ZEMANPROJEV VANOCE
27.12.2020
Kategorie: Doporučujeme, Politika

Zeman už by volby nevyhrál

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝKe každoročním vánočním svátkům patří i projev prezidenta. Ani letošek nebyl výjimkou. Bohužel letošní slova prezidenta státu lze považovat za nejslabší, který jsme mohli od dob Václava Havla slyšet. Možná to zní tvrdě, nicméně je tomu tak.

Miloš Zeman je prezidentem druhé volební období a v přímém klání porazil akademika Jiřího Drahoše. Ve chvíli, kdy se do druhého kola dostal zástupce liberálů Drahoš, bylo jasné, že to bude souboj dvou soupeřů, mezi kterými si vybrat nebude jednoduché. Především nominace všech kandidátů do prvního kola byl tristní. Až na pány Zemana, Hynka a Hanniga šlo o samé eurounijní přisluhovače, takže bylo vcelku jasné, že se do finále dostane Zeman a někdo ze zbytku. Přičemž právě loutka Drahoš měla největší šance. Souboj byl velmi těsný a Miloš Zeman i přes drsnou mediální kampaň vedenou proti své osobě zvítězil. Je třeba si uvědomit, že proti nynější době byl ještě v relativně dobré kondici a zastával poněkud jiné názory, než je tomu nyní. Je velmi pravděpodobné, že nyní už by byl outsiderem, přestože to je v porovnání s Drahošem dost těžko představitelné.

Letošní projev se nesl v duchu doby covidové a propagace očkování. To bylo pravděpodobně ústřední téma, přičemž hlava státu naprosto ignorovala reálnou situaci kolem stávajících komplikací s průvodními jevy vakcinace. Zeman se tak přidal k propagátorům celoplošného očkování a svou podporou vlády v oblasti opatření v podobě uzavírání ekonomiky a (ne)zvládání situace ukázal na ztrátu smyslu pro realitu. Ostatně v tom pokračoval i při zmínce o radosti z ochoty vlády zadlužit se. Jakoby Babišovi a spol. nezbývalo nic jiného. Zeman už tyto dluhy platit nebude, takže ho asi moc netrápí. Pochvala, která zazněla ve spojení se ,,zachráncem“ jarní části ,,epidemie“ Romanem Prymulou, opět ukázala na absenci morálky. Totální ignorace afér, v nichž měsíční exministr zdravotnictví hraje hlavní roli, lze považovat zároveň za projev naprosté arogance. Poděkování zdravotníkům už bylo pouhé klišé, které zapadnulo do proslovu. Jistě je jejich práce náročná a v případu sester a pomocného personálu nijak královsky placená, nelze však zapomenout na to, že s výjimkou covidu jsou všechna ostatní onemocnění a taktéž plánované lékařské zákroky odsunuty na vedlejší kolej. Připomněl švédský model vyrovnávání se s krizí a zde opět zablafoval. V této severské zemi totiž v průměru v roce 2018 zamřelo denně 252 lidí, 2019 243 lidí a letos k 5.říjnu 256 lidí, tedy o pouhé 4 lidi více než před dvěma roky.

Dalším hřebem bylo prohlášení o tom, že se coronakrize dotknula pouze služeb. Jde o výsměch všem restauratérům, hoteliérů, majitelům cestovních kanceláří, kadeřníkům, provozovatelům fitcenter, sportovcům, řadě obchodníků, částečně umělecké sféře. Miloš Zeman asi také netuší, že stavebnictví stojí částečně na zahraničních dělnících, kteří se museli vrátit do svých domovských zemí. Propadla se výroba automobilů, na kterou navazuje mnoho společností, změnila se ekonomická síla velké části obyvatelstva, z něhož vysoké procento skončilo na pracovních úřadech. Výjimkou jsou státní úředníci, k nimž prezident a politici patří. Těch se covid dotknul podstatně méně, byť i mnoho z nich díky zavřeným školám řešilo určité komplikace

Zvláštní pozornost je třeba věnovat jeho zmínce o podnikatelích. Přestože tito představitelé střední vrstvy nesou dopady vládních opatření nejvíce, snad jen s výjimkou samoživitelek, Zeman je víceméně vynechal s tím, že je odkázal na bankovní úvěry. Není jasné, zda li prezident někdy požadoval po bance úvěr, možná snad když řešil problémy kolem Lidového domu, nebo když se účastnil prodeje nějakého bankovního domu, ale evidentně nezná realitu. Získat firemní půjčku je totiž i v této době téměř nemožné nebo neskutečně složité, schvalování se táhne a v registru bank se jako nežádoucí můžete ocitnout snadno a tak, aniž byste o tom věděli. To i přesto, že máte dosud prosperující firmu. Takže operovat ve vánočním projevu s půjčkami do podnikatelského sektoru lze považovat přinejmenším za drzost.

Prezident se nezapomněl zmínit o opozici. V podstatě může být rád, že je tak neschopná, jak je. Vždy se najde někdo, kdo vládu podpoří, ať jde o cokoliv. Přestože je vláda menšinová, dosud prosadila téměř vše, co chtěla, někdy i s pomocí Miloše Zemana. Jistě, opoziční strany často Miloše Zemana i jeho souputníka Andreje Babiše kritizují, nicméně dosud nedosáhly ničeho, čím by je dokázaly přibrzdit. Naopak přihlížejí dotačním podvodům předsedy vlády, množství vyhraných hospodářských soutěží firmami spřízněnými s Agrofertem a nesmyslně předraženým nákupům zdravotnické materiálu. Ano, naše opozice pracuje skutečně alibisticky a špatně, ježe za to musí být Zeman vděčný. Nevynechall ani na Bakalou vyplácené publicisty. Jmenoval ty, u kterých lze skutečně o nestrannosti a kvalitách polemizovat, nicméně to by mělo zůstat na úrovni osobní zášti.

Celkově lze tedy říct, že projev prezidenta byl tentokrát tím nejslabším ze všech jeho dosavadních. Může li za to ztráta formy, stáří či zdravotní problémy, to netušíme. Jisté je že změny v uvažování Miloše Zemana jsou patrné.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 750,00 Kč
Vybráno 33.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 241 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,13 out of 5)
Loading...
politicon.cz
169 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.