zemanputinmoskva
20.11.2017
Kategorie: Politika

Zeman na návštěvě v Rusku: Bude se “dělat byznys”?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,58 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

COM

Návštěva českého prezidenta v Rusku je první po deseti letech. Miloš Zeman přiletěl do Moskvy na čele obrovské suity podnikatelů a kromě boje proti terorismu se chce věnovat rozvoji oboustranných vztahů.

Miloš Zeman chce navzdory trvajícím protiruské sankcím rozšířit spolupráci s ruskými firmami. Proto spolu s ním se návštěvy Ruska zúčastní mimořádně velká podnikatelská delegace. Jak je zřejmé, těžištěm Zemanových rozhovorů budou bilaterální česko-ruské vztahy a z mezinárodních problémů chce v Rusku debatovat hlavně o boji s mezinárodním terorismem. Prezident navštíví Soči, Moskvu a Jekatěrinburg.

Program je nabitý. Zeman povede politická jednání na nejvyšší úrovni a bude plnit některé protokolární povinnosti. Samozřejmě, bude se věnovat hlavně hospodářským akcím, ale i akcím kulturním, společenským a vzpomínkovým.

Diplomatickým vrcholem návštěvy bude setkání s Vladimirem Putinem. Ruský prezident tráví toto období ve své letní rezidenci v černomořském letovisku Soči, český prezident za ním přiletí v úterý.

Podnikatelé, kteří cestují se Zemanem, obsadili dvě další celé letadla. V delegaci našlo zastoupení kolem 150 českých firem. V rámci přípravy návštěvy se přejednaly hospodářské smlouvy a dohody s výrobci automobilů, traktorů či komponentů pro vlaky a metro řádově v miliardách korun. Podnikatelská diplomacie se soustředí do dvou česko-ruských seminářů v Moskvě a Jekatěrinburgu, na kterých bude Zeman přítomen.

Češi chtějí využít skutečnosti, že bez ohledu na pokračující protiruské sankce, do kterých je Česká republika jako členská země Evropské unie zapojena, se ruská ekonomika postupně zotavuje z krize . Zemanův odmítavý postoj vůči sankcím vyvolává nepochybně v Moskvě sympatie, proti sankcím se staví i česká Hospodářská komora. V nedávném rozhovoru s televizí Barrandov prezident řekl, že je jako proti sankcím Evropské unie, tak i proti odvetným sankcím Ruska. S Putinem o těchto otázkách chce v Soči mluvit.

V pondělí však začíná ustavující schůze Poslanecké sněmovny českého parlamentu, proto je součástí delegace z vlády přítomen pouze ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Je všeobecně známo, že Miloš Zeman nemá k Rusku negativní vztah a běžně se s ruskými oficiálními představiteli setkává. S Putinem se setkal letos v květnu v Pekingu, kde byla nynější návštěva Ruska sjednána. Předloni prezident debatoval s šéfem Kremlu v Moskvě během květnových oslav 70. výročí ukončení druhé světové války a mluvil s ním v témže roce i během návštěvy Číny.

Český prezident jde na jednu ze svých posledních zahraničních cest před volbami nové hlavy státu, které se budou konat příští rok v lednu. Dva měsíce pak čekají prezidentské volby i Rusko. Dosavadní ruský prezident a vysoký favorit voleb Putin, na rozdíl od Zemana, s oznámením své kandidatury zatím otálí.

Návštěva je naplánována na 5 dní a akce se budou konat celkově na třech místech, mezi nimiž budou muset letadla delegace dlouho přelétávat. Miloš Zeman má 73 let, trpí cukrovkou a porušením nervů v nohou od kotníků dolů. Proto se objevily pochybnosti, zda tento nabitý a velmi náročný program zvládne. Hradní lékaři ale pochybnosti rezolutně odmítají. ” Pan prezident je v kondici, neviděl jsem nemocného muže,”  řekl začátkem týdne novinářům ministr vnitra Milan Chovanec po setkání se Zemanem v Lánech.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
70 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.