pravdalez
18.4.2019
Kategorie: Společnost

Žijeme ve zvláštní době. Pravda se zakazuje a lež se netrestá

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplovaStarostu i té nejmenší obce dnes může kdokoli urážet a napadat, dokonce i lživými výroky. Musí to prý vydržet, když jsou politiky. Běda ale říct, že příslušník nějakého etnika je nemakačenko a žije z celou početnou rodinou z našich daní.

V případě toho starosty se zaměňuje svoboda slova s právem kohokoliv jakkoli hrubě dehonestovat, bez ohledu na pravdu, a to jen proto, že je ve veřejném životě.
.
V tom druhém případě budeme patrně označeni za rasisty (extrémisty, xenofoby či populisty), a to přesto, že daný výrok by byl v daném případě pravdivý – pravda totiž ve vyloučených lokalitách nikoho nezajímá. Pod záminkou ochrany svobody slova tak tolerujeme a někdy až tleskáme hulvátství nejhrubšího zrna, páchané vůči slušným lidem, a na druhé straně nám zakazují říkat pravdu ze zdánlivě ušlechtilých důvodů pomoci menšinám – o těchto menšinách.Co k tomu říct…
.
Toho prvního fenoménu, tedy domnělého práva ve jménu svobody slova urážet hrubě kohokoliv z politiky i v té nejmenší Horní Dolní, se hrubě zneužívá, a toho druhého fenoménu údajného boje proti diskriminaci se zneužívá rovněž – zneužívají ho ty menšiny, aby se bez námahy dostávaly k tomu, co si ostatní většinová společnost musí zasloužit prací, úsilím, snaživostí. Zkrátka určití lidé přijdou ke všemu jen proto, že si z jejich údajné diskriminace někdo udělal program, a co si budeme nalhávat, někdy i pěkný byznys. Připomeňme jen sociální bydlení, jaké se v tom točily a točí peníze. Kdyby se věci daly napravit, už dávno napraveny byly – ale naturel určitých lidí prostě předělat nejde, pokud oni sami nechtějí. Ostatně to se týká i příchozích migrantů. Nemáme šanci je změnit, a oni se ani změnit nepřicházejí. Přicházejí si přivlastnit bez práce to, co jsme tu budovali my staletí.
.
Jak je tedy možné, že ke starostovi či starostce malé obce si může kde kdo dovolit to, co si dovolí, například ho nazvat “pijavicí, která žije z našich daní” (reálný výrok na jednom zastupitelstvu) – a nic se neděje, ale současně kdyby naprosto stejný výrok o “pijavici, která žije z našich daní”, padl vůči občanu romské národnosti, který, ač zdráv, nikdy nepracoval, bude to trestný čin? Proč nepoužíváme stejný metr?.

Svoboda slova není právo urážet. A ani starosta malé obce či malého města si nemusí dát všechno líbit. Kritika může být tvrdá, odhalující i závažné věci, ale nikdy nesmí být dehonestující svými výrazy a malostí. A už vůbec nesmí nikdo o nikom beztrestně lhát. Ochrana osobnosti se dotýká každého, a to, že politikové musí vydržet více, neznamená, že musí vydržet vše.

.

Pokud budeme připouštět, tolerovat nebo dokonce obhajovat záměnu svobody slova za právo zasahovat hrubě do osobnosti člověka jen proto, že chce působit ve veřejném životě, nikdo z kultivovaných lidí do politiky nepůjde. A potřeba by jich tam byla jako soli.

.

A pokud to bude tak, že zatímco starostu můžeme urážet co libo, ale kolem jiného budeme chodit po špičkách jen proto, že má jinou barvu pleti, ocitáme se ve společnosti, která je nespravedlivá, nechová se v obdobných situacích ke všem stejně, tedy škrtla rovnost občanů před zákonem. A to není v právním státě prostě možné. 

.

Nemůžeme zakazovat pravdu pod hrozbou trestu, a nemůžeme naopak bez trestu nechat šířit jasné lži. A chceme-li žít v kultivované společnosti, musíme dbát ochrany osobnosti všech – nejen některých. Starosta malé obce si zaslouží stejnou právní ochranu své osobnosti, jako příslušník jakékoli menšiny.

.

Osobnost máme každý stejnou, a chrání ji zákony této země. A nechrání ji jen pro někoho – ale pro všechny.

 .
Rovnost před zákonem bychom si tedy měli uvědomit v každé konkrétní situaci, a tvrdě ji začít vyžadovat.
Protože jen taková společnost je spravedlivá, jen taková společnost je právním státem.
 .

 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 130 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
28 komentářů