JAKES
15.7.2020
Kategorie: Historie

Zemřel Milouš Jakeš. Legrační figurka konce sockomunismu u nás nebo regulérní komunistická svině?

Sdílejte článek:

COM/TV

Zemřel Milouš Jakeš. Legrační figurka konce sockomunismu u nás nebo regulérní komunistická svině? Obojí. Nad jeho smrtí se vyrojilo mnoho komentářů, já přidám jeden, který se mi nejvíce líbil:

I jeho smrt zůstala tak nějak chvíli utajena a byla zveřejněna až po pohřbu. Jakoby jej za socialismu známé tutlání skutečnosti doprovodilo na jeho poslední cestě. I když, kdo by si i při vědomí tohoto přišel plivnout na jeho rakev?

Milouš Jakeš zůstane v dějinách naší země jako směšná figurka, blábolící na setkání svých spolustraníků v kulturním domě v Červeném Hrádku. Díky iniciativě techniků a poté předání inkriminovaného materiálu do zahraničí, odkud měl občan ČSSR úžasnou možnost nejprve vyslechnout a teprve později i vidět pověstný rétorický drajv hlavního představitele vládnoucí moci, zůstane jeho projev jedním z ukazatelů povahy tehdejšího režimu.

Milouš Jakeš tehdy sděloval překvapeným soudruhům, z nichž někteří předstírali zapisování jeho „myšlenek“, že mít malé hospodářství s pověstnými „bojlery“ není nic špatného, že znárodnění malých krámků bylo neprozíravé atd., atd. Rigidní komunista od řečnického pultu najednou připustil, že systém, na který přísahal, prostě nefunguje, že se i přes nadšené velebení strany na každoročním existenčním pochodu s mávátky na Letné jsou komunisté sami jako kůl v plotě. Okolo ČSSR se hroutily režimy jako domečky z karet a soudruzi činili vše pro zdárný průběh xtého sjezdu strany, z nichž prostý lid vždy jen věštil, co se zase zdraží.

Na druhou stranu nelze opomenout, že právě zemřelý byl sekerníkem režimu po invazi tzv.“spřátelených armád“ v roce 1968. Po jeho instalaci do čela revizní komise byli soudruzi postaveni před základní otázku o legitimitě vstupu ruských hord na naše území. Kdo projevil sebemenší pochybnost o tom, že jsme okupováni, šel od válu. On to byl, který byl odpovědný za vraždy na hranicích státu, kde se používali divocí psi k roztrhání zaživa těch, jež chtěli opustit tábor míru a socialismu. Z jeho pozdějších projevů plyne, že by mu nebylo proti mysli zasáhnout proti demonstrantům stejným způsobem, jako to učinili asiatší soudruzi v Číně na náměstí Nebeského klidu, kde se povedlo zabránit revoluci tím, že tanky rozjezdily tisíce studentů na kaši.

Takto bychom si jej měli pamatovat. Ne jako legračního strejdu na každoročním setkávání u Křižíkovy fontány, kde byl – i přes svou exkomunikaci z lůna strany – zván do stále se menšícího hloučku jedinců, kterým novodobá společnost umožnila žít statisticky o více jak 6 let déle díky moderní zdravotnické péči a kteří přesto na kapitalistickém systému nenašli jediné pozitivum. Jako jedince, který udržoval v chodu systém, který bezohledně likvidoval když ne životy, tak jistě charaktery občanů.

Anebo je možná lepší si jej nepamatovat vůbec.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 511,00 Kč
Vybráno 44.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 028 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 3,77 out of 5)
Loading...
politicon.cz
334 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.