urad
8.4.2020
Kategorie: Společnost

Že by se úředníci solidárně vzdali části svých platů?

Sdílejte článek:

LADISLAV KROUPA

Koronavirová pandemie nám odhalila, jak to s námi myslí stát “dobře”. Hodně se teď naše vláda ohání úslovím “Jsme v tom všichni”. Nejsme. Slyšeli jste někdy někdo, že by se úředníci solidárně vzdali části svých platů? Já ne.

Celý život jsem byl (ač nyní v důchodu stále jsem) tzv. “tvůrce hodnot”. To znamená, že jsem pracoval jako zaměstnanec různých národních podniků v socialistickém Československu, po revoluci v soukromých firmách a nakonec v mé vlastní. Celý život platím daně, aby mohli být placeni úředníci, policie, armáda, učitelé, lékaři a jiní, takže předpokládám (snad správně), že mi všichni tito, kteří z mých daní žijí, budou v případě potřeby pomáhat a sloužit.

Za komunismu se člověk úředníků spíš bál, po revoluci to byla vítaná změna a nyní mám strach, že se to zase vrací zpět. Poslední zkušenost – někdy v srpnu v roce 2019 řidič naší dodávky překročil v jisté obci povolenou rychlost 50 km/hod o 6 kilometrů. Přišla pokuta, kterou jsme nedopatřením nezaplatili a dnes, kdy se stát ohání, jak šíleně moc pomůže podnikatelům, přišel příkaz na 1.500 Kč. Pan úředník mi vysvětlil, že se s tím nedá nic dělat, že to je vše podle litery zákona, že kdyby nám to neposlali, porušil by zákon a mohl by být trestně stíhán. A že když to nezaplatíme, vystavujeme se exekuci.

Myslím, že to nejmenší, co by stát mohl pro podnikatelský sektor udělat, je vyhlásit amnestii na dopravní přestupky nebo v těchto těžkých časech netrvat tak nesmyslně a zarputile na liteře zákona. Místo toho se ale vláda jen bouchá do prsou, jak je skvělá, Babiš nechá sama sebe chválit v “jeho” periodikách atd. atd. a nejraději by nouzový stav prodloužili navždy. Chápu, že to není jednoduché, já bych to dělat nechtěl, ale zároveň se jim při nouzovém stavu otevírají netušené možnosti, kterých se dá i jednoduše zneužít.

Například:

1. Mohou rychle a bez schvalování sněmovnou vyhlásit jakákoliv opatření.

2. Opozice je paralyzovaná – nemůže prosazovat žádná svoje opatření, téměř o ní neslyšíme, takže to vypadá, že je neschopná. To se Babišovi moc hodí do příštích voleb.

3. Mohou nakupovat zdravotnický materiál bez výběrových řízení – možná jste už někde slyšeli, že Ministerstvo zdravotnictví nakupuje v Číně roušky 2x dráž než Ministerstvo vnitra. Pročpak? Copak za tím asi je?

A můžeme pokračovat – například firma Astratex, patřící do svěřenského fondu pana Babiše, nějakou dobu nabízela na svém webu set pro šití roušek za 69 Kč! Absolutní nestydatost v době, kdy půl republiky šije roušky zdarma, taky že nabídku po okamžité kritice na FB stáhli. Další “Babišova” firma Preol vyrábí desinfekci, kterou prodává státu, takže taková “malá domů”, a pak ji vítězoslavně stát rozdává lidem jakoby zdarma. Že to platí daňoví poplatníci, to už nikdo jaksi neřeší. Babišovy laboratoře testují na koronavirus za 3.000 korun, přičemž laboratoř Tilia zpočátku nemohla testovat kvůli jednomu chybějícímu razítku. Cena jejich testu? 1.200 Kč! V supermarketech najednou vidím jen skoro samé potraviny z Penamu, no řekněte, korunka ke korunce, to se pak hezky žije. Že může někomu zkrachovat firma? No a co, prostě smůla. Že nemají živnostníci co do úst? Nezájem, jen samé řeči a skutek utek. Hlavně, že se mají státní úředníci dobře. Že prý “dělají víkendy”. Myslíte, že živnostnici a podnikatelé ne? Problém je, že už stát všechno prožral, veškeré rezervy jsou pryč, takže není z čeho brát.

Ale sliby jsou zdarma a hezky to vypadá. Stačí pak národu z obrazovky poděkovat jak je skvělý a je zase dobře.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 887 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,35 out of 5)
Loading...
loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.