vlada2017
13.12.2017
Kategorie: Politika

Zeman jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

COM

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval menšinovou vládu premiéra Andreje Babiše. Nový český premiér složil svůj kabinet z ministrů ze svého hnutí a nestraníků. Ve svých funkcích budou tak jako v předchozí vládě Bohuslava Sobotky pokračovat ministr dopravy Dan Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a šéf resortu životního prostředí Richard Brabec.

Další dva ze staronových členů kabinetu změní působiště. Martin Stropnický, který dosud vedl resort obrany, se přesune na ministerstvo zahraničních věcí a Karla Šlechtová z resortu místního rozvoje na ministerstvo obrany.

Šéfem resortu vnitra bude Lubomír Metnar, na čele ministerstva financí bude stát Alena Schillerová, školství povede Robert Plaga a kulturu Ilja Šmíd. Ministrem průmyslu bude Tomáš Hüner, ministryně práce Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministrem zemědělství Jiří Mílek a ministryní pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Programové prohlášení nové vlády její předseda Andrej Babiš zatím nezveřejnil. Po svém jmenování na Pražském hradě minulý týden avizoval, že ho představí ostatním parlamentním stranám na jednáních o podpoře svého kabinetu. Tato jednání má nový český premiér naplánováno na týden od 18. prosince a druhé kolo schůzek bude následovat po novém roce.

Prezident následně blahopřál ministrům ke jmenování a připomněl, že se s devíti novými šéfy resortů se již setkal v Lánech. “Nováčci do týmu dobře zapadnou,” řekl Zeman. Zopakoval, že dodrží svůj slib a v případě, že by vláda napoprvé nedostala důvěru, jmenuje Babiše premiérem podruhé. V takovém případě by však dal Babišovi na vyjednávání o podpoře, ať už koaliční nebo menšinové vlády, více času.

Prezident také uvedl, že nikde v ústavě se nepíše, že by vláda bez důvěry nebyla plnohodnotná. Připomněl, že i první vláda Mirka Topolánka vládla bez důvěry od září do ledna. Prezident očekává, že se ve druhém kole nechají některé strany přemluvit na vstup do koalice.

Na závěr Zeman ministrem popřál ve funkcích hodně štěstí. “Nenechte se nikým a ničím otrávit,” prohlásil.

Babiš v promluvě po jmenování vlády slíbil, že jeho kabinet “bude jeden tým”. “Není možné, abychom čekali na důvěru nebo toleranci. My musíme pracovat, “prohlásil premiér a vyzdvihl řešení důchodové reformy.

Výhodou menšinové vlády je to, že bude jeden tým, bude efektivní, ministři si budou méně dopisovat a budou řešit věci za stolem. “Musíme být na jedné lodi, bojovat za bezpečnost lidí, za naše zájmy a proti migraci,” řekl.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Michal Fleiser 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 900,00 Kč
Vybráno 8.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.