zeleniekologie
13.12.2019
Kategorie: Ekonomika

Zelené šílenství bude stát miliardy

Loading...
Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

S velkou slávou byla včera předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen představena Evropská klimatická dohoda. Jedná se o klimatický plán, jehož základem je snaha o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Ursula von der Leyen uvedla svůj plán těmito slovy: „Je to nová růstová strategie, která změní způsob našeho života a práce, výroby a spotřeby, abychom mohli žít zdravěji a inovovat své podniky.“

Dále paní předsedkyně prohlásila, že EU samozřejmě členským státům pomůže a zainvestuje do přechodu na „zelenou ekonomiku“. Měl by být vytvořen Fond pro uhelné regiony, ze kterého by mělo být investováno až 100 miliard euro. Do tzv. uhelných regionů patří i Česká republika. Dle české vlády se náklady přechodu na uhlíkovou neutralitu u nás odhadují na 675 miliard korun.

Zatímco jisté skupiny lidí jásají, já se začínám pomalu bát. Ano, tato strategie změní zcela jistě způsob našeho života, otázkou je jakým směrem. Opravdu si myslím, že vedení EU je již zcela odtržené od reality. Dostala se mi do rukou studie, zpracovaná renomovanou poradenskou společností, na téma elektromobility. Když jsem ji přečetl, tak jsem se nestačil divit. Nevěřím, že tyto podklady nejsou psané na zakázku. O nezávislosti, která by měla být základem práce jakéhokoliv poradce, se nedá mluvit. V této studii nejsou zmíněna žádná rizika, naopak. Podle ní budeme mít všichni v roce 2050 elektroauta, automobilky extrémně navýší svůj obrat a budou vzkvétat. Evropa bude zelenější a všichni budou jásat. Nikde jsem nenašel varování, že může dojít k poklesu poptávky, navýšení nákladů, propouštění atd. Prostá trojčlenka, v Evropě je nyní tolik a tolik aut na benzín nebo naftu a místo nich si každý koupí elektroauto. Samozřejmě za vyšší cenu. Nikdo již neřeší, zda spotřebitelé budou na nová auta mít peníze. Pokud jsou nařízení z Bruselu založena na takovýchto podkladech, tak už začínám chápat, proč dělají, to co dělají. Že to jsou absolutně zcestná rozhodnutí, je druhá věc.

No a nyní se podívejme na ty investice. Opakuji to téměř pořád. EU nemá vlastní peníze. Má jen ty, co ji pošlou členské země a ty je musí vybrat od svých občanů. Tedy 100 miliard EURO se musí vybrat od lidí navíc k tomu, co je od nich vybíráno nyní. Ano, uznávám, že to nebude přesně tato částka. Některé fondy budou zřejmě přesunuty, ale nečekám, že se bude jednat o velký objem zdrojů. Tedy bude nutné zvýšit daně, což už se ostatně plánuje. Samozřejmě lze očekávat, že tyto navýšené daňové náklady přenesou společnosti na své zákazníky, tedy na nás všechny. No a protože lze očekávat stejný vývoj i v ostatních zemích, bude efekt značný. Takže ano, způsob našeho života se zcela jistě změní.

Jenže ono to není zřejmě všechno, jak jsem psal výše, náklady pro přechod na uhlíkovou neutralitu v ČR jsou odhadnuty na 675 miliard Kč. To je cca 25 % z oněch plánovaných investic EU. A já silně pochybuji, že by čtvrtina této dotace šla do ČR. Zvláště když se o ni budou ucházet i regiony z Německa a Polska. Tedy to znamená, že budeme muset dát další peníze z našeho rozpočtu, a to znamená další daně. Dále je třeba uvažovat nepřímé náklady. Nevím sice, jak je oněch 675 miliard kalkulováno, ale jsem přesvědčen, že nepřímé dopady tam nebudou. O co se jedná? O to, že mnoho lidí přijde alespoň přechodně o práci. Tedy přijde nápor na sociální systém, tyto náklady se také budou muset z něčeho zaplatit. Upřímně řečeno, v současné době tyto náklady neumí kvantifikovat asi nikdo, ale je třeba s nimi počítat.

No a třešnička na dortu? Česká republika nemá šanci dosáhnout uhlíkové neutrality, pokud nebude jako bezemisní zdroj uznána jaderná energetika. To ovšem některé státy hodlají vetovat. Přitom jádro je jedním z nejčistších zdrojů energie, což uznává i mnoho odborníků na ekologii, ovšem zastánci klimatické apokalypsy je neposlouchají.

Takže ano, paní von der Leyen má pravdu, tento plán skutečně změní způsob našeho života, a to k horšímu. Všichni výrazně zchudneme. Možná by stálo za to se zamyslet, zda ještě platí výkřiky, že pokud odejdeme z EU, tak budeme chudí. Začínám se obávat, že chudí budeme naopak, pokud v EU zůstaneme. Už teď ekonomická výkonnost EU silně zaostává za zbytkem světa. Tento klimatický plán to ještě prohloubí. Jistě, budeme si žít hůře, ale místo vytápění nás může hřát pocit, že jsme nejzelenější na celém světě. No a ten se nám bude smát. Já bych tedy radši to vytápění. Opravdu nevidím důvod, proč se na tomto šílenství podílet. Jenže když zůstaneme v EU, budeme se na něm podílet, ať chceme nebo nechceme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč


Celkem za měsíc: 11 014,60 Kč
Vybráno 31.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 951 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.