silnicekolona
20.12.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Zemští škůdci opět v akci

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Projížděli jste v poslední době Přerovem? Ne? Tak to raději ani nezkoušejte. Protože město, dlouhodobě známé svou obtížnou průjezdností,  se dokončením nového úseku dálnice D 1, od Lipníka nad Bečvou k Přerovu, stalo totálně zasekaným.

Navigace i zdravý, selský rozum velí řidičům, držet se dálnice, co to jen jde. S otevřením nového úseku uvažuje jejich významná část takto: proč zdlouhavě objíždět půl Moravy kdesi na Olomouc a Prostějov po staré trase, když mne teď nová dálnice dovede k Přerovu? Nějak tam tím prokličkuji a po asi 5 km zas najedu na D1 u Hulína a v pohodě uháním k Brnu.

Stejně smýšlí i protisměr od Brna. Za Hulínem sjedu, nějak se tou dírou propasíruji a jsem zase na dálnici… a hurá na Ostravu. Jenže narazí na totálně ucpané město, kde se navíc sbíhá i několik dalších směrů, odkud by řidiči také rádi na dálnici. Kde se stala chyba?

Podstatou problému je, že chybí dokončení dálničního obchvatu města a následné pokračování dálnice směrem k Hulínu. Až k napojení na stávající D 1. Známý úsek kolem obce Říkovice. V zásadě jde o nepatrný kousek dálnice s jedním větším mostem, který by těžce zkoušenému městu velice ulevil. V plánech ŘSD i města je již desetiletí. Je vyprojektován vyměřen, pozemky vykoupeny….  Ale Děti země.

Naposled dnes, v pátek 2012., podali „Patríkovci” nové odvolání proti územnímu rozhodnutí o stavbě úseku Přerov – Říkovice.  Obsahuje deset bodů a jsou v něm skutečné perly. Šéf zmiňovaných škůdců, Dětí země, například požaduje, že by trasa měla být vedena o 150 metrů blíže k Přerovu. O stopadesát metrů vedle současné trasy. Vedle vykoupených pozemků. V rámci jednoho, toho samého lánu pole, kde nic nestojí a v zásadě ani neroste…. A chce to zprojektovat, posoudit, doložit a porovnat. Tak, aby byl spokojen. Aby v tom zase nenašel chybičku.

Vrcholem eko-arogance je pak další bod. Stížnost na kácení JEDNOHO stromu a nějakých divokých křovisek na ploše „celého” čtvrt hektaru. Podle Miroslava Patríka, šéfa Dětí země, v tomto případě chybí  „vyhodnocení významu kácených dřevin a uložení přiměřené náhradní výsadby”.

Ano, jeden strom a jakési mini-houští je Miroslavu Patríkovi úžasnou mravní hodnotou, na jejíž oltář lze obětovat bezmocný vztek tisíců a tisíců řidičů, postávajících v kolonách od 20 do 40 minut (podle denní doby) při průjezdu totálním dopravním kolapsem Přerova. A možná se i potutelně, škodolibě usmívá.

Protože dálnice, obchvaty, rychlostní silnice a vůbec vše, co by učinilo dopravu rychlejší a plynulejší, tu se svými Dětmi země blokuje už více než čtvrtstoletí. Po celém území republiky. A přitom, podle některých údajů, je těch Dětí země, specializujících se na dopravu jen několik desítek. Přesto tihle (právně kovaní) kverulanti dokážou zdržet potřebnou a užitečnou stavbu o celá desetiletí, jak prokázali v praxi třeba na dálnici vedoucí Českým středohořím.

Druhé „občanské sdružení”, které se k odvolání proti realizaci obchvatu připojilo, je spolek nazvaný Krajina Dluhonice. Podle údajů z místa jde v podstatě o jednoho bývalého, zhrzeného zastupitele městské části, který nemá mezi obyvateli Dluhonic, na něž se odvolává, žádnou podporu.

Takovýmto osobám, které kudy chodily, tudy škodily lidem a zemi, a které nebylo lehké pohnat k zodpovědnosti, se ve středověkých Čechách říkávalo „zemský škůdce”.  A platily poměrně přísné regule, jak s takovými nakládat. Ale to svět ještě fungoval…

Podle vyjádření ministra dopravy Kremlíka představuje „odvolání” pro ŘSD poměrně zásadní komplikaci. Protože stavba této části D 1 (Přerov – Říkovice)  musí být zahájena nejpozději v roce 2021, kdy pro ni končí výjimka z EIA. Což „patríkovci” dobře vědí a přičiní se, aby se zahájení prací nestihlo. Nějaká záminka se najde. Třeba se zapomene na „náhradní výsadbu” jednoho stromu, nebo se na trase objeví krtek. Ne. nesmějte se, je to chráněný živočich.

Ministr Kremlík se prý rozhodl se zástupci Dětí Země jednat o jejich připomínkách. Možná by neškodilo, kdyby se rozpomněl na dávné tradice a k tomu jednání si vzal, jen tak k ruce,  mechanizovaný prapor z Přerovu nedalekých Přáslavic.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 483,00 Kč
Vybráno 41.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 982 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
politicon.cz
79 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.