obrizka219
6.2.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Ženská obřízka: Čeká nás i v České republice?

Sdílejte článek:

LUKÁŠ BURGET

Tento článek obsahuje krutá, ale pravdivá fakta. Neklade si za cíl šokovat, nýbrž vyvolat zamyšlení.

Případ první:

Před lety jsem četl článek v National Geographicu, který popisoval svatbu v jedné africké domorodé komunitě tak jak byla zaznamenána reportéry, dokud ze strachu o vlastní život místo neopustili:

Za určitý počet dobytka bylo sjednáno předání nevěsty ženichovi, pochopitelně bez dotazu na dívčin názor. Ve svatební den se vesnice shromáždila, od rána se popíjelo. Učinilo se zadost šamanským rituálům a následovala veselá střelba do vzduchu. Opilejší svatebčané začali reportéry přátelsky pošťuchovat, ale ti zůstávali, aby sledovali průběh obřadu. Naštěstí byla řada svatebčanů nejen opilá, ale také zkouřená marihuanou, což mírnilo jejich agresivitu. Poté byla přivedena nevěsta navlečená do svatebního. Držely ji dvě ženy, neboť čtrnáctiletá dívka už sotva chodila, jelikož byla namol. V jejím případě se ovšem jednalo o premedikaci, neboť následovalo odvlečení do chatrče ženicha, otevření po někdejší obřízce stále poškozených a nemocných pohlavních orgánů nožem a znásilnění novomanželem, při kterém dívka bolestí a utrpěnou ztrátou krve omdlela. Venkovní veselí a přátelské strkanice se začaly soustřeďovat na reportéry a ti byli vyzváni domorodým průvodcem, aby místo opustili, jinak si střelba najde jiný cíl nežli oblaka.

Vzpomínám si také, jak jsem si tehdy říkal, co strašného se děje kdesi na druhém konci světa a jak vzdálené a nereálné mi to připadalo. Poslední, na co bych tehdy pomyslel, byla možnost, že by se něco takové stalo v Evropě, v Česku, v mé bezprostřední blízkosti. Setkal se rok s rokem a my čteme podobné příběhy, a ty už se opravdu stávají jinde, než v zaostalých kmenových společenstvích na okraji civilizace.

Případ druhý:

Tato událost se dostává na první strany deníků právě v těchto dnech, proto na rozdíl od vzpomínek na článek z National Geographicu mohu uvést na konci blogu příslušné zdroje.

Po nekonečných tisících popsaných případů zmrzačených děvčátek ve Velké Británii konečně byla za tento zákrok uznána vinou první osoba a čeká ji soud. Jedná se o matku původem z Ugandy, která nechala provést obřízku své tříleté dceři. Po zákroku však děvčátko natolik silně krvácelo, že se její matka rozhodla vyhledat lékařskou pomoc a tvrdila lékařům, že její dcera upadla a tak si způsobila zranění. Lékař tomu samozřejmě neuvěřil a vše oznámil. Ano, musel to být až lékař. Jinak by tento případ zůstal nepovšimnut a ve své komunitě ukrýván stejně jako tisíce jiných. A jinak by děvčátko zemřelo, protože je zachránil právě nouzový chirurgický zákrok.

Děvčátko vypovědělo, že obřízku prováděla paní s šedými vlasy, kterou matka a otec nazývali „čarodějnice“ a jejíž identita zůstává dosud skryta. Čarodějnice? Příznačné slovo. V průběhu několik měsíců trvajícího vyšetřování došlo také na domovní prohlídku: V lednici byly objeveny dva hovězí jazyky s vraženými vruty a omotané drátem, navíc byly opatřeny papíry s kletbami na vyšetřující orgány. Předpokládá se, že úkolem bylo „zmrazit“ ústa vyšetřovatelů. Následoval objev asi čtyřiceti citronů rovněž provázených psanými výhružkami mlčením pro policejní úředníky a pracovníky sociálky, kteří se na vyšetřování podíleli. Na záchodě byl nalezen obrázek sociální pracovnice ve sklenici s pepřem.

Bez nejmenších pochyb lze konstatovat, že tato rodina praktikovala vskutku osobité kulturní zvyklosti, na které se přišlo jen pouhou šťastnou náhodou. A bez nejmenších pochyb lze konstatovat, že tato rodina nebyla a nebude jedinou.

Dočkáme se i my?

Nebudu se pokoušet vzbudit více emocí, než jich vzbuzuje suchý popis reality. Nebudu vyprávět, jaký vztek mě zachvacuje vůči těm, kteří umožnili, aby se v Evropě takové zvyky uchytily a aby v anonymitě nebo za zločinného přihlížení bujely. Nebudu se bezmocně ptát, proč není veškerá humanitární pomoc do rozvojových zemí podmíněna upřímnou snahou místních orgánů tyto krutosti vymýtit.

Mám v úmyslu něco jiného. Chci se zeptat na logický úsudek čtenáře: Česká republika se vůči migraci staví odmítavě, avšak sdílí Schengenský prostor otevřených hranic se státy, které se k migraci staví právě opačně. Jejich občané k nám mají volný vstup a každým rokem přibývá jejich občanů s kulturními kořeny podobnými těm výše popsaným. Není logickým vývodem, že k nám začnou cestovat a usazovat se u nás také tito noví „Němci“, „Rakušané“ a další?

Je přijatelné, že ženská obřízka se s největší pravděpodobností začne tu a tam praktikovat také v naší zemi? Je to možné přijmout jako daň za „multikulturní společnost“, která nám byla vnucena zvenčí bez ptaní na náš názor? K jakým dalším ústupkům z našich principů nás donutí společenský vývoj v západní Evropě, který jsme nuceni aktivně či přinejmenším pasivně přijímat?

Onen případ z Velké Británie však není jen temným zmarem, je také světlem naděje: Má potenciál podnítit společnost k tomu, aby se věcem jako je takové mrzačení děvčátek postavila. Má potenciál vzkřísit ve společnosti i jiné principy, než je anonymní individualismus sklopených očí ze strachu před obviněním z xenofobie. Je tu stále šance vytrhnout se z pasivity a přijmout takové lidské, občanské a politické postoje, které podobné jevy do budoucna omezí.

Zdroje:

1. https://www.independent.co.uk/news/uk/crime/fgm-first-uk-conviction-mother-three-year-old-female-genital-mutilation-witchcraft-london-a8758641.html

2. https://www.bbc.com/news/uk-england-47094707

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ladislav Hegyi 300,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Jiří Novák 100,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Milan Černý 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 078,00 Kč
Vybráno 43.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 371 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.