EKONOMIKABANKROT
20.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Život na „brzdy“ snad skončí

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Rodiny vyrážely na víkend z bytu na hypotéku v autě na úvěr „zažívat zážitkové zážitky“, kutálet se v plastových koulích a jezdit na plechových bobových drahách. V pondělí potom otec nebo matka škemrali v zaměstnání stravenky.

Česko vykazuje v souvislosti s nemocí COVID-19 celkem tři stovky mrtvých. Vzhledem k věku a dalším nemocem, kterými trpěli, většina z nich by zemřela i na komplikace spojené s běžnou chřipkou. Zatímní náklady na zastavení tuzemské ekonomiky se rovnají částce 300 miliard korun, což odpovídá nově plánovanému schodku státního rozpočtu na letošní rok. U tohoto čísla ale určitě nezůstane, protože na koronavirus se bude ještě několik let svádět všechno možné i nemožné. Ruce jsou nataženy, penězovody připraveny.

Nejde o nějakou lacinou kritiku. Opatření vlády na začátku března byla poplatná míře znalostí o koronaviru a vystrašenosti obyvatel. Dnes je třeba toto cvičení na skutečnou pandemii, katastrofu nebo válku co nejdříve ukončit a situaci vrátit do normálu. Nikoliv ovšem normalizovat v českém slova smyslu. Vyhánět z domu kuny tím, že zapálíme půdu je bláznivé a drahé. Při nocování pod širákem můžeme zemřít chladem, na zápal plic nebo zánět ledvin. A přesně tohle nám při rozvratu hospodářství a na něm závislém zdravotnictví reálně hrozí.

Zkusme spíše zpytovat svědomí, jak jsme žili době předkoronavirové. Karanténa nám dala šanci ke zklidnění a přemýšlení o pomíjivosti všehomíra, zdraví, štěstí, bohatství, i svobody. V každém životě dochází k nenadálým zvratům. Najednou mohou být pryč sociální jistoty, plány na pořízení bydlení, koupi auta, dovolenou a koulí na krku se stávají dluhy. Vždy se ozývá, to jsme tedy nečekali. Stát, firmy i lidé žili takříkajíc „na brzdy“. S dluhy, bez zásob a rezervních peněz, doufajíc, že stále bude lépe a současné výdaje se uhradí z budoucích příjmů. Rodiny vyrážely na víkend z bytu na hypotéku v autě na úvěr „zažívat zážitkové zážitky“, kutálet se v plastových koulích a jezdit na plechových bobových drahách. V pondělí potom otec nebo matka škemrali v zaměstnání od obezřetnějších kolegů stravenky, aby se mohli naobědvat.

Ke konci roku 2019 činil státní dluh 1,74 bilionu korun při letošních plánovaných výdajích 1,668 bilionu korun. Poměr těchto dvou čísel (95,8 procent), ukazuje, že stát funguje a rozdává služby skoro celý rok na „sekeru“. I my osobně si žijeme nad poměry. Velká část toho, co lidé vlastní, je pořízeno na dluh, a díky němu předbíháme ekonomickou realitu zhruba o 10 let. Vše drží pohromadě pouze naše naivní důvěra v nepodložené peníze. Jenže 1. března jsme si také mysleli, že vše je jisté a trajektorie růstu míří donekonečna. Stačilo mávnutí netopýřích křídel a svět byl na kolenou.

Dluh je hřích, střezme se ho. Stát místo trvale neudržitelného zadlužování ať přejde k vytváření stálého rozpočtového přebytku. K osobnímu zadlužování přistupujme jako k alkoholu a kouření. Společensky jej tak nějak tolerujme, ale potlačujme.

Sledovat návrhy na cestu z dnešní krize, na prospěšnosti inflace, jak se Česko může (a musí) více zadlužit a že centrální banka má nakupovat „cenné“ papíry, jsou pro některé lidi, včetně autora vskutku mučivé. Opět se připravuje útěk před realitou. Již chápu, jaké zoufalství cítil Ignác Sommelweis, když se bezmocně díval, jak kolegové a studenti s rukama špinavýma z pitevny přichází z čirého ignorantství zabíjet rodičky. Dnes se zabíjí naše peníze i budoucnost. Centrální banka, přes formální nezávislost, se stala poskokem vlády a bude „léčit“ kdejaké zakašlání. Místo prozření se nemocná herka dluhového hospodářství bude ještě více bičovat a pohánět k rychlejšímu běhu ve snaze dohna to, co nám zdánlivě od začátku roku uteklo.

Přitom je to tak zbytečné. Centrální banka spravuje rezervy ve výši 3,4 bilionu korun. Valnou část této ve světově unikátní sumy vytvořila z ničeho a zfalšovala v době tzv. měnových intervencí od listopadu 2013 do dubna 2017. Škoda vznikla již v minulosti, netřeba vršit další chyby. Stačí centrální bance zákonem odebrat pár set miliard korun a použít je na sanování rozpočtového schodku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 071,54 Kč
Vybráno 45.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 667 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...
politicon.cz
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.