soudspravedlnost
16.10.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Zdanění církevních restitucí: Vyhrál zdravý rozum a právo, právní stát

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyS každou volební kampaní anebo problémem ve vládě se hodí nějaké téma, které se jako evergreenen hned vytáhne. Slouží proto, aby se nejen zvýšil potenciál v možných volbách, ale také pro zakrytí určité skutečnosti. Politický marketing má takové téma vždy po ruce. Jen si vzpomeňme, například na církevní restituce nebo druhý důchodový pilíř. V prvním případě se tím snažila levice vyhrát volby. Dnes se ukazuje, jak může být církev platná v současném světě a naší společnosti. Ukazují se první náznaky rovnoprávného fungování státu a církve.
Jenže komunistická ideologie je stále živá a pro mnohé přitažlivá. Touha po rovnostářské společnosti byla vždy lákavá pro ty, kteří svoje problémy promítají do závisti vůči pomíjivým hodnotám bohatství a majetku. S majetkem se přitom pojí zodpovědnost za jeho správu, což si mnoho lidí neuvědomuje. A komunisté o to víc. Všechno je všech a vlastně nikoho. Všechno je všeho lidu. A to nejen hmotný majetek, ale i naši umělci, naši sportovci a naši kněží. Nedokážu si představit, jak strašné to muselo být pro majitele firem anebo církevních představitele, když jim zaklepal na dveře v případě firmy jejich zaměstnanec, jindy ten neznaboh a opilec z hospody, a sdělil, že majetek jeho nebo církevního řádu, je všeho lidu. A kněží navíc zavřeli. Jen někteří kolaborovali a Pacem in terris.

Po schválení církevních restitucí, které měly být schváleny již dříve, sněmovna schválila návrh KSČM na zdanění státních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v restitucích. Pro novelu bylo celkem 106 ze 172 přítomných poslanců. Podpořili ji zákonodárci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Proti hlasovalo 56 poslanců z řad ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Očekává se, že Senát předlohu zamítne. Dolní komora by se jí v takovém případě zabývala znovu.

Podle komunistů by zdaněním mohl stát podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím podle zákona a následně uzavřených smluv posílá. Novela by nebyla účinná zpětně. Církve by podle předkladatelů musely nově zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Finanční náhrady církvím ve výši 59 miliard korun za nevydaný majetek jsou prý přemrštěné, a že je možné je zdanit. Dále pak církevní náhrady jsou příjem a ten se má také zdanit. Takže vlastně jde o dvojí zdanění. Obojí je nesmysl. V tom prvním případě na to existují analýzy, které ukazují, že náhrady by mohly být i větší, ale právě pro sounáležitost církve a státu a v souladu s ekonomikou státu byly takto vyčísleny. V druhém případě je to úvaha, která je v přímém rozporu se zákonem o odluce státu a církve. Pokud by stát chtěl mít církev jako svého zaměstnance, pak by se jednalo o daň z příjmu. Navíc by šlo o dvojí zdanění, protože církve daně platí jako každá fyzická a právnická osoba.

Soudruh Filip se domnívá, že Ústavní soud nerozhodl dobře. Na to má jako občan plné právo. Nicméně to, že majetek, který jeho bývalí soudruzi a soudružky loupili nejen církvím, ale všem spoluobčanům – sedlákům, chalupníkům, živnostníkům, spolkům a všem, kdo tvořili ekonomickou páteř republiky, považuje za “dar státu,” je natolik nehorázné, že je skoro smutné to komentovat. Komunisté se prostě nezměnili. A to, i když změnili svoji brandovou značku z KSČ na KSČM. Ale lidé, kteří zastávají tuto ideologii rovnostářství a nesociálního pohledu na svět se nezměnili. A nikdy nezmění.

Zrušením zdanění církevních restitucí nevyhráli jen poslanci a senátoři, kteří tento návrh proti zdanění podali. Je to výhra právního státu, ale také kardinála Dominika Duky a České biskupské konference, kteří si stáli za svým a dodnes stojí. Máme velmi dobré biskupy a je dobré, že toto bylo vybojováno i pro všechny jiné křesťanské církve a židovskou obec. Právě Židé si v dějinách už zažili dost. Křesťané jsou dnes velmi diskriminováni. A to nejen mimo Evropu. Vybojovalo se to také pro základní princip státu. Vyhrál zdravý rozum a právo. Žijeme v právním státě. A to je dobře.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 913 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 2,52 out of 5)
Loading...
politicon.cz
130 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.