? Vždyť jsme stejnými členy EU. Podívejte se v centru Chebu, herna a bordel, kam se podíváš.”

 

Co pan Karel bude dělat poté, co s podnikáním skončí: “Konečně využiji své daně. Půjdu na operaci, protože jsem si kvůli tahání zboží odrovnal páteř. A hned potom zažádám o předčasný důchod. Jinak se také může stát, že se později žádného důchodu nedočkám a na operaci mít nebudu.”

 

 

Osmdesát heren v Chebu

 

Chtěli jsme vědět, nakolik jsou Karlovy argumenty opodstatněné. Z vyjádření tiskové mluvčí chebské radnice Martiny Kuželové je evidentní, že velmi.

 

Na otázku, kolik je vlastně v tak malém městě, jako je Cheb, heren a automatů, nám sdělila: “V Chebu je evidováno v letošním roce 33 heren, ve kterých se provozuje 60 výherních hracích přístrojů. Ve městě je pak odhadem dalších 50 heren, kde jsou provozovány videoloterijní terminály a rulety, které povoluje MF ČR. Existence výherních hracích přístrojů v Chebu byla vyřešena přijetím nové obecně závazné vyhlášky, kde je jejich provozován omezeno. Povolení lze vydat pouze v části Svatý Kříž. Do konce roku ještě dobíhají povolení, která byla vydána před přijetím vyhlášky. To znamená, že v příštím roce z centra Chebu zmizí úplně a budou zde provozovány pouze přístroje povolované MF ČR.”

 

Zajímavé také je, na co jsou v Chebu používány povinné odvody z provozu heren. Kuželová vysvětluje: “Prostředky z výtěžku, které každoročně odvádějí provozovatelé VHP, jsou použity na podporu mládežnického sportu v Chebu.”

 

Každý obyvatel města dobře ví, že ony desítky heren vystrnadily z města obchody, služby, cukrárny a další potřebné a oblíbené podniky.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 5 550,00 Kč
Vybráno 15.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 94 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.