zemanbabisch
12.11.2018
Kategorie: Politika

Žijem ve zvláštní době

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Žijem ve zvláštní době. Tak trochu komické. Tragikomické. Prezident Miloš Zeman, o jehož špatném zdravotním stavu diskutuje národ, se vrátil z Číny ve zdraví, zato tam umřel jeho lékař.

.
Poslanec Marián Jurečka z KDU-ČSL, který se veřejně podivil nad mírou nezájmu prezidenta o osud jeho lékaře, si za to vysloužil od hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka titul „svině“ – pro jistotu ještě zopakovaný. Na jednu stranu mě překvapilo, že hradní mluvčí nepoužil některý z daleko šťavnatějších odborných termínů ze slovníku svého zaměstnavatele – ale zřejmě to mají rozdělené: prezident mluví o „….ách“ a „….ech“, a jeho mluvčí jede za slušného: pouhá „svině“; na druhé straně je fakt, že konzervativní lidovec – a zemědělec – Marián Jurečka byl i z pouhé „svině“ tak konsternován, že si, jak mi to připadá, napříště odpustí vůbec každou kritiku „pana prezidenta“. Večer jsem byl na mši u svatého Tomáše v Brně – a pan kaplan použil, i když ve zcela jiné souvislosti, výraz „svině“ i ve svém kázání; myslím, že do tohoto kostela hned tak znova nepůjdu.
.
Žijeme ve zvláštní době: prezident Zeman musí být přece jen unaven, protože si nechal ujít velkolepé oslavy stého výročí konce první světové války v Paříži, s desítkami prezidentů a premiérů, a hlavní roli českého zástupce na těchto oslavách přenechal Andreji Babišovi. Ten, sám veliký filantrop, vždy rozdával plnými hrstmi, se stačil vyjádřit, že část peněz na zbrojení by se měla vynaložit na pomoc chudým lidem; patrně měl na mysli sociální dávky. Francouzský prezident Macron je jiného názoru.
.
Kromě filantropa je Babiš také veliký čtenář, bez knížky nedá ani ránu, a proto i s manželkou včera navštívil spisovatele Milana Kunderu a jeho ženu Věru. Tři hodiny se všichni bavili o literatuře, o vhodné míře reflexivity v románu, o možnosti konstruovat román jako původní sbírku povídek, o pomalosti a o zapomnění.
.
Milan Kundera sídlí ve svém pařížském bytě a v oblíbené restauraci jako veliký guru a vyznamenává vybrané české nuly tím, že jim uděluje audience. Přijatí hosté se pak mají čím chlubit, jak řekl Andrej Babiš, „až do konce svého života“. Kundera tím trochu připomíná svého oblíbeného kolegu Johanna Wolfganga Goetha, který podobně rezidoval ve svém domě ve Výmaru a poskytoval audience rozechvělým celebritám z přelomu 18. a 19. století. Při návštěvě premiér hostiteli navrhl, že se zasadí, aby mu bylo uděleno české občanství; někdejší československé občanství Milanu Kunderovi odebrali Babišovi současní političtí spojenci komunisté někdy v sedmdesátých letech. Žijeme ve zvláštní době: Babiš sice „navrácení“ českého občanství navrhl, ale když se tím pochlubil před novináři, dodal, že „nezná přesný postup pro navracení občanství, ale bude se o tom informovat.“ Hlavně že slibuje.
Ostatně Kundera o české občanství myslím zvlášť nestojí: když nemá českou návštěvu, rád zdůrazňuje, jaký je Francouz.
.
Vedle těchto světodějných událostí se úplně ztrácí drobná postava Emmanuela Macrona; pán Elysejského paláce se vyslovil (vhodné téma pro předvečer oslav konce války!) pro vybudování jednotné evropské armády, co by nás bránila „před USA, Čínou a Ruskem“, a když se popuzeně ozval americký prezident, tak Macron řekl, že to tak nemyslel. Při setkání v rámci oslav si prý všechno vyříkali. A nejen to! Trump také slíbil, že se nesetká (aspoň ne oficiálně) s ruským kolegou Putinem, který také slaví v Paříži; setkání Trump – Putin, jak se obával Macron, by mohlo zastínit francouzského hostitele…
.
Žijeme… Ale to už jsem myslím řekl.
.
                                                                   
.
Autor: František Schildberger
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 7 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,24 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.