
Zdaníme vás, až zezelenáte
PAVEL JÉGL
Poručíme větru, slunci a uhlík s jádrem narveme do popelnic, narveme do popelnic…
Německo zvažuje uhlíkovou daň. Má Němce přimět k tomu, aby nespalovali fosil a místo aut se spalovacím motorem si konečně pořídili elektromobily (anebo aspoň elektrokola).
Plán na uhlíkovou daň, který předložila vládě ministryně životního prostředí, sociální demokratka Svenja Schulzová, by měl dalekosáhlé důsledky nejen v Německu, ale také v Česku, 17. spolkové zemi zakousnuté mezi Bavorskem a Saskem.
Návrh předpokládá, že od příštího roku se za tunu oxidu uhličitého (CO₂) bude v Německu platit 35 eur. To by znamenalo, že litr benzinu se v průměru zdraží o 10 centů, litr nafty o 11 a zemní plyn by stál zhruba o cent za kilowatthodinu víc.
To by ale byl jen začátek. Daň se má postupně zvyšovat. V roce 2030 by Němci za tunu skleníkového plynu platili téměř 180 eur. Přepočteno na litr nafty či benzinu o 57 centů (téměř o 15 korun) víc.
A aby to Němci lépe strávili a spolupracovali, má jim vláda daň kompenzovat formou klimatického bonusu. Až stovku eur měsíčně dostanou ti, kteří svou spotřebu omezí.
Tím se emisní kolečko regulace-daně-dotace uzavře.
Co neprosadil Kalousek
Cílem zvažované uhlíkové daně je podpořit přechod na nízkouhlíkové či bezemisní technologie v dopravě, ve vytápění ze zdrojů o tepelném příkonu pod 20 megawattů, v zemědělství nebo ve stavebnictví – tedy v odvětvích, na které se nevztahuje evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS).
Našinci to může vzdáleně připomenout uhlíkovou daň, kterou před sedmi lety pod vedením Miroslava Kalouska prosazovalo ministerstvo financí. Finance tehdy zdůrazňovaly, že chtějí narovnat podmínky pro znečišťovatele, protože teplárny například za emise musí platit emisní povolenky, zatímco domácnosti tuto povinnost nemají.
Samosebou že nikomu na ministerstvu neleželo na srdci nějaké „narovnání“. Cílem bylo dostat do státní pokladny víc peněz, podojit spotřebitele, byť náklady na povolenky platí v cenách energií.
Návrh počítal s tím, že se dodatečné zdaní zemní plyn pro domácnosti a zvýší daně na uhlí a topné oleje, a to na výši odpovídající 15 eurům za tunu CO₂. Ztroskotal však ve Sněmovně.
Teď tedy ještě ambicióznější a rozsáhlejší uhlíkovou daň zvažují Němci. Jejím důsledkem by byly vyšší náklady na dopravu, což by se odrazilo v cenách zboží i služeb. A vyšší ceny za německé zboží bychom přirozeně pocítili také v Česku.
Inflační tlaky by mohly pomoci Evropské centrální bance, která se snaží inflaci dostrkat ke dvěma procentům. V Česku, kde je inflace „bezpečně“ nad touto hranicí, by naopak bankéře mohla přimět k tomu, aby inflaci začali krotit.
Nic není rozhodnuto
Uhlíková daň prezentovaná německou ministryní odpovědnou za životní prostředí se nicméně nedá brát jako hotová věc, byť ji tak některá česká média popisují.
Pravda, spolková vláda je pod tlakem, aby splnila závazek seříznout emise CO₂ do roku 2030 nejméně o 55 procent oproti roku 1990. Dali byste ale ruku do ohně za to, že ho dodrží? Vždyť elektrárny na uhlí chce odstavit až v roce 2038.
Nedopadne to nakonec stejně jako s klimatickým slibem Německa pro rok 2020 (úspora 40 procent emisí vůči roku 1990)? Německá vláda ho odpískala vloni v lednu. Přiznala, že je nesplnitelný.
V koalici SPD a konzervativního bloku CDU/CSU zatím není na řešení emisí uhlíku shoda. Konzervativní poslanci naslouchají byznysu, který varuje, že kombinace obchodu s emisními povolenkami, známým pod formulí Cap & Trade, a uhlíkové daně by mohla vést k odchodu některých firem, nebo i odvětví z Německa.
Web Deutsche Welle připomíná, že kancléřka Angela Merkelová o uhlíkové dani, kterou v bruselské Evropě zavedli v Dánsku, Finsku, Francii, Irsku a Švédsku, zásadně nemluví, používá termín „ocenění uhlíku“. A tomu spíš odpovídá systém Cap & Trade, ve kterém jsou emise obchodovány.
Německé, či globální řešení?
Někomu to může připadat jako paradoxní situace – poslanci z CDU/CSU teď upozorňují levicové partnery z vlády, že daň, kterou prosazuje jejich ministryně, by byla antisociální.
Zatímco bohatí si můžou dovolit elektromobil, chudší na něj kvůli vysokým pořizovacím cenám nedosáhnou. Proto jim nezbývá než jezdit v autech se spalovacími motory, do nichž tankují daněmi předražené palivo. Právě to připomnělo hnutí žlutých vest francouzskému prezidentu Emmanuelo Macronovi.
„Spotřebitelé by museli mnohem víc platit. Nikdo by přitom nemohl zaručit, že emise CO₂ klesnou, a myšlenka, že každý občan dostane přiměřenou kompenzaci, je stejně reálná jako předpoklad, že [outsider] SC Paderborn vyhraje [fotbalovou] bundesligu,“ citujeněmecká mutace Wall Street Journal online místopředsedu poslanecké skupiny CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Carstena Linnemanna.
Linnemann předpokládá, že návrh ministryně Schulzové nezíská v konzervativní frakci podporu. Upozorňuje, že ochrana podnebí může fungovat pouze globálně a že je důležité „zachovat si racionální úsudek a nepropadnout hysterii.“
V energetické oblasti se však Němcům „hysterie“ už přihodila. V roce 2011 na druhém konci světa – v Japonsku, havarovala po mohutném zemětřesení a vlně tsunami jaderná elektrárna Fukušima. Kabinet v Berlíně v rychlé reakci přijal rozhodnutí, že špinavé a rizikové jádro je nutné opustit.
Dá se snad spoléhat na to, že tentokrát německá vláda „hysterii“ nepodlehne?
Autor: Pavel Jégl
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****
Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč
Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Svoboda slova zemřela v USA … - 17.1.2021
- Vakcinační šmelinu nějaká vyznamenání neomluví - 17.1.2021
- Klonování Angely Merkelové - 17.1.2021
JO je to pořád stejné ve společnosti je vždy skupina lidí co nechce pracovat . Již za feudalismu to byla šlechta dnes jsou to státní a Evropští úředníci čím víc daní zaplatíme tím víc jich bude tím méně lidi bude pracovat tím méně vyrobíme tím více budeme v ha*zlu a tím hůře se našinec bude mít. K čemu to povede no přeci k revoluci to je snad jasné vždy to tak bylo jmenuje se to dekadence a ta zahubí dříve či později , každý systém . Tak se už pomalu začněme připravovat na bídu hlad a válku . :) PS: první chcípnou úředníci .
ZDANÍME VÁS, AŽ ZEZELENÁTE
– tak toto je konečne správny krok. Ovčania musia pocítiť krutú realitu na vlastnej koži, potom možno pochopia.
My jsme pro mladé v tvrdých bojích vybojovali svobodu a demokracii, dělali jsme to pro naše děti po naše vnuky.
To jak naši potomci, po které jsme to všechno dělali naloží s demokracií, to už je jen na nich.
My už tady stejně nebudeme…
” … My jsme pro mladé v tvrdých bojích vybojovali svobodu a demokracii …”
Ty zrovna.
Parazitováním v neziskovkách.
Někde mám jejich seznam, to číslo je hrozné, jde tam o 150 cikánských neziskovek v ČR! To je ale parazitů! Cigoš Polách bude nasávat v Romea….
A kde jsi bojoval? U Stalingradu?
On je skromný a nepřizná to. Ale jo, bojoval u Stalingradu a byl u elektrikářů – to jsou ti, co mají na čepici a na výložkách dva blesky.
A od Stalingradu ho stihli přesunout do Anglie na Den D, potom do Arden, pak bojoval o Rýna nakonec skončil v Berlíně. Já vím, že je to blbost, ale musíme přece mít nějaký vzor, no ne?
Jinak stát má opravdu možnosti jak regulovat chování lidí a samozřejmě i firem na trhu. Ono se to dělá pomocí daňové zátěže a první co politiky co o tom rozhodují vždy napadne, je zvyšovat daně, než je naopak někde v systému snížit a jinde zvýšit a celý systém vybalancovat! Ono to jde, ale musí to dělat skuteční odborníci a ne hlupáci, kteří umí dělat jen parametrické dílčí změny a pak čekat co to udělá! Ale když byli ministry financí právníci a chemici, tak nemůžeme čekat zázraky, ale pak to podle toho vypadá. Jestli pak např ti dva zmínění tušili co je to např. Lafferova křivka ve vztahu ve výběru daní? Vsadil bych, že ten plešatý blb ze socdem o tom nikdy v životě neslyšel a ten chemický Alí, co vyhlásil svého času občanům ČR džihád rovněž!
” politiky co o tom rozhodují vždy napadne, je zvyšovat daně, ”
– o daniach sa rozhoduje v deň volieb.
Nikoli.
O daních se rozhoduje při sestavování koalice. To už občan nemůže ovlivnit.
Nebo kdykoli potom.
ahaááá…. jasné.
A sestavování koalice NIJAK nesúvisí s výsledkom volieb. Jasné….
Raději, kdyby někdo řešil kácení pralesa v Brazílii a neuvěřitelně desítky tun denně odpadu plastu v Africe a v Asii. V oceánu hynou spolknutim plastu stovky velkých ryb.
Souhlas! Ale lidí je na světě jako sr.ček a to je přesně to, na co tvor Homo sapiens zajde! Cesta zpátky už není!
Jinak článek mířil na ty avantgardní umělce v Německu a potažmo v EU, co nás pořád někam tlačí, abychom byli zdravější a ekologičtější apod. Spíš si myslím, že se tady snoubí více proudů těch co o něco usilují, ale jako hlavní faktor a “hybatel pokroku’ je tady záměr mocných si to konečně jednou pro vždy vypořádat s bílou rasou a tak ji stále vice chtějí uvázat na lonž, a převést vše na elektřinu a to je jedna z cest, neboť tu lze dobře ovládat a regulovat (přes ní odposlouchávat a kontrolovat uživatele) a při nedostatku i přidělovat atd. Tím směrem to opravdu vedou! Kdybyste nyní vše náraz převedli jen na elektřinu (doprava, vytápění atd.), potřebovali byste v době špičky např v zimě klidně až 35 jaderných elektráren Temelín jedoucích na plný výkon! A to nebereme v potaz rozvod a předělání všeho na elektřinu. A např. jsou obory, kde bychom jen s elektřinou si nevystačili.
Takže tady je o zdroje a sakra mocné. Např. pro srovnání, Němci mají jen u elektřiny instalovaný výkon el.soustavy cca 155 GW, takoví Francouzi cca 115 GW a my ČR asi kolem 20 GW. Nyní Němčouři politici (zelená klaka), chtějí zrušit jádro v SRN a to dělá 20,5 GW! A to je průser jako Brno! Prosazované ekologické zdroje jako slunce a vítr jsou nejen nestabilní, ale i v podstatě neregulovatelné a tudíž pro stabilní soustavu nepoužitelné a to je v energetické soustavě obrovský problém. Vhodné využití ekologických zdrojů končí někde na 10-15% instalovaného výkonu soustavy. Tato soustava potřebuje mít totiž zdroje a to z velké časti regulovatelné, neb soustava je řečeno příměrem “živý” nestabilní systém, který se musí jednak samoregulaci a jednak dispečinkem neustále stabilizovat, jinak se rozpadá nebo v lepším případě jdou toky energie nesprávnými směry a to je také špatné. A nyní když Němci si slibují nášup energie ve formě zemního plynu z Ruska plynovodem Stream, nebo jak se to zove (část výpadku elektřiny lze nahradit plynem), a všichni a hlavně Američani jsou na ně vysazení, tak je tu další problém! Vše spěje do velkého sporu a skoro všichni jsou proti nim!
Takže jinak celkem slušně nefungující ekonomice Německa politici neustále hází klacky pod nohy! Nedávný příval vetrelců cca 2 milionů nepoužitelných opiček z Afriky a okolí a do toho neodborné “zelené” zásahy do výroby a rozvodu energií mohou zemi klidně i pěkně destabilizovat a pak se zase mohou dít věci. Je třeba připomenout, že prozatímní výhoda mít souseda hospodářského obra je fajn do té doby, než začnou být skutečně potíže. Už dvakrát jsme si to v minulosti pěkně vychutnali……
Obrat a zotročit lidi, to je cílem onoho klimaběsnění!
Uhlík, základní stavební prvek živé přírody. I každý blbec je z uhlíku. Jenomže to neví.
https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/96964/greta-jako-nastroj-islamistu-turecky-novinar-zneuzival-klimatickou-krizi-k-islamizaci-evropy.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&fbclid=IwAR1Z9PRggjYhmfP6_5CxiMoK3cXEzDFvOngu-VIvlcQ4ACHycvY1XDZ6j3Y
Pěkně na ná útočí a my budeme jen platit jako mourovatí, dokud nebudou příděly na fšechno.
Ale tak, za výhody našeho členství v EU, to snad stojí, něco nebo někoho blízkého obětovat, ne? Kde jinde by Vám nabídli druhořadé potraviny, třetinové platy a důchody, montovny, likvidaci soběstačnosti, zdanění úplně všeho včetně vzduchu, který dýcháme, otevřené hranice nejen pro nás, když pádíme do Chorvatska, ale hlavně pro Afričany a muslimské imigranty, aby mohli pádit k nám a pomáhat nám s naší genocidou a islamizací? Kdepak, výhody našeho členství v EU mi jen tak někdo nevymluví