Green EU flags_web
20.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Ze zeleného bruselského šílenství nám brzy začne už i kručet v břiše

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Jana MarkováEvropská posedlost Zeleným údělem začíná nabírat takových rozměrů, že jde zcela bezostyšně proti základním potřebám svých občanů. A to v době kovidové krize, která jim sama o sobě zavařila víc než dost.

Takže vážení, je to tady. Že nás ta uhlíková neutralita přijde sakra draho, to zjišťujeme v poslední době bolestivějším způsobem, než jsme si připouštěli. Zatímco Čína si dělá strategické zásoby energie a k životnímu prostředí přistupuje tak, že si plynofikuje města a pomalu ho tam zlepšuje, Evropa si likviduje průmysl a snižuje životní úroveň svým občanům. A to i přesto, že to ve výsledku bude mít na globální klima jen minimální vliv. A bude hůř. Jsou totiž věci, bez kterých se obejdeme. Ale jsou komodity, bez kterých se zkrátka neobejde nikdo. Potraviny.

To co se děje s energiemi bude mít totiž zcela zásadní dopad i na naše zemědělství. Toto zdražení totiž mimo jiné povede například k dramatickému nárůstu ceny hnojiv. A bez nich nám toho tady moc nevyroste. O ceně pohonných hmot nemluvě, ta čísla začínají pomalu, ale jistě na stojanech čerpacích stanic připomínat větrák. Ovšem, budou-li vůbec. Při zpracování čehokoliv potřebujete opět elektřinu. Spoustu elektřiny. Musíme si uvědomit, že nejen domácnosti, ale i firmy mohou odebírat energie od krachujících dodavatelských společností. Bohemia Energy je jen začátek. Taková první vlaštovka blížícího se velkého maléru. Na rozdíl od malých domácností nemají tyto firmy automaticky nárok na připojení od dodavatelů takzvané poslední instance. Pokud máte spotřebu více než 630 MWh ročně, můžete mít dost problém.

A proč mluvím o uhlíkové neutralitě? Protože místo toho, abychom se snažili minimalizovat škody a zachránit co se dá, tak se zeleným praporem Green Dealu míříme k nejen chladným, ale i zřejmě hladovým zítřkům. Proč? Protože Evropská unie hodlá zemědělce ještě trochu přidusit omezeními typu: „Musíte mít na zemědělských plochách minimálně 10 % přírodních prvků! Musíte snížit spotřebu pesticidů minimálně o 20 %! Sebereme vám 50 % antimikrobiálních látek pro hospodářská zvířata!“ A teď pozor! Jedna taková veledůležitá zajímavost. V České republice se například už teď v porovnání s ostatními státy západní Evropy používá násobně méně pesticidů. Zohlední se to? Nebo oni pak budou na naší současné úrovni, a my na téměř nule s poli plnými škůdců? OK, tohle je možná přehnané, možná se tentokrát nezachovají eurokomisaři jako s dotacemi, a budeme si všichni skutečně rovni. Možná bychom se o to měli ale aktivně zajímat a jinou variantu nepřipustit. Záleží na tom ale našim budoucím reprezentantům? Uvidíme….

A jako neposlední třešničku na dortu tu máme strategii Farm to Fork. Vypadá to pěkně, jako podpora farmářů a lokální výroby, omezení neekologické dopravy z Bůhvíodkud Bůhvíkam, budeme mít lokální ekologické producenty, konečně něco rozumného. Ovšem nic není vzdálenější realitě. Tahle udržitelná evropská potravinová sranda totiž znamená snížení produkce u některých plodin až o 30%. A maso? No třeba hovězí zdraží dle Zemědělského svazu až o 60%. Už se nebude vyplácet pěstovat plodiny a chovat masná zvířata. Produkce v Evropě bude tak drahá, že ji zkrátka lidé nebudou schopni zaplatit. Farmáři budou krachovat a končit. Ale Evropané dost pravděpodobně nepřestanou jíst. A řešení? Dovezeme potraviny přes půl zeměkoule! Dovezeme je ze zemí, kde na tahle šílená pravidla kašlou a mile rádi nám svoji produkci prodají. Problém se neřeší. Jen se z Evropy přesouvá jinam, kde ho nebude vidět. Tam, kde zdaleka nebudeme schopni zajistit kvalitu a normy tak, jako bychom to dokázali u nás. Jestli ho budou přepravovat elektrolodě a elektrokamiony, těžko říct. Aha. Pardon. Ona vlastně nebude ta elektřina.

Co udělala pandemie se strategickými surovinami a spotřebním zbožím vidíme. A v této době se chceme ubírat směrem k totální závislosti na dovozových potravinách? Jako vážně? Nebo budeme zavádět normy a příděly jako za války? I když my už ve válce jsme. Ve válce se zdravým rozumem. Se zdravým rozumem, který říká, abychom si zachovali to co funguje, a co nefunguje se snažili zefektivnit. Chovejme se jako v krizi, kdy jde především o nás. O lidi kteří zde pracují, chtějí mít čím topit, co jíst a čím jezdit. Na vznosné, nereálné vzdušné zámky bude času dost, až tohle překonáme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 952 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)