temple-mount-jerusalem-israel
22.7.2021
Kategorie: Historie

Židé: Vyvolený národ Jahveho, jejich Starý Zákon ovlivnil teologii křesťanů i islámu

Sdílejte článek:

ROMAN BEDNÁR

Historie Židů odráží jejich neobyčejně těžký, tisíciletí trvající boj o existenci a nezávislost. Je plná zvratů a nekonečných bolestí, zklamání, nadlidských hrdinství a geniálních činů. A nad vším tím neustále byl a se vznášel duch jediného a jedinečného boha Izraeli, Hospodina, bez kterého přítomnosti a nezlomné víry Židů na jeho moc by tento národ už dávno zmizel z jeviště dějin a dnes by neexistoval.

Abraham, Mojžíš a skvělí a velmi moudří židovští proroci a rabíni nejprve dokonalým psychologickým způsobem přivolali k “životu” všemocného Jahveho, zaseli a hluboce ho vštípili do povědomí svého národa a neúnavně dohlíželi na to, aby toto úžasné a jedinečné “semínko” nejen vzešlo, ale aby se navždy nesmazatelný rozrostlo a stalo se trvalou duchovní potravou židovského národa, která mu dala tak silné energie a schopnosti, a to nejen ve víře, ale také v oblasti myšlení a intelektu, jaké neměl žádný jiný národ na světě.

Odkdy se pamatuji, tak mě vždycky fascinovaly neobyčejné příběhy, mimořádné události, vynikající myslitelé a velké taje a záhady. To vše nabízí historie, a to takovou měrou, jako žádná jiná vědecká disciplína. Vždyť historie je jakýmsi pojítkem všech vědních oborů. Každý vynález, každý objev, každá vědecká teorie, každá převratná událost, to vše se odehrálo v jistém časovém horizontu, tedy v rámci dějin.

Žádný jiný národ nenaplňoval – z mého pohledu a na základě toho, jak znám světovou historii – tak velmi to, co jsem vyslovil v úvodní větě jako národ židovský. Žádný jiný národ neměl takovou neobyčejnou, takovou pohnutou, takovou strastiplnou a především i takovou tajuplnou a tak dlouhou historii jako tento národ, který nazýváme i národem biblickým.

Židovský národ vytvořil knihu knih, Bibli a měl skvělého a jedinečného boha Jahveho, který zázračným způsobem ovlivňoval jeho osudy a byl světlem v temnotách na jeho cestě dějinami.

Svého času jsem napsal knihu “Monoteismus židovství, křesťanství a islámu” .Tato kniha se pokouší dát několik základních, ale i několik určitě i neobvyklých odpovědí, které se vyjímají z normovaných pravidel klasického charakteru, na to, kdo jsou Židé, proč jsou takoví, jací jsou a jak je možné, že i po tisíciletích jsou stále přítomni na jevišti dějin, a to tak naplno, že patří snad k jejich nejdůležitějším režisérem. Moje publikace nastiňuje i to, jak je možné, že přetrvali všechno to, co jiné národy přetrvat nedokázaly, i když zažili jen zlomek z nekonečného utrpení, pronásledování a nespočetných snah o zničení, jak tomu bylo v případě Židů.

Lidé obecně nemají rádi výjimečnost jiných a nejednou nezůstávají jen při tom, ale snaží se ji, zejména, pokud je z jejich pohledu záhadná, nepochopitelná a i nebezpečná, přinejmenším narušovat a v četných případech i zničit. A pokud se ještě někdo i sám označuje jako vyvolený, ba dokonce pokud tak působí, pak budí odpor, nedůvěru a strach. Ale pokud tento predikát výjimečnosti a vyvolenosti nese celý národ, tak se to všechno proti němu ještě výrazně znásobí a nakonec vyústí do snah o jeho odstranění. Tak to plánoval udělat Hitler a jeho věrní pomocníci.

Je velkým paradoxem, že o Židech, přesto, že jsou nejstarším národem na světě, a že mají ze všech národů nejbohatší a nejpohnutější historii, víme obecně jen velmi málo. A z toho mála, co o nich víme, je velká většina předsudků, polopravd, výmyslů a lží. Určitě to souvisí i s tím, že Židé se velmi ostentativně hlásili a i hlásí ke své vyvolenosti, vždyť to ostatně jednoznačně stojí psáno ve Starém zákoně a jsou to slova jejich boha Jahveho, který to vícekrát zdůraznil a jim to potvrdil, že jsou mezi všemi národy Země jen oni jeho vyvoleným národem.

Židovství, židovská otázka a vzájemné vztahy Židů a křesťanů představují takovou nesmírně složitou záležitost, že jakkoli komplexně se ji pokusíme analyzovat a popsat, vždy se vystavujeme nebezpečí, že jsme se v mnohém nedotkli podstaty a že jsme vynechali množství důležitých faktů.

Zásadně lze říci, že kdo nezná historii židovského národa podrobně, nemůže porozumět ani jeho problematice a jeho životní filozofii. Žádný jiný národ, jak již bylo zmíněno, nepřežil takovou pohnutou a strastiplnou historii doma i v diaspoře, jak potomci biblického národa po jejich rozprášení do všech koutů světa. Po jejich zdrcující a osudové porážce – když existovali na jevišti dějin jako národ už téměř 2 tisíciletí – v roce 70 římským císařem Titem a zničením Jeruzaléma se téměř všichni, kteří přežili Židovskou válku (použil jsem úmyslně toto vyjádření, neboť tak zní i název světoznámého románu Leona Feuchtwangera) rozprchli do Egypta, do celého Orientu, později postupně do Afriky, Evropy, Ameriky, Číny, Indie, Japonska, Austrálie, atd ..

Přesto jako národ přežili a v současném státě Izrael píší svou novou moderní historii, a to přesto, že jsou v “těsném objetí” svých odvěkých arabsko-islámských nepřátel.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 825 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,69 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)