mugabe

Zemřel R. Mugabe … člověk, v němž se snoubilo africké neumětelství s ideologickou zaslepeností a nenávistí k bílým

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilVe věku 95 let dnes zemřel bývalý dlouholetý president Zimbabwe Robert Mugabe. Člověk, v němž se úžasným způsobem snoubilo africké neumětelství s ideologickou zaslepeností, korunované africkou neschopností domýšlet věci dál, než do večera. Člověk, který se skutečně „proslavil”. Na světové úrovni.

Jeho země, na africké poměry kdysi nezvykle prosperující Rhodesie, se v roce 1980 pod sílícím tlakem pokrokářů z OSN a čínské, vojensko-ideologické pomoci místním „revolucionářům”, osvobodila od bílé nadvlády a stala se nezávislou republikou Zimbabwe. O sedm let později se do jejího čela propracoval Robert Mugabe, bývalý velitel partyzánského hnutí ZANU.

Svým sponzorům a ideovým vůdcům z Mao-Ce-tungovy Číny, zůstal programově věrný. Ostatně k marxismu přilnul už v době svých studií v Jihoafrické republice, kde se velmi sblížil se soudruhy z Mandelova Afrického národního kongresu. A co ho soudruzi naučili, to zkusil, po nástupu do funkce nejvyšší, aplikovat v praxi. Zahájil program hospodářských strukturálních změn, nazvaný ESA, který spočíval na a třech základních pilířích – socializaci ekonomiky, pozemkové reformě a nenávisti k bílým. A výsledek se dostavil.

Socialistické plánování ekonomiky přináší, jak známo, tragický nedostatek všeho. Tam, kde je to možné, pak pokřivené a státem nadiktované ceny napraví černý trh. Jenže ten operuje s cenami reálnými, na které velká část obyvatelstva ekonomicky nedosáhne. Tuto disproporci se pan president nešťastné Zimbabwe rozhodl řešit tiskem peněz. Aby jich měli všichni dost, že… Hloubku Mugabeho strategického uvažování odhaluje výrok jednoho z jeho ekonomických managerů, jistého Gideona Gona: „Budu tisknout, tisknout a podepisovat, protože naše země peníze potřebuje”.

A tak dosáhl světového rekordu – inflace v listopadu 2008 atakovala astronomické hodnoty – triliardu procent ročně. A to se ještě nikdy a nikde na Zemi nikomu nepodařilo! Hezkým milníkem na Mugabeho inflační cestě byla bankovka s denominací 100 000 000 000 000 (sto bilionů) zimbabwských dolarů, vydaná v roce 2009, za niž se nedal koupit ani bochník chleba…

Pozemková reforma proběhla podobně nešťastně. Velké farmy o stovkách hektarů byly na konci devadesátých let přerozdělovány do desítek a desítek malých jednotek a předávány drobným zemědělcům. Ti nebyli zvyklí na takových rozlohách hospodařit, nehledě k tomu, že technika, určená k obsluze velkofarmy byla rozdělena všelijak. Zkrátka někdo měl traktor, jiný vlečku a třetí kombajn s kterým nezoral… Navíc neuměli stroje obsluhovat a používat. Od roku 1999 tak došlo v zemi k prudkému poklesu produkce potravin, což inflační tlaky dále zvyšovalo.

Posledním z pilířů Mugabeho politiky byla upřímná nenávist k bílým. Proslul výrokem, že: “Jediný bílý muž, kterému lze důvěřovat, je mrtvý bílý muž.” Plně se projevila až na přelomu tisíciletí, kdy se v důsledku jeho tragické politiky začali někdejší spolubojovníci z hnutí ZANU bouřit. Mugabe nabídl jejich hněvu vhodný hromosvod. Bílé farmáře. A zavelel k obsazování jejich farem. Bez náhrady.

Bývalí vojáci se toho radostně ujali. Obsazovali domy, ničili auta a traktory a vyháněli farmáře. Co obsadili, vyžrali, vyrabovali a když po delší době stále nic samo nevyrostlo a blahobyt se nekonal, odtáhli jinam. Produkce potravin v zemi tak raketově klesala, o 29% v roce 2005, 26% v roce 2006 a 28% v roce 2007 ,  zatímco nezaměstnanost vzrostla na 80%. (zde).

Ale Mugabe dál tlačil na pilu. V červnu 2005 prohlásil, že pozemková reforma, kterou zahájil v roce 2000, bude hotova pouze tehdy, pokud na farmách nezůstane “jediný běloch”. O dva měsíce později přijal na jeho popud zimbabwský parlament zákon, který znemožňoval bělošským farmářům zpochybnit vyvlastnění jejich majetku a naopak legalizoval jeho znárodnění.

Tak se, pod Mugabeho moudrým vedením, propracovala kdysi soběstačný, exportně zaměřený zemědělský stát na pozici absolutního krachestánu, bez vlastní měny, kde je 30% obyvatel zcela závislých na hospodářské pomoci z vyspělých zemí světa.

Ale je tu, abychom nezapomněli,  ještě jeden světový primát. Ještě jedno prvenství, o které Mugabeho Zimbabwe už snad nikdo nikdy nepřipraví. Počet nakažených AIDS. Některé odhady (přesná čísla nikdo nezná), hovoří až o třetině obyvatelstva, nakažené virem HIV. Tuto tragickou epidemii se president rozhodl řešit zavedením zvláštní daně. V roce 1999 uvalila Mugabeho vláda tříprocentní tzv. „daň na AIDS” na plat každého obyvatele Zimbabwe. Takto získané peníze měly být použity na léčení a ošetřování nemocných… Ano, předpokládáte správně. Zmizely v nenávratnu. (zde).

Ale to už je teď všechno jen historie. Robert Mugabe byl od moci a nakonec i ze země vyhnán v roce 2017 vojenským pučem. Nezbývá než doufat, že nová Zimbabwská vláda, která se poté ustavila, bude spravovat zemi lépe a odpovědněji.

Ovšem jedna otázka za zesnulým Mugabem zůstává. Byla všechna ta ekonomická a sociální zvěrstva, které svému lidu naordinoval, výsledkem jeho Marxisticko – Maoistického přesvědčení, nebo spíše africkým, dost specifickým způsobem nahlížení na život a spravování věcí veřejných? Leccos může naznačit porozhlédnutí okolo. Ze skoro padesátky zemí v subsaharské Africe najdete v podstatě jedinou, která si od začátku až do teď udržela demokratický režim a ekonomicky je spravována zodpovědně a tou je Botswana. (zde).

V sousedním Německu už o těch příčinách a souvislostech začínají něco tušit. Protože poměrně velká část těch, co je po roce 2014 přišli obohatit, pochází právě ze subsaharské Afriky…

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 504,44 Kč
Vybráno 27.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 618 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.