SEOHYP1
12.8.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Žijete od výplaty k výplatě? Díky následujícím tipům to dokážete změnit

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Od výplaty k výplatě žije v České republice více než milion lidí. Starat se o peníze není žádná věda. Díky následujícím tipům to můžete změnit.

Od výplaty k výplatě

Patříte také mezi ty, kdo žije od výplaty k výplatě? Mnoho lidí trápí finanční problémy z důvodu nízkych příjmů nebo proto že neumí s penězi zacházet. Konzumní způsob života nás nutí utrácet. Půjčujeme si peníze na často zbytečné věci, které nám dávají pocit výjimečnosti. Často je to z důvodů, že chceme udělat dojem na souseda, partnera nebo dopřát dětem drahé věci a životní nadstandard.

Tuto situaci lze přitom zlepšit velmi jednoduše. Ne vždy je nebankovní půjčka to správné řešení. Začněte tím, že si budete veškeré příjmy a výdaje pravidelně zapisovat. Snadno tak zjistíte, kolik měsíčně dáte za energie, mobily, cigarety, alkohol nebo třeba sladkosti. Po měsíci zjistíte, že jsou některé vaše výdaje naprosto zbytečné. Pečlivě vedené domácí účetnictví vás naučí zacházet s penězi mnohem lépe.

Vyhněte se zbytečným výdajům z rozpočtu

  • Jídlo

Lidé si často neuvědomují, že utrácejí za věci, které ve skutečnosti nepotřebují. Utrácet méně za jídlo neznamená nakupovat nekvalitní potraviny. Je vhodné si efektivně plánovat spotřebu jídla tak, aby nedošlo k jeho vyhazování. Také snažte se kupovat jídlo za výhodnější ceny, porovnejte si Kaufland leták, Lidl leták nebo Tesco leták a jděte nakupovat tam, kde mají na většinu potravin co vy potřebujete slevy!

  • Půjčky

Stovky tisíc lidí platí za své půjčky nemalé poplatky. Tímto připravují svůj rodinný rozpočet o peníze, které by mohli uspořit. Půjčka bez příjmů však může být i přínosem, pokud si ji sjednáte zodpovědně. Pokud víte, že nemáte příjem pouze nyní a máte už zabezpečený příjem další měsíce (jste pouze naoko ve zkušební době), tak půjčka bez dokládání příjmu nemusí být na škodu. Je potřeba ji vybírat pomocí online srovnání, které trvá pár sekund a ukáže vám, jaká půjčka je pro vás ta nejvýhodnější. Chcete-li si půjčit, je potřeba vybírat vhodnou půjčku.

  • Poplatky a účty

Problémem rodinného rozpočtu jsou také vysoké poplatky a účty za energie, za mobilní telefony, nejrůznější služby. I toto lze vyřešit změnou dodavatelů za levnější. Porovnávat lze i tarify energií, telefonů i pojištění či povinného ručení na auto.

  • Cigarety a alkohol

Nemalý finanční výdaj pro rodinu jsou také cigarety alkohol, zejména pokud kouří oba partneři.

Hlídejte si veškeré platby

Abyste měli přehled o svém rozpočtu, hlídejte si veškeré platby. Mějte přehled o tom co a kde platíte. Z vašeho účtu by měly pravidelně odcházet všechny důležité platby za nájem, energie, splátky úvěrů, atd. S protějškem si nastavte pravidla. Nejlepší je platit vše z jednoho účtu, o kterém máte přehled i vy.

Hlídejte si zůstatek na účtu

Hlídejte si zůstatek na účtu, abyste se nedostali do nepovoleného debetu. Banka vám může vypovědět smlouvu nebo naúčtovat pokuty. Je vhodné si sjednat u banky například kontokorent, který vám poslouží pouze jako finanční rezerva.

Snažte se spořit si

Snažte se každý měsíc vytvářet finanční rezervu. Spořit můžete i menší částky, kdy se finanční rezerva hodí na nečekané výdaje. Částku si dávejte bokem hned, na běžném účtu si nechávejte peníze na živobytí.

Konsolidujte

Platíte vysoké měsíční splátky a nezůstává vám na nejnutnější výdaje? Pak je na čase uvažovat o konsolidaci. Díky konsolidaci můžete ušetřit tisíce korun v rozpočtu. Zpravidla dochází k tomu, že se vám sníží splátky, prodlouží doba splatnosti. Nejprve si spočítejte, zda se vám konsolidace skutečně vyplatí.

Fakt, kolik peněz měsíčně zbytečně utratíme, je ovlivněn našimi návyky. Tyto návyky jsou ovlivněny prostředím, ve kterém žijeme. Chodíte s kolegy na cigaretu? Každý pátek večer chodíte hrát poker? Tyto návyky je poměrně obtížné změnit, ale ne nemožné. Nastavení finančního stropu vás donutí přistupovat ke svým penězům zodpovědněji.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.