zeamndrahos2kolo

Zeman versus Drahoš aneb z bláta do louže

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,84 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PŘEMYSL KOSEJK

Voliči rozhodli a v druhém kole prezidentské volby nás čeká souboj Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Oproti volbě z před pěti let se tak předvolební průzkumy nemýlily.

Já osobně ze složení druhého kola nadšený nejsem. Mám-li se pustit do odhadů toho, jak volba dopadne, nezbývá mi než konstatovat, že větší šanci na výhru má akademický profesor. Miloš Zeman sice nasbíral o zhruba 600 tisíc hlasů víc, jenže má minimální potenciál je rozmnožit. Oproti tomu Jiří Drahoš má reálnou možnost posbírat voliče od dalších silných protikandidátů z kola prvního.

Zajímavější je rozebrat si to, co oba kandidáti představují. Miloš Zeman je zkušený politik, výrazná osobnost samostatné České republiky, člověk, který vzbuzuje všelijaké, jen ne neutrální emoce a ideologicky vzato liberálně-konzervativní socialista. Opírá se o podporu komunistů a vůbec autoritářsky smýšlejících socialistů. Odhaduji, že podporu pro druhé kolo dostane také od autoritářů-konzervativců, kterým záleží na takzvaných tradičních hodnotách a suverenitě České republiky. Nakolik je třiasedmdesátiletý Miloš Zeman příslibem toho, že tyto hodnoty dovede hájit, nechť si posoudí každý sám.

Akademický profesor Jiří Drahoš je velice inteligentní a vzdělaný člověk, ve své profesní kariéře úspěšný a uznávaný vědec. Politicky vzato se dá těžko kamkoliv zařadit, protože svoje názory záměrně prezentuje tak, aby si pokud možno neznepřátelil nikoho. Je ale pravdou, že je zastáncem EU (referendum o vystoupení může proběhnout jedině po důkladné propagandě, která nám řekne, jak je EU skvělá) a kromě těch lidí, kteří od prezidenta očekávají především slušné a nekonfliktní vystupování, ho tak podporují ty skupiny, které se označují za “liberály”, ovšem reálně propagují nový, progresivní socialismus.

Na Jiřího Drahoše se na internetu objevují jakési kompromitující, podle všeho lživé materiály. Takové věci se mohou přihodit komukoliv, nicméně dá se jim bránit kritickým myšlením, ověřováním daných informací a jejich zdrojů a používáním racionálního uvažování. Za daleko horší však považuji tendence regulovat a zakazovat projevování jakýchkoliv názorů v médiích, jakožto i na sociálních sítích (čemuž čelní představitelé EU nadšeně tleskají). Zaznamenal jsem od některých voličů Jiřího Drahoše názor, že sociální sítě by po dobu voleb měly být zablokovány, aby se náhodou nešířily dezinformace vůči panu profesorovi. Znovu opakuji, že ke svobodě slova patří i to, že ostatní mají právo o vás i lhát. Nikdo vám ale nebrání se vůči takovým útokům bránit. Cenzurovat je ovšem vždycky cesta k totalitě a mně se zdá, že tyto volby nemají dobré řešení.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
193 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.