ZEMANRUBL
25.8.2021
Kategorie: Ekonomika

Zeman zase blouznil, mlel nesmysly o Rusku a Číně

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieBohužel prezident už neví, co říká. Bylo by prý podle něj chybou odmítat východní trhy. Ale to přece nikdo rozumný nechce. A chybou by bylo odmítat jakékoliv trhy. Jenomže Rusko a Čína nebývají spolehlivými partnery.

Tak to se nám dočasný obyvatel Pražského hradu rozpovídal na setkání s českými diplomaty. Je potřeba se podívat pravdě do očí. Ruská federace se podílí na českém exportu2%, kdežto takové Německo 33%. Tak který trh je pro nás důležitější? Jasně, že ten německý. Rusko zkrátka zdaleka nepatří ke klíčovým obchodním partnerům České republiky. Nebraňme se obchodu s jakoukoliv zemí, problémem však je, že Rusko a hlavně Čína zatěžují obchodní vztahy politickými a ideologickými podmínkami. Podnikání v Rusku také může být kvůli tamní masivní korupci hororovým zážitkem a již brzy zveřejním konkrétní příběh českého podnikatele v této zemi.

A konkrétních příkladů, kdy česko-ruské podnikání dopadlo špatně, je více než dost. Například Ruská strojírenská společnost OMZ cíleně zlikvidovala brněnskou projekční firmu Cheteng (bývalý Chepos) a neváhala přitom hrubě porušovat české zákony. Ruský vlastník nedodal Chetengu žádné zakázky a navíc mu zakázal pracovat na těch, které získal ještě před vstupem OMZ. Nakonec Cheteng skončil v likvidaci a ruští majitelé v rozporu s českými zákony nevyplatili jeho českým zaměstnancům odstupné, na které měli právní nárok.

Doporučuji také knihu Rudý Zeman a známého investigativce Jaroslava Kmenty, který v ní vypočítává krachy ruských podnikatelských aktivit v Česku a českých v Rusku. Tak Ruská společnost Evraz vlastnící do roku 2014 Vítkovice z nich vycouvala, a tyto železárny se dostaly do miliardových ztrát. V konkursu skončila ruská banka ERB působící v Česku, ze které bylo navíc nelegálně odkloněno 1,6 miliardy korun do Ruska. Do insolvence se pod ruskými majiteli dostaly i plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, kdysi součást plzeňské škodovky. Spojení s ruským kapitálem dopadlo špatně pro firmu Chladící věže Praha, která se dostala do vysokých dluhů a rovněž skončila v konkursu.

Největší stavební společnost na Vysočině PSJ doplatila mimo jiných hlavně na aktivity v Rusku, kde například stavěla obchodně-zábavní centrum v Nižném Novgorodu. Také skončila v insolvenci. Zlínská firma PSG International stavěla na Sibiři elektrárnu Polarnaja, ruský investor však přestal platit a projekt zkrachoval. Zkrachovala rovněž i tato zlínská firma a zůstalo po ní kvůli této ruské zakázce 800 milionů korun dluhů. Státní Exportní a garanční pojišťovací společnost (EGAP) musela odškodnit i nepovedenou výstavbu skláren v Rusku. Jejich dodavateli Sklostroji Turnovu vyplatila 2,7 miliardy korun. A to zdaleka nejsou všechna problematická česko-ruská podnikání.

Ano, neodmítejme pro nás výhodné obchodování a podnikání s Čínou a Ruskem. Jednejme však s nimi jako rovný s rovným a nepodceňujme možná rizika.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 147 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 2,06 out of 5)
Loading...
79 komentářů
    • texas
    • texas
      • texas
    • texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)