zemannova
20.9.2019
Kategorie: Politika

Zemanova abolice pro Babiše

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonVelké zděšení mezi českým lidem způsobilo prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že v případě, kdy by nejvyšší státní zástupce rozhodl o pokračování stíhání Andreje Babiše, udělil by mu milost.

Prezident Miloš Zeman řekl ve své oblíbené TV Barrandov, že pokud by trestní stíhání Andreje Babiše bylo obnoveno, zastaví ho. „Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl v pořadu prezident. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl. „Dva státní zástupci jasně řekli, že se žádný trestný čin nestal a trestní stíhání zastavili,“ napsal o Zemanově rozhodnutí pro iDNES.cz Andrej Babiš.

MSZ rozhodnutí předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

Zeman v TV Barrandov opět dokázal, že dokáže určovat směr politické diskuse dle svého gusta. Svým prohlášením zřetelně ovlivňuje pozici nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. K tomu se sluší dodat, že po oficiálním prohlášení Městského státního zastupitelství v Praze o zastavení trestní kauzy Čapí hnízdo, se v ČT ozval dosluhující předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a prohlásil, že je třeba vyčkat na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Připomněl, že to byl právě on, kdo ho jmenoval do funkce nejvyššího státního zástupce. I tento výrok lze interpretovat jako nátlak na nejvyššího státního zástupce, tentokrát z pozice předsedy parlamentní strany, která jak s prezidentem, tak s premiérem vede prostřednictvím předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska nesmiřitelnou slovní válku.

Zemanův výrok je zcela jistě hrubým nátlakem na svého jmenovce ve funkci nejvyššího státního zástupce. Studuj si, co chceš, ale nech to „v klidu“. Pokud do toho „budeš vrtat“, předem ti oznamuji, že využiji svého práva a stíhání Babiše zastavím.

Nicméně, je potřeba dodat, že kauza Čapí hnízdo má zcela jasné dvě účelové roviny. V době, kdy byl Babiš mimo politiku a rozšiřoval svém impérium, získala farma Čapí hnízdo dotaci tím, že využila právního stavu té doby. Agrofert převedl jednu ze svých firem v holdingu na akciovou společnost s akciemi na doručitele, firma tak byla touto operací vyjmuta z holdingu a získala status malého podniku. Potom tato formálně nezávislá malá společnost požádala dle tehdy platných pravidel o dotaci a dotaci získala. Jde jasně o účelové jednání jak dosáhnout na dotaci určenou jen pro malé firmy. Je otázkou, kolik takových akciových společností s anonymními akcionáři vzniklo proto, aby se mohly o dotace pro malé firmy ucházet. V tom právě spočívala zásadní námitka obhájců Babiše a ostatních obviněných. Jak můžete odsoudit Babiše a další za dotační podvod, když tak tehdy postupovala řada firem. V tom případě požadujeme, aby byly prověřeny dotace pro všechny akciové společnosti, které tehdy žádaly o dotace a získaly je a byly ve stejném právním postavení jako Čapí hnízdo. Nelze odsoudit Babiše jenom proto, že je aktuálně předseda nejsilnější politické strany.

A to je ona druhá rovina účelového jednání. Jakmile Babiš začal válcovat tradiční strany, bylo nutné vymyslet něco, co bude na voliče působit a co Babiše z politiky vyžene. Proto bylo podáno anonymní udání o spáchání dotačního podvodu v případě Čapí hnízdo. Bylo to již v době, kdy se v českém právu objevil paragraf o dotačním podvodu, a to na základě procesu, který se nazývá „implementace práva EU do českého zákonodárství“. Policie tak vyšetřovala Babiše v podmínkách platnosti jiných právních norem než v letech 2007/8 ,kdy Čapí hnízdo o dotaci žádalo. To jediné vytýkám státním zástupcům, protože jejich rozhodnutí, které se odvolává na právní stav v roce podání žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo, je v souladu s realitou té doby. Mohli tak stíhání zastavit už na samém počátku, ale neučinili tak, protože zde existovala silná politická poptávka po potrestání Babiše za dotační podvod. A byla to právě ČSSD v éře Bohuslava Sobotky, která tuto politickou linku tvrdě na Babiše hrála a donutila ho k rezignaci z pozice ministra financí před volbami v roce 2017.

Závěr: Kauza Čapí hnízdo mohla být a měla být státními zástupci ukončena na jejím počátku. Žalobcům byl znám stav práva v době podání žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo. Z politických důvodů (silnou podporou ze strany ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD, aby policie případ šetřila) k tomu žalobci nenašli odvahu. I přes tuto kauzu Babiš vyhrál volby v roce 2017 a politická mapa Česka získala úplně jiné kontury. Ze silné ČSSD zbyla malá strana, která nakonec ráda do vlády s trestně stíhaným Babišem naskočila. Zastavení stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří obviněných v této kauze v roce 2018 bylo prvním signálem toho, že kauza nemá dostatečnou oporu v zákoně. Ukončení stíhání Babiše a dalších obviněných v této kauze pak přišlo po více než jednom roce od osvobození Faltýnka a Babišovo hnutí ANO v tomto období absolvovalo další volby, tentokrát komunální a senátní. Stále v situaci, kdy opozice na Babiše chrlila špínu o jeho jasné vině. Miloš Zeman má pravdu v tom, že Čapí hnízdo byla kauza veskrze politická a trestní stíhání mělo kritikům Babiše přihrát hlasy navíc. Nepřihrálo, a naopak strany ostře se vymezující vůči Babišovi, totálně propadly. Zemanovo prohlášení o tom, že je rozhodnut využít svého práva a v případě obnovení stíhání Babiše mu udělit milost, je opět pomalu hlavní zprávou dne. Má demonstrovat sílu jeho postavení na současné politické mapě Česka. Z hlediska fungování státu a justice zvláště, je to prohlášení, které postavení nejvýše postavených představitelů žalobců v Praze, Olomouci a Brně staví do role statistů. Důsledkem kauzy Čapí hnízdo je pokles prestiže nejen justice, ale i dalších složek orgánů činných v trestních věcech, tj. policie i žalobců. Zeman se na úpadku prestiže těchto složek podílí svými výroky dlouho, nicméně využívá i toho, že tyto tři složky státní moci již dlouho nefungují tak, abychom měli obecnou jistotu, že v našem státě spravedlnost funguje tak jak má.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 304 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
111 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.