25.12.2013
Kategorie: Ekonomika

Životní zlom živnostníka: Končím s podnikáním. Dřu jen na stát

Sdílejte článek:

OD: HANA ČECHOVÁ 25|12|2013

Karel, provozující malý obchod na Chebsku, je přesvědčen, že vláda vlastně neví, jak těžký život dnes mají drobní živnostníci. Stále více doplácejí na jejich omyly, špatné reformy a na “děsivé” hospodaření státu. A to doslova.

 

 

“Už nevědí, jak by nám pustili žilou. Z půl milionu hrubého, který za rok vydělám díky tomu, že dřu od rána do večera, o sobotách, nedělích i svátcích a na vše jsem úplně sám, mi nakonec zůstane průměrná mzda. Více než polovinu zisku spolkne nájem, daň a DPH, sociální a zdravotní pojistné. Odboráři nás ale pořád považují za skupinu, která nic neplatí. Ale o velkých firmách, které zneužívají daňových rájů a o tom hazardu, kde se platí jen jakési korupční odvody, to se raději mlčí. To je nestydatost! Když jsem v zimě onemocněl s čtyřicítkami a musel ulehnout, nedostal jsem ani korunu, protože živnostník má nárok na nemocenskou až po 14 dnech nemoci. Zachází se s námi hůř než se zločinci. Proč nějaký placený odborářský či partajní tlachal mluví do živnostníků? Ať zkusí sám podnikat a pak uvidíme, jak bude uvažovat.”

 

Strach z DPH

 

Karel prozradil, proč mnozí živnostníci, které zná, zatajují část svých příjmů: “Kdyby nás tak nebuzerovali, platili bychom daně bez problémů, těch 15 procent je optimálních. Ale je nad námi bič DPH, hranici k povinnému DPH chtějí snížit na 750 tisíc. Kdo si uvědomuje, že kvůli tomu musíme najmout a platit účetní firmu? Kdo z drobných živnostníků to umí správně spočítat a dělat všechna ta přiznání a podobné kraviny. Co to je papírů, co musíme vyplnit. Pak se najednou diví, že se snižuje výběr daní. Ať vláda bojuje proti miliardám, které utíkají z hazardu a z ministerstev, z fondů EU, atd. Registrační pokladny daně nezachrání.”

 

Herna a bordel, kam se podíváš

 

Nejvíce ale Karla štve fakt, že maloobchod u nás hyne na úbytě, zatímco pár kilometrů od Chebu, v Německu, doslova kvete: “Jak to, že tam přežili pekaři, řezníci, obuvníci a další drobní živnostníci? Jak to, že tam nenarazíte na hernu? Vždyť jsme stejnými členy EU. Podívejte se v centru Chebu, herna a bordel, kam se podíváš.”

 

Co pan Karel bude dělat poté, co s podnikáním skončí: “Konečně využiji své daně. Půjdu na operaci, protože jsem si kvůli tahání zboží odrovnal páteř. A hned potom zažádám o předčasný důchod. Jinak se také může stát, že se později žádného důchodu nedočkám a na operaci mít nebudu.”

 

 

Osmdesát heren v Chebu

 

Chtěli jsme vědět, nakolik jsou Karlovy argumenty opodstatněné. Z vyjádření tiskové mluvčí chebské radnice Martiny Kuželové je evidentní, že velmi.

 

Na otázku, kolik je vlastně v tak malém městě, jako je Cheb, heren a automatů, nám sdělila: “V Chebu je evidováno v letošním roce 33 heren, ve kterých se provozuje 60 výherních hracích přístrojů. Ve městě je pak odhadem dalších 50 heren, kde jsou provozovány videoloterijní terminály a rulety, které povoluje MF ČR. Existence výherních hracích přístrojů v Chebu byla vyřešena přijetím nové obecně závazné vyhlášky, kde je jejich provozován omezeno. Povolení lze vydat pouze v části Svatý Kříž. Do konce roku ještě dobíhají povolení, která byla vydána před přijetím vyhlášky. To znamená, že v příštím roce z centra Chebu zmizí úplně a budou zde provozovány pouze přístroje povolované MF ČR.”

 

Zajímavé také je, na co jsou v Chebu používány povinné odvody z provozu heren. Kuželová vysvětluje: “Prostředky z výtěžku, které každoročně odvádějí provozovatelé VHP, jsou použity na podporu mládežnického sportu v Chebu.”

 

Každý obyvatel města dobře ví, že ony desítky heren vystrnadily z města obchody, služby, cukrárny a další potřebné a oblíbené podniky.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 110 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.