ZDRAVPOJ
14.8.2020
Kategorie: Společnost

Žijeme v normální zemi?

Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ

To poznáme obvykle tak, že slova a názvy institucí alespoň vzdáleně odpovídají významům slov, případně tomu, co daná instituce dělá. Ne, nebudu tu lacině mluvit o ministerstvu pravdy, nebo lásky, tak daleko (zatím) nejsme, a ten román stejně četlo tak málo lidí, že by to nemělo smysl.

Ale co třeba pojišťovny?

Jak je definováno pojištění? Ve zkratce. Pojištění je závazek pojišťovny, že bude tlumit pojištěnému škody z předem dohodnutých událostí. Pojištěný se oproti tomu zavazuje, že bude platit pojistné. Tolik stručně bez složitých právních definic a pojmů. V drtivé většině to tak i u nás funguje. Nebudeme tu ani rozebírat jak se jedna, či druhá strana pokouší tu druhou nějak doběhnout buď falešnými nehodami, nebo naopak nejasným zněním smlouvy.

Ale v podstatě pojišťovna odhadne, s jakou pravděpodobností ten který klient po ní bude vyžadovat pojistné plnění a podle toho mu nastaví výši pojistného. Takže člověk, který už odepsal v bouračkách deset aut, bude mít pojistné vyšší, než strejda, který vyjede jednou týdně z jedné vesnice do druhé. Pokud se já pojistím, že dostanu milion, pokud vyhraju The Open, budu platit asi tak korunu měsíčně, zatímco Tiger Woods to bude mít podstatně dražší. Takhle pojištění v kostce funguje. Pojistná matematika je složitá a kdo ji ovládá, mívá v pojišťovnictví zajištěné slušné živobytí.

S jednou výjimkou.

Tou je u nás zdravotní pojištění. Jak si brzy ukážeme, není to pojištění a pojišťovny nefungují, a díky stupidním zákonům ani nemohou fungovat, jako pojišťovny.

Už určení výše pojistného není tak složité jako u běžných pojištění. Počítá se jediné — kolik vyděláte. Na to, aby pojišťovna určila výši pojistného, jí stačí znát váš hrubý plat.

Zákon pak stanoví, že budete platit 13,5 procenta z toho, kolik vyděláte. Navíc, aby se vám to nezdálo moc, vy platíte jen 4,5 % a 9 zaplatí váš zaměstnavatel.

Už tady je první zádrhel. Pojišťovně je fuk, jestli máte morbidní obezitu, hulíte 60 denně a večer do sebe naklopíte sedm plzní a tři rumy, nebo jestli jste jogín, s vyváženým jídelníčkem, či naopak provozujete nějaký rizikový sport. Sazba je jediná 13,5 % a basta.

Procentuální učení výše platby je typické buď pro výpalné, nebo pro daně. Jedno od druhého se liší jen tím, že o daních se hlasuje.

A to není jediný důkaz toho, že zdravotní pojištění není pojištění, ale daň, kterou nespravují pojišťovny ale jakési státem tvrdě řízené agentury.

Jak by postupovala pojišťovna, kdyby se objevil nějaký jev, který by ji nutil platit čím dál více na sanaci škod z toho jevu?

Dejme tomu vyšší počet dopravních nehod.

V normálním světě, by pojišťovna do svých smluv dala, třeba povinnost být připoutaný, střízlivý, a stanovila by třeba rychlostní limity, do kterých by hradila škodu.

K tomu by spustila například kampaň, že je fajn se poutat a nechlastat před jízdou. A ono se to víceméně děje, právě proto, že pojišťovny jsou pojišťovnami (i když i do toho stát neúměrně vstupuje, ale to koneckonců do všeho).

Co by tedy pojišťovna dělala, v případě rozšíření nějaké nemoci, dejme tomu přenosné kapénkami, která by si v určitém počtu případů vyžádala nákladnou intenzivní léčbu?

Nu taková pojišťovna by si třeba zjistila, že respirátor FFP3 téměř na 100 % zabrání infekci kapénkami. Takže taková pojišťovna by svým pojištěncům důrazně doporučila, tento nosit na veřejnosti, protože by si spočítala, že spoléhat na doma šité a bůhví jak dlouho nošené ústenky je spolehnutí asi jako na volební sliby ANO. Některé pojišťovny by si spočítaly, že než aby jejich pojištěnci byli bez příjmů na jednotkách intenzivní péče, a tak jim nepřinesou nic než náklady, tak by na pořízení respirátoru přispívaly.

Slušný stát, by jim pak mohl tyto náklady v rámci krizového řízení při pandemii i nějak přispívat.

Ale protože nežijeme v normálním státě, tak od zdravotních pojišťoven nebylo slyšet ani slovo a vláda se předhání v efektních, ale bohužel zoufale neefektivních opatřeních.

Takže podpořím staré novinářské rčení, které říká, že pokud je v nadpisu článku otazník, odpověď zní ne.

Nežijeme v normální zemi, ale bohužel asi žijeme v normálním státě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 388 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
politicon.cz
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.