zdroje
22.11.2012
Kategorie: Společnost

Zdroje jsou? Příběh s otevřeným koncem …

Sdílejte článek:

Vezměme si teoretický příklad. Skupina obyvatelů bytového domu se rozhodne, že si vylepší okolí svých příbytků okrasným parkem a hřištěm pro děti. Odhlasují si, že na tuto bohulibou aktivitu přispějí každý polovinou svých měsíčních příjmů a zvolí si pokladníka, který se bude starat o to, aby všechny vybrané peníze byly řádně investovány pro zdar jejich společné akce.

První co pokladník udělá je, že si stanoví velmi vysokou odměnu za svoji práci a jmenuje sbor silných mužů, kteří budou mít za úkol jej chránit. Další den určí partu lidí na vybírání plateb a kontrolory příjmů. Všem takto zaangažovaným lidem proplatí velmi nadstandardní mzdu, zařídí krásné kanceláře v půdní vestavbě, služební auta, placené sekretářky, náhrady na oblečení a doživotní imunitu před jimi vydávanými vyhláškami i nařízeními.

 

Na konci měsíce pokladna zeje prázdnotou a parčík se zatím nepřiblížil ani o píď. Je svolána schůze, na kterou jsou pozváni již jen občané z půdních kanceláří, kde je odhlasováno, že se nebude vybírat jen polovina, ale rovnou tři čtvrtiny příjmů, neboť organizace projektu je nákladná a peníze chybí. Ostatním nájemníkům je toto oznámeno jen lístkem na nástěnce.

 

Několika obyvatelům, kteří nebyli zařazeni mezi privilegovanou kancelářskou vrchnost, se toto jednání nelíbilo a chtěli po pokladníkovi řádné vysvětlení. Když však zazvonili u jeho bytu, otevřel jim jen jeden ze jmenovaných ochránců s tím, že dotazy mohou poslat písemně a zdali již zaplatili příspěvek na nové období. Kdo neměl potvrzení, byl pro výstrahu na noc zavřen do temné sklepní kóje.

 

Následujícího dne provedla kancelářská skupina namátkové kontroly v bytech stěžovatelů a většině byla doměřena pokuta za špatně odvedené příspěvky u dopočítaných procent příjmů. Kdo neměl hotovost, bylo mu zabaveno vybavení domácnosti a následně prodáno v dražbě na ulici před domem.

 

Konečně se tedy v hlavní kanceláři pokladníka sešla hromádka financí za stávající měsíc. Po vyplacení mezd všech funkcionářů, jejich sekretářek a poradců, i veškerých náhrad a nákladů na provoz, bylo konstatováno, že z vybrané sumy mnoho nezbylo, ale aby se alespoň nějaká činnost směřující k budování slíbeného parku vykonala, bylo rozhodnuto, že za zbývající peníze se uspořádá soutěž na projekt a stavební firmu, která akci provede.

 

Jeden funkcionář z kontroly měl sousedy na patře, se kterými chodil hrát mariáš, oba architekty, jeden z ochranky zase znal pána z přízemí co vyráběl dětské prolézačky, pokladník doporučil svého švagra podnájemníka – stavaře. Manželky těchto tří “známých známých” byly jmenovány dokomise, která uspořádala výběrové řízení. Poté každá z nich vytáhla právě jeden lístek z losovacího osudí, společně vyinkasovaly tučnou odměnu a projekt se konečně mohl rozjet.

 

Výběrová losovačka však bohužel stála celý zbytek hotovosti, který byl v měsíci vybrán. Aby bylo alespoň na občerstvení, elektriku a benzín, zajistil pokladník výhodný úvěr u lichváře ze třetího patra a vyslal výběrčí pro mimořádnou solidární splátku v krizové situaci. Někteří obyvatelé domu, kteří stále neměli přístup na půdu, se začali velmi podivovat a mimořádnou platbu nechtěli poskytnout. “Rozum” jim vrátila až informace o dalších připravených kobkách ve sklepě.

 

Pokladník vycítil, že v domě začíná být poněkud dusno. Pro nejhlasitější remcaly tedy vytvořilfunkce v dozorčí radě projektu a poradní orgán na rozdělování chlebíčků při schůzích. Z dvaceti bydlících rodin tak bylo najednou zaháčkováno v půdních kancelářích celých 16 partají. Tento sbor již sám o sobě spolykal téměř všechny peníze, které se vždy v měsíci vybraly. Na to, aby se s parčíkem a hřištěm pro děti vůbec něco dělo, musel stále více půjčovat lichvář.

 

Pokladníkovi a jeho přátelům z kanceláří se tato situace velmi zalíbila. Odhlasovali si, že mohou opustit svoje bývalá zaměstnání a budou jako hlavní činnost vykonávat práci pro bytový dům. Jejich platby do společného rozpočtu budou tedy počítány jen z příjmů, které si rozdělí na půdě. Zbývajícím čtyřem nefunkcionářským rodinám potom předepsali takové příspěvky, že tyto na ně už skoro ani nemohly nevydělat. Aby bylo každý měsíc co přerozdělovat, řešily se nové a nové půjčky. Před domem však stále ještě nebylo ani kopnuto do hlíny.

 

Parta nejbližších přátel pokladníka však přišla ještě na další netušené možnosti celého projektu. Architektům, dodavatelům i stavařům proplatila ze společných a hlavně vypůjčených peněz zálohy, ale zároveň jim nařídila, že za jejich moudré rady jim musí polovinu peněz vrátit tak, aby se o tom nikdo jiný nedozvěděl. Nejlépe v krabicích jako boty či víno nebo v igelitce jako nákup ze sámošky. Jako kompenzaci jim dovolili naúčtovat si vícenákladové položky za umělecký dojem, krasopis a ekologickou hodnotu.

 

Uplynulo mnoho měsíců. Před domem se krčilo pár kosodřevin, uschlý smrček, dvě lavičky a rezivějící nenatřené prolézačky. Všechny ovšem byly opatřeny štítkem: “Děkujeme pokladníkovi za vylepšení našeho života i života našich dětí!” Vedle pak stálo šestnáct nových dvojgaráží s nejnovějšími modely letošních autosalónů. Když padl soumrak, z dvaceti bytů se čtyři nerozsvítily.

 

Jaký asi bude konec tohoto příběhu? Dokáže jej někdo popsat?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Martin Vojtíšek 500,- Kč, Jiří Mondek 500,- Kč, Helena Kominíková 100,- Kč, Michal Horák 666,- Kč, Hana Pekárková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Pavel Michalík 500,- Kč, Jaroslav Borufka 300,- Kč, Rene Grabmuller 2000,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Mgr. Jiří Kraus 1984,- Kč, Jaroslav Neuman 200,- Kč, Martina Franzová 1000,- Kč, Jan Traxler 1000,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, Milan Hlaváček 200,- Kč, Šárka Průdková 300,- Kč, Nezn. dárce (poštou) 250,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Ladislav Matoušek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Jozef Sykora 249,80 (10 eur), Josef Bílek 200,- Kč, Jan Králíček 1000,- Kč, Jan Cerny 5000,- Kč, Vitesse PSP Ltd. 100,- Kč, Jan Pšenička 400,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 300,- Kč, Jiří Chudý 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Josef Bárta 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 45 415,80 Kč
Vybráno 129.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.