banklichva
11.6.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Životní pojistka k hypotéce patří. Proč a kdy ji sjednat?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Životní pojištění je pro řadu lidí zcela nadbytečné. Mnozí ho považují za výdaj, který zatěžuje rozpočet domácnosti a nic nepřináší. Proč se s ním tedy zatěžovat při splácení hypotéky, kdy rodina už tak má co dělat s pravidelnou měsíční splátkou?


Hypotéka je závazek, kterého se nezbavíte během několika měsíců. Mnozí se s ní potýkají i desítky let. Ve většině případů je hypoteční splátka nastavena tak, aby ji hravě zvládnul pokrýt rodinný rozpočet. Jenže ne nadarmo se říká: „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.“ Stačí tak málo a vmžiku se můžete potýkat s nevyrovnaným rozpočtem a s chybějícími penězi na zaplacení splátky. Pro takové případy je vhodné mít sjednané životní pojištění.

Životko je oporou rodinného rozpočtu

Životní pojistka pomůže v nepředvídatelných situacích, kdy rodině vypadne příjem živitele. Pojištění ale neoperuje pouze se smrtí pojištěnce, vztahuje se i na další rizika, jako jsou:

 • úrazy,
 • dlouhodobé onemocnění,
 • trvalá invalidita.

Pojistný produkt je pomocnou berličkou, která často stojí za tím, že kvůli zdravotním problémům rodina nepřijde o zastavenou nemovitost.

Životní pojištění vám přinese lepší podmínky pro splácení

Některé banky vám hypotéku nesjednají bez uzavření smlouvy o životním pojištění a smlouvy o pojištění nemovitosti. Životko je nezbytné pro finanční ústavy především:

 • u starších žadatelů o hypoteční úvěr,
 • u klientů s nižší bonitou,
 • u lidí žádajících o hypotéku s vysokou hodnotou LTV.

Uvažovat o ní ale mohou i ostatní klienti, kteří nespadají do výše tří zmíněných skupin. Proč? Kromě toho, že životní pojištění je skvělou oporou, je i výborným vyjednávacím nástrojem o výši úrokové sazby. S životkem máte vyšší šanci na nižší úrok.

Kdy si sjednat životní pojištění?

Kromě životního pojištění a zmíněného pojištění nemovitosti je vhodné si k pořízení vlastního bydlení na úvěr sjednat i pojištění domácnosti a pojištění neschopnosti splácet.

Obě tyto pojistky se sjednávají až při pořízení nemovitosti a úspěšném schválení hypotéky. Avšak životní pojištění je vhodné uzavřít ještě dávno předtím. Pakliže budete o úvěr na bydlení žádat až po čtyřicátém roce, je možné, že vám životko už žádná pojišťovna neuzavře.

Kalkulace pojistky se odvíjí od dvou faktorů, kterými jsou:

 • zdravotní stav klienta,
 • věk klienta.

Kombinace v podobě vyššího věku klienta a zdravotních komplikací by vám v budoucnu mohla přinést nálepku „nepojistitelný.“

Životní pojištění není pouze jedno

V nabídce pojišťoven se můžete setkat se třemi typy pojistky.

 • Rizikové životní pojištění
 • Kapitálové životní pojištění
 • Investiční životní pojištění

Rizikové kryje případné úmrtí klienta. Kapitálové zas ocení ti, kteří chtějí pojištění běžných rizik skombinovat se spořením, a investiční přináší tzv. rezervotvornou část pojistky.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.