Green EU flags_web
28.4.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Zelený plán pro zotavení Evropy

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilI když to tak nemusí vypadat, Evropská unie na nás neustále myslí. A zatímco my se potýkáme s malichernostmi všedního dne, jako je otevírání obchodů, školní docházka, náběh výroby a podobně, tak ona pro nás chystá opravdu veliké věci. Jako třeba Plán zotavení Evropy po koronakrizi.

S prvním nástřelem Marshallova plánu pro Evropu, jak tenhle nápad bruselští autoři pyšně nazývají, přišel v minulém týdnu Předseda Evropské rady Charles Michel. Podívejte se zde. V hromadě obecných eurofrází, jako že „zotavení musí být inkluzivní, týmové úsilí,  zahrnující i  občanskou společnost, sociální partnery a další”, nebo že „EU je založena na souboru hodnot a práv, které jsou zásadní pro integritu našich model a způsob života”, které se daly očekávat, lze v textu najít i dvě, docela zásadní, čertova kopýtka.

Tím prvním je Green deal. Opravdu. Oni se jej, přes všechny potíže a krize, fakt nevzdali! Tady to máte černé na bílém: „Zelený přechod a digitální transformace budou hrát ústřední a prioritní roli při oživení a modernizaci naší ekonomiky. Investování do čistých a digitálních technologií a kapacit nám pomůže vytvářet pracovní místa a růst a umožnit Evropě, aby vydělala na výhodě prvního tahu v globálním závodě k zotavení…”

Tím druhým dračím vejcem můžou být věty: „EU musí poskytnout pomoc zemím v nouzi” a „Silné partnerství by mělo být rozvíjeno s Afrikou.” Jejich zlověstnost, zvláště v tak těsném spojení, asi není potřeba dále rozebírat.

Ale zpět ke Green dealu. Jak by si některá z jeho budoucích opatření, směřujících nás ke šťastným zítřkům, bruselští komisaři představovali, naznačují další dokumenty. Třeba tento v němž autoři lkají nad nízkou cenou pohonných hmot. „Problém nyní představuje nízká cena fosilních paliv, která by mohla zelenou transformaci narušit. Evropa by proto měla nastavit minimální cenu fosilních paliv tak, aby reflektovala jejich škodlivý dopad na životní prostředí. Takový mechanismus by mohl mít podobu „nejnižší ceny uhlíku”, která by mohla být zavedena …” Takže, v překladu do hovorové češtiny – když se kvůli „koronáči” nejezdí a ceny benzínu padají, je třeba řádně osolit daně na PHM, aby se to ježdění těm lumpům a nýmandům (voličům) už konečně přestalo vyplácet. Aby se neradovali a necmrndali po zbytečných výletech, ale zvykali si sedět doma, jak pro ně plánujem.

Jako první z evropských „hujerů” začal slinit prst a chytat nový vítr francouzský president E. Macron. (zde). Prohlásil, že jeho země sice už teď zdaňuje jednu tunu ropných produktů uhlíkovou daní ve výši 44 EUR a od roku 2022 to plánuje zvýšit na 84 EUR za tunu, ale že ví, že to nestačí. A proto navrhl, aby EU stanovila jednotnou, celoevropskou cenu uhlíku. Nejlépe co nejvyšší. “Vím, že to nebude snadné.” Všude budeme čelit odporu, “připustil a dodal, že je tuto myšlenku připraven obhájit na červnovém summitu EU. Zjevně mu rok a něco se Žlutými vestami nestačil…. Anebo je chce dopřát i ostatním zemím Únie. Jako obohacující francouzskou specialitu.

Ale žerty stranou. V celé Evropě se má hrát o opravdu hodně peněz. Zatím se uvažuje o 1 až 1,5 bilionu EUR. (zde). Padl návrh, aby se tento Fond obnovy spojil s dlouhodobým rozpočtem EU pro období 2021-2027. Evropská komise proto dostala za úkol předložit v druhé polovině května jeho nový, přepracovaný návrh. Ovšem německá kancléřka Merkelová, podle zpráv z Bruselu, trvá na tom, že by EU měla nejdřív vyhodnotit, kde jsou ty peníze nejvíce potřeba a jakým způsobem budou rozděleny. Jinými slovy – nebojte se, Německo už si ty prachy ohlídá, aby se vynakládaly pouze ideologicky správným a pro Německo přínosným způsobem.

A aby bylo jasné, že se z tohoto fondu opravdu nebude dát financovat nic smysluplného, nic co by snad mohlo fungovat a posunout tak některou unijní zemi k prosperitě, přispěchal oblíbený bruselský politik, vedoucí EU pro klima, Franz Timmermans s prohlášením k poslancům Europarlamentu (zde), ve kterém pravil: „Žádné výdaje by neměly poškodit cíle EU v oblasti klimatu a životního prostředí,” a „každé euro, které investujeme, musí proudit spíše do nové ekonomiky než do starých struktur”. Výslovně pak zdůraznil, že jaderná energie je z přijímání jakýchkoli peněz EU naprosto vyloučena. Asi jako pomyslné kopnutí do kotníku Andreje Babiše, který měl tu drzost Green deal veřejně kritizovat a navíc nijak neskrývá záměr pokračovat v rozvoji (Evropskou únií prokleté) jaderné energetiky.

Takže si to shrňme. Ocitli jsme se, z vlastní hlouposti a neinformovanosti, v blázinci. Šéfové léčebny a část pacientů už delší dobu vedli mimoňské řeči, zcela bez kontaktu s realitou, kterým jsme však, ke své škodě, nepřikládali váhu. Teď přistoupili k činu. Pojali plán natisknout spoustu peněz, kterými (v krátké době) rozředí k nicotě naše úspory a znehodnotí důchodové a jiné fondy a těmito „novými” penězi hodlají zafinancovat nesmyslné, ztrátové a nerealistické projekty, o kterých tak dlouho snili. Kdo se přidá, tomu nasypou, aby měl co vrhat do černé díry. Kdo se bude zdráhat, nedostane nic. A bude sedět na hanbě. Ovšem ztráty, které z toho podniku vzniknou, ponese spolu s ostatními.

Je nám to zapotřebí?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 663 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)