DEN+DAŇOVÉ+SVOBODY+23.6.
17.9.2018
Kategorie: Ekonomika

Žijeme v neliberální pseudodemokracii

Sdílejte článek:

JÁN ORAVEC

„Můžeme být vděční, že žijeme v liberální demokracii.“ Tuto větu jste možná i Vy slyšeli mnohokrát. Můj problém s tímto tvrzením je, že dnes už nevyjadřuje podstatu politické reality, v níž žijeme.
A opakovaným omíláním této fráze ji jen mlží. Přispívají k tomu i uznávání politologové, možná i proto, že jim chybí každodenní zkušenost s antiliberálními a nedemokratickými tendencemi v praktické politice. Jistě mi proto odpustí tento malý exkurz do jejich politologického „zelí“.

Neliberální Slovensko

Pojem „illiberal“ je obvyklé používat pro označování vývoje v zemích, kde vlády a politici s autoritářskými sklony omezují některé občanské svobody či institucionální pojistky na jejich ochranu. Jsem přesvědčen, že ve skutečnosti do této kategorie patří i mnoho jiných zemí, které rády ukazují prstem na takzvané viníky. Patří tam dokonce všechny vyspělé země. A to i ty bez otevřených autoritářských tendencí, včetně Slovenska. Proč?

Kvůli plíživému omezování některých svobod. Dostali jsme se do kůže té pověstné žáby, kterou vaří tak pomalu, že si toho ani nevšimne. Asi se všichni shodneme, že klíčovým kritériem pro dělení zemí na liberální a neliberální je jejich schopnost vytvořit příznivý rámec pro rozvoj svobody. Podstatné však přitom je zdůraznit, že občanské svobody jsou neoddělitelné od ekonomických svobod. Země lze považovat za liberální, když chrání stejně občanské i ekonomické svobody. Pokud občanské či ekonomické svobody omezují, jsou neliberální.

Ekonomická (ne)svoboda

My patříme mezi neliberální země jednoduše proto, že jsme přestali být ekonomicky svobodnou zemí. Téměř nikdo si toho nevšiml, ale přesto je to tak. Problém je, že společnost je mnohem citlivější a připravenější ochraňovat jiné svobody, mnohem méně citlivá je v případě ekonomické svobody, jejíž omezování dokonce často podporuje. Dnes například máme lidi, kterým leží na srdci řekněme svoboda zvířat, svoboda podnikatelů je však téměř každému ukradená. Nebo pokud se vláda pokouší omezovat svobodu tisku, okamžitě je na nohou celá společnost. Když však vláda zas a znova odkrajuje ze zbytků ekonomické svobody, nikoho to „netankuje“. Pouliční protesty mobilizující odpor jsou sice teoreticky možné, v praxi nepředstavitelné, protože nejde o novináře, ale o nesympatické podnikatele.

Ekonomické svobody jsou však stejně důležité jako svobody občanské. Dnes se tváříme, že občanské svobody chráníme, stále více jich však zastiňujeme vymyšlenými právy, což je však na samostatnou diskusi. Zároveň ale úplně ignorujeme, že ekonomické svobody jsou salámovou metodou devastovány. A tak jsme se dostali do situace, kdy je podnikatel od první sekundy od založení firmy předmětem nesčetných regulací, které mu neumožňují svobodně podnikat, ale stále více mu zužují prostor dovoleného.

A jelikož se tak děje nejen přičiněním slovenské exekutivy a parlamentu, které vzešly z voleb, ale dnes už ve velmi významné míře přičiněním Evropské komise, kterou na Slovensku nikdo přímo nevolil, mnohem výstižněji než „žijeme v liberální demokracii“, je tak tvrzení „žijeme v neliberální pseudodemokracii“.

Autor: Ján Oravec na slovenském Hayek.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiřina Infnerová 400,- Kč

Celkem za měsíc: 5 000,00 Kč
Vybráno 14.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 72 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.