zeleniekologie
13.12.2019
Kategorie: Ekonomika

Zelené šílenství bude stát miliardy

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

S velkou slávou byla včera předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen představena Evropská klimatická dohoda. Jedná se o klimatický plán, jehož základem je snaha o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Ursula von der Leyen uvedla svůj plán těmito slovy: „Je to nová růstová strategie, která změní způsob našeho života a práce, výroby a spotřeby, abychom mohli žít zdravěji a inovovat své podniky.“

Dále paní předsedkyně prohlásila, že EU samozřejmě členským státům pomůže a zainvestuje do přechodu na „zelenou ekonomiku“. Měl by být vytvořen Fond pro uhelné regiony, ze kterého by mělo být investováno až 100 miliard euro. Do tzv. uhelných regionů patří i Česká republika. Dle české vlády se náklady přechodu na uhlíkovou neutralitu u nás odhadují na 675 miliard korun.

Zatímco jisté skupiny lidí jásají, já se začínám pomalu bát. Ano, tato strategie změní zcela jistě způsob našeho života, otázkou je jakým směrem. Opravdu si myslím, že vedení EU je již zcela odtržené od reality. Dostala se mi do rukou studie, zpracovaná renomovanou poradenskou společností, na téma elektromobility. Když jsem ji přečetl, tak jsem se nestačil divit. Nevěřím, že tyto podklady nejsou psané na zakázku. O nezávislosti, která by měla být základem práce jakéhokoliv poradce, se nedá mluvit. V této studii nejsou zmíněna žádná rizika, naopak. Podle ní budeme mít všichni v roce 2050 elektroauta, automobilky extrémně navýší svůj obrat a budou vzkvétat. Evropa bude zelenější a všichni budou jásat. Nikde jsem nenašel varování, že může dojít k poklesu poptávky, navýšení nákladů, propouštění atd. Prostá trojčlenka, v Evropě je nyní tolik a tolik aut na benzín nebo naftu a místo nich si každý koupí elektroauto. Samozřejmě za vyšší cenu. Nikdo již neřeší, zda spotřebitelé budou na nová auta mít peníze. Pokud jsou nařízení z Bruselu založena na takovýchto podkladech, tak už začínám chápat, proč dělají, to co dělají. Že to jsou absolutně zcestná rozhodnutí, je druhá věc.

No a nyní se podívejme na ty investice. Opakuji to téměř pořád. EU nemá vlastní peníze. Má jen ty, co ji pošlou členské země a ty je musí vybrat od svých občanů. Tedy 100 miliard EURO se musí vybrat od lidí navíc k tomu, co je od nich vybíráno nyní. Ano, uznávám, že to nebude přesně tato částka. Některé fondy budou zřejmě přesunuty, ale nečekám, že se bude jednat o velký objem zdrojů. Tedy bude nutné zvýšit daně, což už se ostatně plánuje. Samozřejmě lze očekávat, že tyto navýšené daňové náklady přenesou společnosti na své zákazníky, tedy na nás všechny. No a protože lze očekávat stejný vývoj i v ostatních zemích, bude efekt značný. Takže ano, způsob našeho života se zcela jistě změní.

Jenže ono to není zřejmě všechno, jak jsem psal výše, náklady pro přechod na uhlíkovou neutralitu v ČR jsou odhadnuty na 675 miliard Kč. To je cca 25 % z oněch plánovaných investic EU. A já silně pochybuji, že by čtvrtina této dotace šla do ČR. Zvláště když se o ni budou ucházet i regiony z Německa a Polska. Tedy to znamená, že budeme muset dát další peníze z našeho rozpočtu, a to znamená další daně. Dále je třeba uvažovat nepřímé náklady. Nevím sice, jak je oněch 675 miliard kalkulováno, ale jsem přesvědčen, že nepřímé dopady tam nebudou. O co se jedná? O to, že mnoho lidí přijde alespoň přechodně o práci. Tedy přijde nápor na sociální systém, tyto náklady se také budou muset z něčeho zaplatit. Upřímně řečeno, v současné době tyto náklady neumí kvantifikovat asi nikdo, ale je třeba s nimi počítat.

No a třešnička na dortu? Česká republika nemá šanci dosáhnout uhlíkové neutrality, pokud nebude jako bezemisní zdroj uznána jaderná energetika. To ovšem některé státy hodlají vetovat. Přitom jádro je jedním z nejčistších zdrojů energie, což uznává i mnoho odborníků na ekologii, ovšem zastánci klimatické apokalypsy je neposlouchají.

Takže ano, paní von der Leyen má pravdu, tento plán skutečně změní způsob našeho života, a to k horšímu. Všichni výrazně zchudneme. Možná by stálo za to se zamyslet, zda ještě platí výkřiky, že pokud odejdeme z EU, tak budeme chudí. Začínám se obávat, že chudí budeme naopak, pokud v EU zůstaneme. Už teď ekonomická výkonnost EU silně zaostává za zbytkem světa. Tento klimatický plán to ještě prohloubí. Jistě, budeme si žít hůře, ale místo vytápění nás může hřát pocit, že jsme nejzelenější na celém světě. No a ten se nám bude smát. Já bych tedy radši to vytápění. Opravdu nevidím důvod, proč se na tomto šílenství podílet. Jenže když zůstaneme v EU, budeme se na něm podílet, ať chceme nebo nechceme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 011 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.