2.10.2015
Kategorie: Ekonomika

Živnostníci, stále (toho) nemáte dost?

Sdílejte článek:

RED-MILAN ROMAN 02|10|2015

OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná, nebo prostě živnostník je přirozeným tahounem a pilířem každé domácí ekonomiky. Za předpokladu, že stát funguje tak jak má a váží si těch, kteří se živí prací.

Živnostníci jsou lidé, kteří v ČR žijí, bydlí, mají tu rodiny, známé, děti jim chodí do našich škol, a proto se jen tak nesbalí a neodejdou do zahraničí za daňovými úlevami. Přesto jsou tyto osoby nejvíce šikanovány ze strany státu. Stát si prostě řekne: Naložme jim, vždyť oni to snesou! Ještě nemají dost!

Ne, to není jen bezbřehá kritika. Položme si na stůl pár faktů. 

Výše minimálních odvodů dosáhla v roce na úroveň 3740 Kč, socální pojištění 1943 Kč a zdravotní 1797 Kč. Je to částka, kterou bude muset OSVČ státu zaplatit bez ohledu na to, jestli něco ten měsíc vydělá nebo ne. Tedy živnostník vždy prvního v měsíci vstane, uvědomí si, že ručí celým svým majetkem za podnikání, a že má opět dluh 3740 Kč, který musí státu zaplatit. Však, jen kdyby zkusil nezaplatit …

Navíc si tento živnostník bude muset sám najít práci, kterou udělá a po vystavení faktury se bude modlit, že mu ji i zaplatí. Pokud má to štěstí, že nepracoval pro velkou stavební firmu, jejíž majitel se kamarádi s vládou a tato firma mu za vykonanou práci i zaplatí, pošle státu 3740 Kč a musí si hledat další práci, aby uživil sebe a svou rodinu. Pardon, zapomněl jsem, pokud živnostníkovi jeho fakturu neuhradí, i tak bude muset státu odvody zaplatit. 

zl

Raději nebudu rozvíjet myšlenku, že tento živnostník má možná nějaké zaměstnance, které tak “vykořisťuje”, že musí vydělat ještě i na jeho odvody a mzdu a až nakonec zůstávají nějaké peníze i jemu.  Živnostník ve srovnání se zaměstnanci nemá nárok na placenou dovolenou, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud onemocní a kvůli tomu zaplatí odvody co i jen o den později, nedostane žádné nemocenské. Právě naopak, dostane pokutu za prodlení. 

Samozřejmě, nevyplácí se ani přehnaná aktivita ať už živnostníka, nebo i jeho rodiny. Pokud se rozhodne pracovat i o víkendech, například v stánku na různých akcích, a jde s ním celá rodina, aby alespoň chvíli byli spolu a pomohou mu vybalit kelímky z obalu, tak se jako blesk z čistého nebe zjeví kontrolor z Inspektorátu práce a pokuta třeba 50 000 je na světě. Proč? Protože mu dcera vybalovala kelímky a není přihlášena v Sociální pojišťovně, nemá smlouvu, její otec za ni neplatí odvody, čili ji zaměstnává načerno. No co tohle je …?

Zatímco se živnostník po této návštěvě stačí v stánku zamyslet, zda má celá jeho námaha smysl, přihrne se paní z Hygieny a spustí: vy tu nemáte dostatek personálu, nebo toaletu, nebo příbory, nebo nevícoještě, ale máte tu pokutu 6000 Kč. Myslíte si, že návštěvní den skončil? Ale kdepak. Přijde ještě pán z BOZP a spustí: Vy nemáte hasicí přístroj metr od stánku? Až tady, dva metry v autě? No toto? Bohužel řekne smutným, přímo soucitným hlasem, tak to máme za dva tisíce. A tak dále … Ne, tyto příklady nejsou vymyšlené. Vyprávěli mi je živnostníci, se kterými jsem se v uplynulých měsících setkal.

Živnostníky bytostně potřebujeme. Zlepšují služby, jsou ochotni pracovat i tehdy, když jiní chtějí po své práci zaslouženě odpočívat. Živnostníci mají v sobě ten motor, který je žene. Nežebrají sociální dávky, ani podpory na pracovní místa. Sami si umí najít práci, mnohdy si sami vedou účetnictví. Nechtějí od státu nic. Chtějí od něj jen svatý pokoj. Naopak, stát od nich chce stále více a více a do jejich motoru jim ještě i sype písek.

Nebo máte pocit, že stát živnostníkům nějak pomáhá, jak se chvástá Sobotkova vláda, či vlády předcházející. Že se nějak zlepšují podmínky pro podnikání? Čím? EET, daňová hlášení, byrokratická buzerace, zvyšování daní … stále toho nemáte dost?

Námět: Milan Roman  

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 11 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
11 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.