SPOLECNOST1
26.7.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Životní styl

Sdílejte článek:

VLAĎKA ŠPIDLOVÁ

SPIDLOVANetajím se tím, že nemusím dnešní cyklisty. Jo, cyklisty jsem na silnicích potkávala coby řidička od dob, kdy jsem měla čerstvý řidičák, a to už je drahně let tamu nazád, pamatuju ty strejce a tetky na plečkách bez světel, s ruksaky na zádech, přepravující se z bodu A do bodu B za účelem zapojení se do pracovního procesu či nákupu, nebo školáky, jezdící do školy ve vedlejší vesnici. Jezdilo se při kraji, v partách hezky pěkně jako husy za sebou ve štrůdlu…a to pomíjím tehdejší množství aut…oproti dnešku na okreskách tak desetinové. Jo…kde ty doby jsou….

Dneska se už nejezdí z bodu A do bodu B pouze za prací či nákupem, dneska je to cool, in, free a vůbec tak všeobecně zdravý životní styl.  Nejezdí se z nutnosti, ale ze zábavy.  Ne za prací, ale v podstatě z nedostatku práce. Dnešní cyklisté se vyznačují pocitem nezranitelnosti, absolutní přednosti kdekoliv a kdykoliv a bezbřehou arogancí. Něco ve stylu – já se bavím, a že ty spěcháš? Tak tě vydusíme….Samozřejmě ne všichni, najde se tu a tam i ohleduplný cyklista….abych nepaušalizovala.
No a do toho svého cyklo-životního stylu je také in, cool a free zapojit i děti, co možná nejmenší. Je to přece děsně prima, když se někde vzadu pár desítek metrů za rodiči, užívajícími si volného pohybu a svistu větru v uších, potácí pěti, šestileté dítko na malém dětském kolečku, sotva udrží rovnováhu. Zrovna dneska – jedu do našeho okresního městečka a na úzké ulici u výjezdu z naší malebné vísky cosi sedí. Jsem nejdřív myslela, že je to pes, kouknu lépe…a ono to tak pětileté děcko, vedle leží kolo a dítě brečí. Stáhla jsem okénko a ptám se, co se mu stalo…přece jenom i v dnešní době dítě sedící na ulici není běžným jevem…prý nic. O tak deset metrů dál, na lavičce u cesty, ve stínu lípy, sedí rodiče – asi, kola pohozená opodál. I zastavím a slušně se ptám, nevadí-li jim jejich ratolest na ulici sedící, neb kdyby něco jelo z kopce, může se do potomka klidně trefit. Odpověď – trucuje, tak ať si tam sedí. Prosím? O pár kilometrů dál, v dost nepřehledných zatáčkách, potkávám dalšího klona. Věk asi tak stejný, kolečko též, na zádech batoh – seš už velkej chlap, Ferdo. Jinak nikde nikdo. Kluk se ohlédl, když slyšel, že jede auto, a okamžitě propadl panice. Kolečko se zakymácelo ze strany na stranu, řidítka se stočila směr příkop a Ferda, Franta či, ať jsme in,  Patrik či Kevin, pohotově seskočil do toho příkopu. Ježišmarjá, to ten kluk tu jede sám? Kdepak, za zatáčkami, asi tak padesát metrů, si to sviští tatínek, vítr v uších i v hlavě. Zatroubila jsem a zuřivě zagestikulovala směrem zpět – tam někam, kde se nalézal jeho pravděpodobný syn. Otec zíral jak zjara, a pomalu obracel kolo. Vypadalo to, že snad on, v zajetí své cyklovášně, na toho kluka úplně zapomněl. 
A tak si myslím, že jsem si sama pro sebe objevila důvod dnešní proklamované “volné” výchovy, vyhovění dětským rozmarům, ono pověstné Já chcíííí v krámě…prostě rodiče jsou zpovykaní, sobečtí a líní cokoliv se svými dětmi řešit. Tak jim raději ustoupí – a mají klid. Pravda, dočasný, ale to je na dnešní mladé rodinky příliš složité uvažování. Dokážou zplodit a povít dítě, to je to nejsnadnější, ale pak zjistí, že jim to dítě nabourává jejich navyklý životní styl. A to je něco, s čím se nehodlají smířit. A tak tahají mrňata na kolech na frekventované silnice, místo aby s nimi šli třeba do parku nebo do přírody i s tím kolem, aby se dítě naučilo kolo ovládat. Jenže to by museli obětovat, probůh, obětovat! svou cyklovášeň,že.
 A proč že se rodiče masově nebouří proti očkování čím dál tím mladších dětí, proti jejich plánované segregaci, vyčleňování, případnému ponižování? Ze stejných důvodů – jednak – být očkován je dneska in, čert vem případné následky, co by tomu přece řekli ovčí facebookoví přátelé, jednak je moc práce se vzepřít – a ještě kvůli vlastnímu dítěti, kdo na to má mít čas, nervy, chuť obětovat společenský kredit, kariéru, pohodlí a v neposlední řadě – co ta dovolená v Chorvatsku…
I my, starší, na tom máme svůj podíl. Chtěli jsme dopřát svým dětem to, co jsme sami neměli. Svobodu, volnost, možnost volby…ale ono se nám to tak nějak zvrtlo. Místo svobody naprostá absence zodpovědnosti, místo volnosti sobectví a místo možnosti volby nekompromisní nárok. Na cokoliv, co chci. A oni takhle –  ještě ve větším měřítku – vychovávají své děti.
Životní styl. Nevaž se, odvaž se. Nepřemýšlej, konzumuj. A věz, že ty, jedině ty, jsi nejlepší.
Sakra, to bude ale držkopád……
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 017 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (44 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
105 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)